EHC Kraków» Blog» Budowa masztów i wież telekomunikacyjnych – czy ten proces będzie łatwiejszy?
Podziel się na:
Dodano: 19.05.2022
Przez: EHC Karol Zagajewski
W Polsce powstaje coraz więcej masztów telekomunikacyjnych. Sami mamy przyjemność uczestniczyć w ich budowaniu naszymi podnośnikami koszowymi i żurawiami samojezdnymi. Jednak skala tworzenia tych konstrukcji w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, jest wciąż mała. Wynika to głównie z szeregu formalności. Obecnie trwają prace związane z nowelizacją prawa. Co może się zmienić?
Z czego wynika niska liczba trwających prac związanych z rozbudową sieci telekomunikacyjnych?
Jeszcze zanim dojdzie do rozbudowy sieci telekomunikacyjnej, trzeba uzyskać pozwolenie na takie działania. Instalacje radiokomunikacyjne, pracujące w zakresie 0,03 MHz – 300 000 MHz, znajdują się w wykazie urządzeń mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Dlatego otrzymanie takiego dokumentu jest utrudnione.
W 2021 roku resort cyfryzacji podał, że uzyskanie takiej decyzji zajmuje od dwóch miesięcy, nawet do kilku lat. Obecnie trwają prace, które mają skrócić ten czas.
Nowelizacja prawa – co zostanie zmienione?
Głównym celem tych działań jest lepszy dostęp do Internetu oraz sieci telekomunikacyjnej. Jak podaje portal gazetaprawna.pl:
“Resort cyfryzacji przyznaje jednak, że mimo podejmowanych na szeroką skalę działań są jeszcze w Polsce obszary, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej, a tym samym dostępu do kluczowych usług.”
Nowelizowane przepisy usuną nadregulację – instalacje radiokomunikacyjne zostaną wykreślone z listy obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z klasyfikacją dyrektywy unijnej (2011/92/UE). Tym samym wykluczy się konieczność uzyskania zgody środowiskowej do wybudowania masztów lub wież telekomunikacyjnych, co powinno przyśpieszyć cały proces.
Budowa masztów i wież telekomunikacyjnych – sprawna praca z dobrze dobranym sprzętem
W przypadku powstawania instalacji telekomunikacyjnych ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Do tych prac wykorzystuje się głównie żurawie samojezdny (podniesienie i ustawienie konstrukcji) oraz podnośniki koszowe (montaż z obudowanej platformy na wysokości). Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu tych maszyn?
Czy posiada napęd terenowy? – prostsze poruszanie się i praca maszyny w ciężkim terenie.
Ile kilogramów jest w stanie zmieścić w koszu? – możliwość umieszczenia w obudowanej platformie konkretnej wagi pracowników i narzędzi.
Jak daleko może sięgnąć? – wykonanie prac na określonej wysokości.
Czy ma dodatkowo na stanie agregat prądotwórczy? – łatwość w dostępności energii dla sprzętów elektrycznych wykorzystywanych do prac.
Czy firma wynajmująca sprzęt ma doświadczenie w pracy przy stawianiu masztów i wież telekomunikacyjnych? – przyśpieszenie wykonania realizacji.
Jeśli jesteś firmą, która uczestniczy w budowie masztów oraz wież telekomunikacyjnych i poszukujesz sprzętu do wsparcia przyszłych prac, to zapraszamy do kontaktu.
Nasza wypożyczalnia podnośników koszowych i żurawi samojezdnych świadczy swoje usługi od 2009 roku. Chętnie wesprzemy Cię w rozbudowie sieci radiokomunikacyjnych. Skontaktuj się z nami pod numerem +48 502 602 577, a wspólnie wybierzemy sprzęt do Twoich prac.