Co warto wiedzieć o stali i stawianiu stalowych konstrukcji żurawiem samojezdnym

stalowe konstrukcje z żurawiem samojezdnym
  • Dodano: 03.03.2022

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Stalowe konstrukcje są obecne na każdym kroku. Do tych największych i najbardziej okazałych zalicza się chociażby wieżę Eiffla w Paryżu, czy Burdż Chalifa w Dubaju. Na co dzień można je spotkać m.in. w domach mieszkalnych, halach produkcyjnych lub masztach radiowych. Co dobrze wiedzieć o tym materiale? Jak żurawie wspierają jego montaż?

Zalety i cechy stali, używanej przy stawianiu konstrukcji stalowych

Zazwyczaj stalowe konstrukcje montowane za pomocą żurawi samojezdnych zbudowane są ze stali miękkiej (inaczej niskowęglowej – zawartość węgla do ok. 0,3%). Jest to materiał, którego cechą charakterystyczną jest wytrzymałość, duża plastyczność i łatwość obróbki.

Dla zwizualizowania jego trwałości wyobraź sobie 2,5 cm pręt ze stali miękkiej. Jak myślisz, ilu kilogramowy ładunek mógłbyś na nim podwiesić? Może zabrzmieć to mało realnie, ale jednak. Utrzymałby on wagę nawet do 20 ton – równowartość 18 samochodów osobowych marki Toyota Yaris. Ta wytrzymałość odgrywa bardzo ważną rolę w wielu branżach, m.in. w budownictwie.

Warto też dodać, jak surowiec ten jest istotny w konstrukcji różnych maszyn. Żuraw samojezdny jest zbudowany właśnie ze stali. Dzięki temu charakteryzuje go duża odporność mechaniczna, pozwalająca na dźwiganie ładunków, które przerastają nawet masę samego pojazdu.

stalowe konstrukcje z żurawiem samojezdnym

Przydatnym atutem jest także elastyczność i plastyczność stali. Pod naciskiem dużej siły, stal się wygnie, zamiast pęknąć – jak ma to miejsce w przypadku np. szkła. Podczas wietrznych warunków jest to bardzo istotne.

Największym zagrożeniem dla stali miękkiej są pożary. Przy temperaturze 500°C traci nawet połowę swojej wytrzymałości, jak miało to miejsce podczas zawalenia World Trade Center. Dlatego stal miękka musi być dobrze zabezpieczona przed ewentualnymi pożarami.

Konstrukcje stalowe – żuraw będzie konieczny

Przy stawianiu i montażu konstrukcji stalowych warto być przygotowanym na fakt, że jest to ciężki surowiec. Jednak tę wadę można łatwo zdyskredytować, gdy skorzystasz z wynajmu żurawia samojezdnego. Ta maszyna idealnie nadaje się do przenoszenia ciężkich ładunków i do tego jest mobilna – może poruszać się po placu budowy.

A jakie konstrukcje stalowe są zazwyczaj stawiane przy pomocy żurawia samochodowego?

  • Budynki przemysłowe lub magazynowe. Dzięki tworzeniu ich ze stali jest możliwość postawienia przestrzeni użytkowej o dużej rozpiętości przy stosunkowo małych kosztach. Dźwig kołowy ze względu na swoją mobilność sprawdza się idealnie przy takich wielkopowierzchniowych projektach.
  • Obiekty mieszkalne. Zazwyczaj budowane są one z tego surowca, przy wykorzystaniu tzw. techniki lekkiej konstrukcji stalowej. Jest to skuteczny system nośny przy użyciu lżejszej, ale mocnej, pokrytej cynkiem na zimno, stali cienkościennej.
  • Wysokie budynki. Przy ich stawianiu wykorzystuje się ten materiał przede wszystkim ze względu na szybkość budowy, jak i wytrzymałość.
  • Struktury i obiekty tymczasowe. Budowanie ich ze stali, gwarantuje szybki sposób skonfigurowania, ale również i demontażu czy usunięcia. W przypadku przetransportowywania także gotowych, modułowych struktur, chociażby pod pomieszczenia socjalne, żurawie samochodowe są ciężkie do zastąpienia.

stalowe konstrukcje z żurawiem samojezdnym

Pomoc żurawia kołowego, jak wygląda w praktyce?

W czwartkowy poranek pojawiamy się na zleceniu u Klienta, który zdecydował się na wynajem żurawia samojezdnego. Jest to realizacja, która potrwa prawdopodobnie 3 dni. Podczas niej dźwig kołowy będzie kompleksowo wykorzystywany.

– Witam Pana Operatora. Dzisiaj mamy w planach rozładować tira, z elementami potrzebnymi do postawienia stalowej konstrukcji. Już wiem, że transport będzie opóźniony.

Daniel przedstawia się Klientowi i podpytuje, jak dokładnie będą wyglądać ich kolejne dni współpracy.

– No dzisiaj mamy ten rozładunek. Po południu powinniśmy być gotowi do stawiania stelażu. Ogólnie jest to konstrukcja, w której w przyszłości będzie rozdrabniany węgiel. Jutro jesteśmy skupieni już tylko na montażu części. Co do soboty, to jeszcze zobaczymy, jak się uwiniemy z wcześniejszymi pracami .

Wszystko jasne. Teraz Daniel może sprawdzić teren i wybrać najwygodniejsze miejsce do rozłożenia maszyny. Po 40 minutach operator jest gotowy i właśnie w tym momencie przyjeżdża ciężarówka.

stalowe konstrukcje z żurawiem samojezdnym

Stalowe elementy są podpinane pod specjalnie dobrane zawiesia linowe. Daniel przenosi je jeden po drugim i umieszcza w wyznaczonym miejscu. Po godzinie wszystkie części są już rozładowane. No to przechodzimy do składania.

Teraz operator musi jeszcze przestawić żuraw samojezdny trochę bliżej. Ustawia go pośrodku składowanych elementów i miejsca samego montażu konstrukcji stalowych. W tym czasie Ekipa dogaduje między sobą.

Gdy Daniel kończy rozstawiać maszynę, podchodzi do niego 2 pracowników.

– Cześć, jestem Piotrek. Generalnie ja będę hakowym, a Dominik sygnalistą. Tu masz krótkofalówkę. Tak będziemy się porozumiewać. Zaczniemy od dolnej części konstrukcji, powinniśmy się dziś z nią uwinąć. Będziesz podawał montażystom elementy, a oni zabiorą się za ich składanie i instalację. To lecimy z tym!

Zgodnie z ustaleniem Operator ustawia hak z zawiesiami nad stalowymi częściami. Tutaj Piotr podpina pierwszy ładunek. Daje znak Danielowi i Dominikowi. Po tym element powoli zostaje przeniesiony w miejsce docelowe. Tam jest odbierany przez resztę Ekipy. Operator wciąż ma na haku żurawia kołowego podwieszony ładunek. Mniej więcej znajduje się on pół metra nad ziemią. Czas czekać na dalsze instrukcje.

– Metr w prawo! Jeszcze trochę. Dobra, stop. Teraz możesz opuszczać, a my zabieramy się za montaż.

Po pół godziny Operator podaje następny element. Potem kolejny. Ostatecznie zgodnie ze wstępnym ustaleniem, podstawa konstrukcji stalowej jest już zamontowana. Następnego dnia o 7:00 zabierzemy się za ciąg dalszy.

– Świetnie nam dziś poszło. Dobrze się z Tobą współpracuje. Przy takim tempie i jakości współpracy powinniśmy jutro skończyć prace, do których będziemy potrzebować żurawia samojezdnego. Ale na razie bez obiecywania, bo wiesz jak to jest w naszej branży. Wyśpij się dobrze i do rana!

stalowe konstrukcje z żurawiem samojezdnym

Jeśli i Ty musisz wykonać montaż konstrukcji stalowych i potrzebujesz do tego zadania odpowiedniego sprzętu, koniecznie skontaktuj się z nami pod numerem +48 502 602 577. Znamy się na rzeczy i chętnie pomożemy Ci w Twoich działaniach. Zadzwoń i dowiedz się więcej o możliwościach współpracy.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC