Żuraw samojezdny na budowie – o czym pamiętać?

żuraw samochodowy budowa bhp
  • Dodano: 27.01.2022

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Z racji przenoszenia wielkogabarytowych elementów oraz samego tonażu dźwigu, prace budowlane należy wykonywać z odpowiednim przygotowaniem. Jakie warunki powinni spełniać operatorzy i maszyny, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na budowie? Odpowiadamy!

Dźwig samochodowy na terenie budowy

Ostatnimi czasy ciężko jest sobie wyobrazić teren budowy bez obecnego tam dźwigu. Żuraw samojezdny i budowa stały się tożsamymi. Wynika to przede wszystkim z tego, że w znaczącym stopniu wspomaga on prace związane z przenoszeniem różnego rodzaju elementów i materiałów.

W charakter działań na budowie bardzo dobrze wpasowuje się dźwig samojezdny. Wynajem tego sprzętu okazuje się świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na mobilności maszyny. Jego możliwość poruszania się jest dużym atutem, szczególnie biorąc pod uwagę stosunkowo trudny teren do poruszania się.

Najczęstsze zagrożenia podczas pracy żurawiem samochodowym na budowie

Dźwigi samojezdne są uczestnikami wielu wypadków na budowach, dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad BHP, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia.

W 2020 roku GUS odnotował znaczny spadek śmiertelności na budowach w stosunku do lat poprzednich. Fakt ten rzuca pozytywne światło na przyszłość branży. Widać, że świadomość pracowników budowlanki jest coraz większa. Okazuje się, że poprzez odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie podstawowych zasad BHP wielu zagrożeń można uniknąć.

żuraw samochodowy budowa bhp

Na co zwrócić uwagę, aby zachować bezpieczeństwo na budowie podczas działań żurawiem samojezdnym?

  • Stabilność i rodzaj podłoża – dźwig budowlany samojezdny powinien być ustawiony na wcześniej przygotowanym i utwardzonym podłożu.
  • Udźwig żurawia – każdy z dźwigów podnosi określony ciężar. Przekroczenie tej wartości może doprowadzić do przeciążenia maszyny.
  • Doświadczenie operatora dźwigu – w znacznym stopniu przekłada się ono na bezpieczeństwo i szybkość prac.
  • Czynniki atmosferyczne – przy silnym wietrze lub bardzo niskiej temperaturze prace budowlane na wysokości są zabronione.

Jeżeli chciałbyś przeczytać o zaletach tych maszyn, które powodują, że warto je wynająć zachęcamy do przeczytania tekstu: 6 zalet wynajmu żurawia samojezdnego.

żuraw samochodowy budowa bhp

Stawianie konstrukcji domu – żuraw samochodowy w pracy

Piątkowe popołudnie. Nasz dyspozytor odbiera telefon:

– Dzień dobry Panie Karolu! Macie trochę czasu w ten weekend? Bardzo przydałby mi się żuraw na budowie. Wynajem waszej 50-tonowej maszyny byłby możliwy np. na jutro, czyli na sobotę?

Sprawdzamy, jak wygląda nasz jutrzejszy dzień w kalendarzu. Okazuje się, że jeden z żurawi samojezdnych jest jeszcze wolny i możemy dopytywać się o szczegóły realizacji.

– A czy na tę akcję może przyjechać ten sam operator, który był u mnie ostatnim razem? Chyba Paweł. Świetny gość. Dokładnie wiedział co robi. Innej ekipie, z którą współpracowałem wcześniej, brakowało odpowiednich kwalifikacji. To doświadczenie było koszmarem. Teraz staram się unikać takich sytuacji.

Akurat w sobotę nasz operator, o którego pyta Klient jest na urlopie. Dobrze znamy naszych pracowników. Wszyscy oni mają wieloletnie doświadczenie i uprawnienia. Do tego zadania przypisujemy Daniela. Jesteśmy przekonani, że nasz Klient będzie zadowolony. Zaakceptowane!

żuraw samochodowy budowa bhp

Następnego dnia o 8:00 jesteśmy na miejscu. Ekipa jest gotowa i właśnie kończy utwardzać podłoże pod nasz dźwig budowlany samojezdny. Dopytujemy o tonaż przenoszonych konstrukcji szkieletowych domu, by mieć pewność, że nasz żuraw samochodowy sobie z nimi poradzi z przygotowanego miejsca. Wszystko gra, możemy zaczynać.

Pod hak podpinane są zawiesia, do których następnie mocuje się ładunek. W ten sposób, ze stojącej obok ciężarówki przenosimy elementy szkieletu. Ustawiamy konstrukcję w wyznaczonym miejscu. Monterzy zajmują się resztą.

Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie i jest! Szkielet domu postawiony. Zadanie zakończone sukcesem. Teraz nic, tylko czekać na efekt końcowy.

Tego samego dnia, po zakończonym zleceniu nasz dyspozytor dzwoni do Klienta. Chce go dopytać, jak przebiegła akcja i czy jest zadowolony ze współpracy z Danielem.

– Panie Karolu. Od dzisiaj to już zawsze będę prosił o tego operatora. Co za gość! Jest tak dokładny i skrupulatny, że głowa mała. Do tego mieliśmy kryzysową sytuację. Ziemia okazała się w jednym miejscu za słabo utwardzona. Daniel odmówił wjazdu w tę lokalizację dla bezpieczeństwa i od razu zaproponował inne rozwiązanie. Jak ktoś jest w stanie wyrazić sprzeciw w takich kwestiach, to znak, że to jest odpowiednia osoba do danej pracy. Szacun dla niego za to. Mało kto tak potrafi.

Potrzebujesz żurawia samochodowego lub podnośnika koszowego do prac budowlanych? Zależy Ci na wykwalifikowanych Operatorach i sprawdzonym sprzęcie? W naszej ofercie znajdziesz właśnie takie maszyny oraz certyfikowanych operatorów. Zadzwoń pod numer +48 502 602 577 – pomożemy Ci w wyborze najlepszej z nich do Twojego zadania.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC