podnośnik koszowy energetyka
 • Dodano: 23.03.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Zwyżka samojezdna jest świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy dostać się na sporą wysokość i wiemy, że często będziemy zmieniać położenie. Właśnie ze względu na to wykorzystuje się ją do pracy z sieciami napowietrznymi. Jak to wygląda? O czym należy pamiętać?

Prace pod wysokim napięciem – kiedy można je wykonywać?

Prace związane z sieciami napowietrznymi należą do tych z podwyższonym ryzykiem utraty zdrowia i życia. W związku z tym należy dążyć do tego, by były wykonywane przy wyłączonej linii elektroenergetycznej.

Brak takiej możliwości jest oczywiście dopuszczalny. W takim przypadku, przed przystąpieniem do realizacji, należy uzgodnić z ekipą i osobami obecnymi na miejscu bezpieczne warunki pracy. Dotyczy to też firmy, która będzie świadczyć wynajem zwyżki. W takiej sytuacji sprzęt ten powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia.

podnośnik koszowy energetyka

Zwyżka samojezdna wynajem – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na wynajem podnośnika koszowego, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 1. Czy firma świadcząca usługi wynajmu zwyżki posiada aktualne dopuszczenie sprzętu do prac?
  Podnośniki koszowe oprócz standardowych przeglądów technicznych powinny mieć również regularnie przeprowadzane kontrole z Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Posiadanie tych dokumentów przez firmę jest gwarancją, że praca z wykorzystaniem ich sprzętu będzie bezpieczna.
 2. Jak daleko chcemy sięgnąć koszem podnośnika podczas przewidzianych prac?
  Odpowiedzialne są za to dwa parametry zwyżki samojezdnej: wysięg oraz wychył boczny. W zależności od odległości, ich wartości zmieniają się.Warto jeszcze przed złożeniem zamówienia poprosić osobę techniczną, z firmy wynajmującej zwyżki, o sprawdzenie tych parametrów. Odczytane informacje z wykresu technicznego wskażą, czy podnośnik sięgnie w przewidziane przez nas miejsce.
 3. Jaki ciężar będzie znajdować się w koszu podczas prac?
  O tym, jaka maksymalna waga może znajdować się w koszu podnośnika, informuje nas parametr: udźwig kosza. Warto tutaj zaznaczyć, że wraz ze zwiększeniem ciężaru automatycznie spada odległość, na jaką jest w stanie sięgnąć podnośnik. Tę wartość można również odczytać z wykresu technicznego
 4. Na jakim podłożu ma pracować zwyżka?
  Jeśli obszar pracy jest przewidziany w wymagającym terenie, to konieczna będzie zwyżka koszowa z podwoziem terenowym.

podnośnik koszowy energetyka

Zwyżka koszowa w akcji!

Konserwacja tej sieci napowietrznej ma odbyć się na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też na tę realizację wysyłamy nasz podnośnik H-45 m do zadań specjalnych!

Na miejscu zlecenia jesteśmy o godzinie 7:00. Naszym zadaniem jest pomoc w konserwacji kilku słupów energetycznych. Wyłączenie sieci jest przewidziane do 15:00. Mamy więc 8 godzin, aby uporać się z tym zadaniem.

Dobrze, że już jesteście! Zaczynamy od tamtego słupa. Myślę, że najlepiej będzie się ustawić… o tam!

Dzięki temu, że posiadamy podwozie terenowe w naszej zwyżce, udaje się nam sprawnie ustawić we wskazanym miejscu. Ekipa, która wykonuje serwis na tym zleceniu, jest już gotowa. Wchodzi do kosza. Przypina się do punktu asekuracyjnego lonżą od uprzęży. Możemy ruszać w górę!

podnośnik koszowy energetyka

Operator steruje koszem zwyżki z ziemi. Pracownicy będący na górze instruują go za pomocą krótkofalówki. Skrupulatnie sprawdzane są wszystkie części składowe słupa energetycznego oraz przyłącza linii energetycznych.

Ważne, aby jakiekolwiek uszkodzenia były jak najszybciej dostrzeżone i w miarę możliwości usunięte. Dzięki temu uniknie się awarii i przerw w dostawie prądu w przyszłości. Pierwszy słup poddany diagnozie! Wszystko jest ok.

Kosz zjeżdża w dół. Pracownicy wychodzą z niego na ziemię. Czas na przejazd i ustawienie naszej zwyżki samojezdnej przy kolejnym słupie. Cała sytuacja powtarza się od nowa i tak do godziny 14:50. Udaje się nam zrealizować to zadanie o czasie!

Interesuje Cię wynajem zwyżki samojezdnej do prac na wysokości? Zadzwoń pod numer +48 502 602 577. Chętnie pomożemy w wyborze najlepszego sprzętu do Twoich prac!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC