fbpx

Szóste piętro oraz plucie pestkami – czyli podnośnik na planie ,,Na bank się uda”

wynajem podnosnika na plan filmowy w Krakowie
  • Dodano: 09.07.2020

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Nasze podnośniki kolejny raz miały okazję pracować przy produkcji filmowej! Tym razem przy polskiej komedii kryminalnej ,,Na bank się uda”.  Do czego była potrzebna nasza zwyżka? Do oświetlenia pomieszczenie od zewnątrz oraz… nagrania nietypowej sceny! Jak to wyglądało? Przeczytaj!

Światło wpadające przez okno na 6. piętrze? Oświetlamy z podnośnikiem!

Przy nagrywaniu scen filmowych w pomieszczeniach wyzwaniem jest światło. Użycie profesjonalnego oświetlenia wewnątrz jest bardzo uciążliwe, a często nawet niemożliwe przez małe powierzchnie pokoi. Lampy nie mogą być widoczne w kadrze, ponieważ ujęcie wyglądałoby nieprofesjonalne, a elementy niepasujące do wystroju tła rozpraszałyby widza.  Samo światło naturalne wpadające przez okno może być niewystarczające, szczególnie gdy pogoda zawodzi.

Co w sytuacji, gdy według scenariusza nagrywana scena ma miejsce w słoneczny dzień, więc pomieszczenie powinny rozjaśniać promienie słoneczne wpadające przez okno, a na planie okazuje się, że niebo zasłaniają ciemne chmury?

Rozwiązaniem jest doświetlenie pomieszczenia od zewnątrz. Gdy plan filmowy znajduje się na parterze budynku, to ustawienie lamp przed oknem jest proste. Ale co, jeśli akcja dzieje się na wyższych piętrach? Tutaj najlepszym i najbezpieczniejszym pomysłem jest wynajęcie podnośnika. W trakcie nagrywania scen do filmu ,,Na bank się uda” nasza zwyżka była wykorzystana do pomocy w odpowiednim oświetleniu planu.  O tym, na co należy zwracać uwagę w trakcie wyboru podnośnika na plan filmowy pisaliśmy tutaj.

wynajem podnosnika na plan filmowy w Krakowie

Perfekcyjne trafienie pestką z kilkunastu metrów?

Wyobraź sobie taki scenariusz: aktor znajdujący się na szóstym piętrze ma wypluć pestkę w taki sposób, aby wylądowała na czole osoby wychodzącej w tym samym momencie z budynku. Niemożliwe? Jest szansa, że udałoby się to zrobić, ale byłby to przypadek.  Jak to rozwiązać w łatwiejszy sposób? Im mniejsza wysokość, tym łatwiej o większą celność.  I tu pojawia się nasza zwyżka.

Jak wygląda praca naszego podnośnika H-45 na planie?

  1. Zwyżka przyjeżdża na plan gotowa do pracy.
  2. Tam podnośnik zostaje umieszczony w odpowiednim miejscu. Tak, aby w trakcie filmowania ani on, ani jego mobilne ramię nie było widoczne w nagrywanym kadrze.
  3. Członek ekipy filmowej zabiera ze sobą zapas pestek i wchodzi do kosza. Jest ubrany w środki ochrony indywidualnej oraz przypięty do punktu kotwiącego. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
  4. Mobilne ramię podnośnika przemieszcza kosz prosto nad ,,cel” na odpowiednią wysokość. Nagrywanie czas zacząć!

wynajem podnosnika na plan filmowy w Krakowie

Pierwsza pestka, druga, trzecia… pięćdziesiąta? 

Wszyscy są już na odpowiednich miejscach, podnośnik w gotowości – akcja! Osoba w koszu zwyżki wiernie trzyma się scenariusza mówiącego o pluciu pestką. Pierwsza pestka wypluta, ale wylądowała obok aktora. Czas na kolejną próbę: też nie wyszło. Dobrze, że zabrany został duży zapas, więc kolejne powtórzenia mogły odbywać się bez większych przerw.

Mija ponad godzina, a żadna pestka nie trafia w cel. Mimo mniejszej odległości, zniwelowanej dzięki naszej zwyżce, to wciąż nie jest proste zadanie. Po wielu kolejnych próbach rodzi się pomysł. A gdyby rzucać zamiast pluć? Daje to większą precyzję w celowaniu i jest łatwiejsze. Zmiana taktyki i do dzieła! Po kilkunastu kolejnych podejściach w końcu się udaje! Pestka ląduje na czole aktora wychodzącego z hotelu. Cała scena w filmie trwała tylko 3 sekundy, podnośnik pracował na planie kilka godzin. Zwiastun tej produkcji możesz obejrzeć poniżej.

Potrzebujesz wsparcia podnośników przy oświetleniu planu filmowego, efektach specjalnych lub nagraniu scen wymagających perfekcyjnego rzutu z wysokości? Dzwoń pod numer +48 502 602 577. Chętnie pomożemy!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl