fbpx

Montaż konstrukcji stalowej z wykorzystaniem dźwigu budowlanego

wypożyczalnia żurawi samojezdnych
 • Dodano: 16.11.2021

 • Przez: Monika Pilch

W 2020 roku wyprodukowano w Polsce 7,9 miliona ton stali surowej. Chociaż jest to mniej niż w poprzednich latach, to i tak produkt ten nadal jest często wykorzystywany w budownictwie. Nasz dźwig kołowy spotyka się z tym surowcem na placach budowy. Żuraw samojezdny pomaga tam np. w powstawaniu stalowych hal. Jak to wygląda?

2 praktyczne rady w pracach montażowych z wykorzystaniem żurawia samojezdnego

Montaż konstrukcji stalowej to często transportowanie dużych ciężarów. W takich pracach na wysokości warto pamiętać o bezpieczeństwie. Poza podstawowymi zasadami BHP na budowach (odzież ochronna, aktualne przeglądy, badania maszyn itd.) są jeszcze 2 ważne kwestie. Na co należy zwrócić uwagę podczas prac montażowych z wykorzystaniem dźwigu budowlanego?

 1. Próbne podniesienie ładunku przez żuraw samojezdny
  Powinno się je wykonać na wysokości minimum 0,5 metra. Po co się to robi? Dzięki temu sprawdza się prawidłowe funkcjonowanie zarówno dźwigu kołowego, jak i zawiesi oraz zaczepów.
 2. Zachowanie dystansu od transportowanego elementu
  Gdy ładunek znajdzie się na wysokości nad miejscem montażu, Ekipa tam pracująca powinna zachować bezpieczną odległość od podnoszonego elementu. Zbliżanie się do materiału spuszczanego z góry przez dźwig budowlany zaleca się dopiero, gdy znajdzie się on 0,5 metra od ziemi. Po co się tak robi? Dzięki temu w przypadku jakiejkolwiek awarii są oni w bezpieczniejszej sytuacji.

wypożyczalnia żurawi samojezdnych

Prace budowlane związane z montażem hali w konstrukcji stalowej

W pierwszej kolejności wykonuje się prace ziemne, które pozwalają na położenie fundamentów. Następnym etapem jest wzniesienie konstrukcji i to właśnie tutaj najczęściej pojawia się dźwig kołowy. Po wykonaniu prac żelbetowo-murowych (m.in. utworzenie ścian) pomaga on w realizacji struktury stalowej. W tym przypadku żuraw samojezdny przenosi:

 • belki,
 • słupy,
 • dźwigary,
 • płatwie,
 • elementy złączne.

Po przetransportowaniu tych materiałów w odpowiednie miejsce następuje ich montaż. Gdy etap wznoszenia konstrukcji zostaje ukończony, przychodzi czas na położenie dachu. Tutaj również w transporcie poszczególnych elementów pomaga dźwig budowlany. Gdy przestrzeń zostaje zabudowana, przechodzi się do wykończenia i obudowy ścian oraz montażu stolarki. Na samym końcu powstałą halę wyposaża się instalacje branżowe (m.in. WOD-KAN-GAZ-CO).

Montaż obudów ścian nowo powstałej hali z pomocą żurawia samojezdnego

Na tej budowie naszym dźwigiem kołowym jesteśmy już od 2 tygodni. Wcześniej pomagaliśmy w powstawaniu szkieletu. Dzisiaj przyszedł czas na wypełnienie go płytami. Nasz operator Daniel jest już gotowy.

– To, od której strony będziemy zaczynać Panowie? – dopytuje Ekipę.

– Zaczniemy od prawej. Jak dobrze pójdzie, powinniśmy się dzisiaj uwinąć z połową budynku. Chyba że transport płyt, gdzieś utknie. Pierwszy już jednak przyjechał. Także możesz śmiało zaczynać.

Daniel bierze się do roboty. Rozstawia nasz żuraw samojezdny i przygotowuje zawiesia, aby podpiąć ładunek. Widać, że Ekipa ma duże doświadczenie w tych pracach, bo robi to w mig. Na samym początku Daniel podnosi płyty na wysokość 0,5 metra i sprawdza, czy system zabezpieczeń pracy dźwigu budowlanego jest ok.

– Wszystko w jak najlepszym porządku. Możemy zacząć działać Panowie!

Materiały są przenoszone tuż obok metalowej konstrukcji w punkt wskazany przez osobę instruującą. Tam przejmuje je Ekipa i w porozumieniu z hakowym oraz operatorem rozpoczyna ich montaż. Pierwsza płyta. Druga płyta. Trzecia płyta. Ściana zabudowuje się bardzo sprawnie.

wypożyczalnia żurawi samojezdnych

Po 6 godzinach jesteśmy już prawie na finiszu. Nagle pojawia się kierownik budowy.

– No cóż, Panowie. Ostatni ładunek utknął w korkach. Będzie tu dopiero na 18:00. A mamy 14:00. Myślę, że to koniec na dziś.

Co zrobić. Czasem zdarza się tak na budowach. Daniel podaje ostatnią płytę. Resztę roboty trzeba będzie dokończyć jutro. Chociaż tak mało zostało, żeby zabudować tę część budynku.

wypożyczalnia żurawi samojezdnych

Przed Tobą montaż konstrukcji stalowej? Szukasz wsparcia doświadczonej firmy wynajmującej dźwigi budowlane? Chętnie sprostamy Twojemu zadaniu! Zadzwoń do nas pod numer: +48 502 602 577 – postaramy się pomóc!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl