fbpx

Bieszczady, noc i podnośnik – czyli nasza przygoda na planie filmowym HBO “Wataha”

Oswietlenie z podnosnika na planie filnowym
  • Dodano: 04.06.2020

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Obecność naszych podnośników na polskich planach filmowych to dla nas powód do dumy. Cieszymy się, że możemy dokładać cegiełkę do powstania ojczystej kinematografii. Tak też było w przypadku serialu “Wataha”, na którym wykonywaliśmy oświetlenie. Jak to wyglądało?

Sceny nocne także potrzebują światła – często ze zwyżki

Wyobraź sobie swój ulubiony serial. Jego główny bohater wybiera się w podróż za miasto. Musi kogoś odszukać, lecz do końca nie wiesz, kim jest ta osoba. Wsiada do auta. Wyrusza w podróż. Jedzie przez uliczki. Na jego twarzy odbija się blask latarni.

Po pewnym czasie wyjeżdża za granice miejscowości. Robi się coraz ciemniej. Teraz widzisz swojego ulubionego aktora tylko wtedy, gdy padają na niego światła nadjeżdżających z przeciwnego pasa samochodów. Nagle wjeżdża do lasu i…

Ciemność! Nic więcej nie widać. A Ty nudzisz się przez kolejne 15 minut serialu, patrząc w czarny obraz.

To właśnie dlatego wykonywane jest oświetlenie nocnych scen – często z pomocą podnośnika. Bez jego pomocy podczas scen wieczornych w naszym ulubionym serialu nic byśmy nie widzieli.

Szczególnie w przypadku scen nagrywanych głęboko w lesie, gdzie brak jest jakiegokolwiek oświetlenia (np. z lamp ulicznych) – a właśnie takie ujęcia głównie towarzyszą serialowi HBO “Wataha”.

Oswietlenie z podnosnika na planie filnowym

Plan zdjęciowy serialu HBO “Wataha” – wybór padł na podnośnik H-45

Decyzja o wyborze naszego podnośnika została podjęta ze względu na:

  1. Podwozie terenowe – Bieszczady to często wymagający teren, w którym zdecydowanie dobrze radzi sobie napęd 4 x 4 naszej zwyżki.
  2. Udźwig kosza 600 kg – do oświetlenia na tym planie filmowym jest duży obszar. Dodatkowo sceny są nagrywane nocą. To wszystko oznacza, że do realizacji będzie potrzebna lampa o dużej mocy – a taka trochę waży. Udźwig w postaci 600 kg okazuje się tutaj zbawieniem!
  3. Duży wysięg, aż do 45 metrów – to właśnie dzięki niemu oświetlenie może być ustawione w odpowiednim miejscu. Do dyspozycji jest w końcu aż 45 metrów wysięgu.

Podnośnik na planie serialu HBO “Wataha”

Do tych nagrań meldujemy się tuż przed nastaniem zmierzchu. Sceneria, którą zastajemy, jest piękna, – w końcu to Bieszczady. Na miejscu czeka na nas ekipa techniczna. W pierwszej kolejności na koszu naszej zwyżki montowana jest konstrukcja pod oświetlenie.

  • Panowie dokładnie sprawdzają przygotowane schematy.
  • Następnie montują stalowy szkielet pod lampę oświetleniową.
  • Gdy całość jest już stabilnie i bezpiecznie skręcona, czas na zamocowanie lampy i zabezpieczenie poszczególnych elementów.
  • Na koniec pozostaje tylko sprawdzenie, czy wszystko dobrze działa.
  • Testy wypadają znakomicie – można ruszać do nagrań.

Oswietlenie z podnosnika na planie filnowym

Ustawiamy lampy i zaczyna się akcja!

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla naszego podnośnika zajmuje trochę czasu. Oświetlenie musi w końcu idealnie padać na obszar, który będzie znajdować się w kadrze kamery. Ekipa sprawdza wszystkie możliwości. A my w każdej z nich windujemy kosz z oświetleniem do góry.

W końcu udaje się znaleźć idealny punkt na wysokości dla lampy. No cóż… Teraz pozostaje nam tylko oglądanie backstagu serialu HBO “Wataha i czuwanie nad tym, żeby sprzęt sprawował się dobrze. W scenach możemy podglądać grę aktorską Leszka Lichoty!

Jeśli nie oglądałeś jeszcze serialu “Wataha”, to gorąco polecamy. A gdybyś potrzebował pomocy w oświetleniu swojego planu filmowego – zadzwoń pod numer +48 502 602 577. Pomożemy!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl