fbpx

Podnośnik koszowy, deszczownica i plan filmowy

  • Dodano: 23.11.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Realizacja filmów ma to do siebie, że jeśli warunki atmosferyczne są inne niż w zamierzonej scenie, to trzeba je stworzyć. Często do tych zabiegów wykorzystuje się podnośniki koszowe.

Co można stworzyć na planie filmowym za pomocą podnośnika koszowego?

Jeśli potrzebna jest scena zimowa, a śniegu brak, można go stworzyć! Działo się tak np. podczas wrześniowego nagrywania jednej z reklam, która swoją emisję miała w grudniu. Pisaliśmy o tym tutaj. Maszyna do produkcji sztucznego śniegu jest wtedy umieszczana w koszu podnośnika, gdzie znajduje się również osoba do jej obsługi. Następnie obudowana platforma jest windowana w miejsce, gdzie ma znaleźć się biały puch.

A jak to jest z deszczem? Podobnie! Wiemy to z doświadczenia. Nasza zwyżka uczestniczyła w wielu ciekawych realizacjach dotyczących tworzenia sztucznego deszczu. W takim przypadku w koszu umieszczana jest deszczownica. Po podniesieniu jej do góry załączana jest woda, która poprzez instalacje trafia na wysokość. Stamtąd za pomocą odpowiednich otworów wydostaje się i tworzy efekt deszczu.

Jak technicznie podnośniki koszowe mogą jeszcze pomóc na planach filmowych?

Jak przebiega praca zwyżki i deszczownicy?

Takie realizacje są bardzo kreatywne, a nasza wypożyczalnia zwyżek często w nich uczestniczy. Jak to wygląda?

  • Wynajem podnośnika koszowego i deszczownicy to krok pierwszy

Wszystko trzeba rozpocząć od sprzętu – zwyżki koszowej. Warto zwrócić uwagę na jej odpowiednie gabaryty, możliwość przymocowania konstrukcji w koszu i jego odpowiedni udźwig. A jeśli chodzi o samą deszczownicę, to warto być świadomym, na jakim obszarze chcemy tworzyć deszcz – im większy, tym dłuższa deszczownica jest potrzebna.

  • Możliwość podpięcia wody w koszu

Do powstania deszczu konieczna jest woda. Zanim jeszcze zamontujemy deszczownicę na koszu podnośnika, warto dowiedzieć się, czy ma on możliwość jej podpięcia. Przeciąganie instalacji z wodą z ziemi jest mało komfortowe.

  • Montaż deszczownicy

Do montażu trzeba podejść bardzo precyzyjnie. Warto tutaj pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. W końcu chodzi o bezpieczeństwo i komfort osób odgrywających daną scenę!

  • Sceny odgrywane w deszczu

Na potrzeby planu filmowego podnośnik koszowy musi zostać odpowiednio zabezpieczony, a mówiąc dokładniej przysłonięty. Przecież jeśli odgrywamy sceny w jakiś odległych czasach, to widoczna na realizacji zwyżka, może okazać się dużą wpadką.

wysięgniki koszowe do deszczownicy

Przygotowania zakończone, czas zabrać się za realizację

Daniel stawia się u Klienta podnośnikiem koszowym punkt 10:00. Zdjęcia mają rozpocząć się o 11:00. Pozostaje godzina na przymocowanie deszczownicy w koszu.

– Panowie, gdzie najlepiej będzie Wam, żebym stanął? – dopytuje nasz operator.

Po krótkiej rozmowie Daniel parkuje w wybranym miejscu. Czas rozstawić podnośnik i podjechać koszem do Ekipy, która będzie montować deszczownicę. Panowie uwijają się sprawnie. Po godzinie nadchodzi kulminacyjny moment.

– Słuchaj, robimy tak. Windujemy deszczownicę tuż nad ten dziedziniec. W nagrywanej scenie będzie rozmawiać dwóch głównych bohaterów. O tutaj. Przy samochodach. Ustaw się wstępnie koszem i zaraz przetestujemy, czy deszcz będzie odpowiednio na nich padać. Ale zanim to, trzeba jeszcze osłonić podnośnik. Józek!

Pan Józef sprawnie kamufluje naszą zwyżkę koszową. Możemy zaczynać.

wysięgniki koszowe do deszczownicy

Kosz podnośnika wywindowany w planowane miejsce. Czas na testy. Woda w ruch! Mimo pięknego słońca na planie pojawia się deszcz.

– Wiesz co, pasuje przestawić tę deszczownicę lekko w lewo. Czy Ty możesz manewrować samym koszem, zamiast ramieniem? – pyta operatora kierownik produkcji.

Nasze podnośnik koszowe mają taką funkcję. Daniel obraca kosz zwyżki lekko w lewą stronę.

– Idealnie!

Akcja! Pierwszy klaps już padł. Zaczynamy nagrywanie scen. Operator z podnośnikiem spędzi tu jeszcze kilka godzin.

Poszukujesz wypożyczalni zwyżek koszowych, która wesprze Cię na planie filmowym? Mamy w tym duże doświadczenie! Chętnie pomożemy w Twoich pracach. Zadzwoń pod numer +48 502 602 577.

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl