budowa wież tlekomunikacyjnych z wykorzystaniem żurawia
 • Dodano: 19.05.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

W Polsce powstaje coraz więcej masztów telekomunikacyjnych. Sami mamy przyjemność uczestniczyć w ich budowaniu naszymi podnośnikami koszowymi i żurawiami samojezdnymi. Jednak skala tworzenia tych konstrukcji w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, jest wciąż mała. Wynika to głównie z szeregu formalności. Obecnie trwają prace związane z nowelizacją prawa. Co może się zmienić?

Z czego wynika niska liczba trwających prac związanych z rozbudową sieci telekomunikacyjnych?

Jeszcze zanim dojdzie do rozbudowy sieci telekomunikacyjnej, trzeba uzyskać pozwolenie na takie działania. Instalacje radiokomunikacyjne, pracujące w zakresie 0,03 MHz – 300 000 MHz, znajdują się w wykazie urządzeń mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Dlatego otrzymanie takiego dokumentu jest utrudnione.

W 2021 roku resort cyfryzacji podał, że uzyskanie takiej decyzji zajmuje od dwóch miesięcy, nawet do kilku lat. Obecnie trwają prace, które mają skrócić ten czas.

Nowelizacja prawa – co zostanie zmienione?

Głównym celem tych działań jest lepszy dostęp do Internetu oraz sieci telekomunikacyjnej. Jak podaje portal gazetaprawna.pl:

“Resort cyfryzacji przyznaje jednak, że mimo podejmowanych na szeroką skalę działań są jeszcze w Polsce obszary, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej, a tym samym dostępu do kluczowych usług.”

Nowelizowane przepisy usuną nadregulację – instalacje radiokomunikacyjne zostaną wykreślone z listy obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z klasyfikacją dyrektywy unijnej (2011/92/UE). Tym samym wykluczy się konieczność uzyskania zgody środowiskowej do wybudowania masztów lub wież telekomunikacyjnych, co powinno przyśpieszyć cały proces.

budowa wież tlekomunikacyjnych z wykorzystaniem żurawia

Budowa masztów i wież telekomunikacyjnych – sprawna praca z dobrze dobranym sprzętem

W przypadku powstawania instalacji telekomunikacyjnych ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Do tych prac wykorzystuje się głównie żurawie samojezdny (podniesienie i ustawienie konstrukcji) oraz podnośniki koszowe (montaż z obudowanej platformy na wysokości). Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu tych maszyn?

Żuraw samojezdny

 • Czy posiada napęd terenowy? – łatwiejszy wjazd i praca w trudnym terenie.
 • Jaką maksymalną wagę jest w stanie przetransportować? – możliwość podniesienia konstrukcji.
 • Ilu metrów sięga jego wysięgnik? – przeniesienie ładunku w wyznaczone miejsce.
 • Czy firma wynajmująca sprzęt ma doświadczenie w pracy przy stawianiu masztów i wież telekomunikacyjnych? – zwiększenie płynności prac.

budowa wież telkomunikacyjnych z wykorzystaniem żurawia

Podnośnik koszowy

 • Czy posiada napęd terenowy? – prostsze poruszanie się i praca maszyny w ciężkim terenie.
 • Ile kilogramów jest w stanie zmieścić w koszu? – możliwość umieszczenia w obudowanej platformie konkretnej wagi pracowników i narzędzi.
 • Jak daleko może sięgnąć? – wykonanie prac na określonej wysokości.
 • Czy ma dodatkowo na stanie agregat prądotwórczy? – łatwość w dostępności energii dla sprzętów elektrycznych wykorzystywanych do prac.
 • Czy firma wynajmująca sprzęt ma doświadczenie w pracy przy stawianiu masztów i wież telekomunikacyjnych? – przyśpieszenie wykonania realizacji.

budowa wież telkomunikacyjnych z wykorzystaniem żurawia

Jeśli jesteś firmą, która uczestniczy w budowie masztów oraz wież telekomunikacyjnych i poszukujesz sprzętu do wsparcia przyszłych prac, to zapraszamy do kontaktu.

Nasza wypożyczalnia podnośników koszowych i żurawi samojezdnych świadczy swoje usługi od 2009 roku. Chętnie wesprzemy Cię w rozbudowie sieci radiokomunikacyjnych. Skontaktuj się z nami pod numerem +48 502 602 577, a wspólnie wybierzemy sprzęt do Twoich prac.

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC