Jak stawia się słupy? Współpraca podnośnika z dźwigiem
EHC Kraków» Blog» Jak stawia się słupy? Współpraca podnośnika z dźwigiem
Podziel się na:
Dodano: 15.04.2024
Przez: EHC Karol Zagajewski
Obecnie linie energetyczne umiejscawia się w przestrzeni na 2 sposoby: prowadzi przez słupy lub wkopuje w ziemię. Tym razem przyjrzymy się pierwszej opcji. Przy budowie konstrukcji uczestniczy podnośnik i dźwig. Maszyny te wspierają cały proces. Jak on wygląda?
Słupy wysokiego napięcia – rodzaje konstrukcji
Na rynku, pod względem konstrukcji, wyróżnia się 6 rodzajów słupów:
Kratownicowe stalowe
Drewniane
Strunobetonowe
Żelbetowe
Stalowe rurowe
Kompozytowe rurowe
Najsprawniej montuje się je przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dlatego też nasze podnośniki koszowe i żurawie samojezdne uczestniczą w tym procesie.
Jak stawiać słup?
Stawianie słupów odbywa się 2 metodami:
Obrotowa
W pierwszym etapie scala się poszczególne elementy w pozycji poziomej. W ich przeniesieniu pomaga żuraw samojezdny. Potem następuje obrotowe podniesienie konstrukcji do pozycji pionowej.
Wysokościowa
Montaż słupa odbywa się od razu na wysokości. To tam następuje łączenie materiałów. Wykonują to Alpiniści lub Ekipa pracująca z kosza podnośnika. Poszczególne części są przenoszone dźwigiem kołowym.
Metoda 1 jest częściej wykorzystywana. Ta 2 ma zastosowanie w przypadku ograniczonego miejsca. Na przykład, gdy budowa słupa energetycznego odbywa się w gęsto zagospodarowanej przestrzeni.
Od teorii do praktyki – przeczytaj, jak wygląda montaż z udziałem podnośnika i dźwigu
Cała realizacja zaczęła się od zamówienia:
– Dzień dobry. Potrzebuję wynająć dźwig kołowy i zwyżkę z koszem. Widziałem na Waszej stronie, że macie oba te sprzęty. Tylko jest jedna rzecz. Będziemy budować słup energetyczny. Ale maszyny muszą stanąć kilka metrów w bok od miejsca, gdzie odbędą się prace. Dacie radę?
Nasz dyspozytor pyta o więcej szczegółów. Szczególnie interesują go dokładne odległości i waga poszczególnych elementów do przeniesienia. Po otrzymaniu tych informacji odczytuje z wykresu technicznego, czy maszyny sprostają temu zadaniu. Na zlecenie zostanie wysłany podnośnik H-45 i żuraw 50 t.
W czwartek stawiamy się na miejscu u Klienta. Robert z dźwigiem kołowym i Krzysiek ze zwyżką z koszem. Na początku trzeba ustalić co, gdzie i jak. Miejsce do prac jest już przygotowane.
– Dobra, to ile będą ważyć elementy do przeniesienia? – pyta operator żurawia.
– No myśleliśmy, żeby scalić już tutaj kilka materiałów i wtedy całość ważyłaby tak z 3-4 tony.
– A ile tam metrów w bok trzeba to przenieść?
– No tak na oko to z 10-12 metrów może być.
– To przy takiej wadze ograniczniki wstrzymają mi pracę. Musicie mieć to zmontowane przed podniesieniem?
Pracownik odchodzi na chwilę, żeby pogadać z Kierownikiem. Atmosfera robi się napięta. Po powrocie zwraca się do Roberta:
– Dobra. Ustaliliśmy, że budowę konstrukcji w całości zrobimy z podnośnika na wysokości. Wtedy będziesz musiał przenieść elementy o wadze maks. 2 ton. W takim wypadku da radę na taką odległość?
– Pewnie. Działajmy! Żeby Wam szybciej poszło.
Krzysiek i Robert rozkładają maszyny. Załoga montażowa wchodzi do kosza zwyżki. Hakowy podpina pierwszy materiał pod zawiesia. Sygnalista daje znak – przenosimy! Po postawieniu 1 części czas na montaż. Obudowana platforma podnośnika wraz z Załogą podjeżdża w wyznaczone miejsce. Scalają konstrukcję z wcześniej przygotowanym kotwieniem w gruncie.
Proces powtarza się kilkukrotnie, aż cały słup zostaje postawiony. Element po elemencie. Mimo dalekiej odległości prace kończą się sukcesem. Realizacje udaje się też skończyć o czasie, dzięki sprawnemu manewrowaniu sprzętem oraz doświadczonej Ekipie.
Przed Tobą budowa słupa energetycznego? Potrzebujesz dźwigu kołowego i zwyżki z koszem? Zadzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Mamy 10 specjalistycznych maszyn, którymi chętnie wesprzemy Twoje prace!
Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.
NASI KLIENCI
Wszelkie prawa zastrzeżone EHC
Zarządzaj zgodami plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.