fbpx

Czy warto wynająć dźwig? 6 zalet wynajmu żurawia samojezdnego

zuraw samochodowy
 • Dodano: 16.12.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Żurawie samochodowe stanowią duże wsparcie w projektach budowlanych. Jeśli już wiesz, że będziesz potrzebował takiego sprzętu, ale wciąż masz wątpliwości, na który z dostępnych rodzajów dźwigów się zdecydować, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy główne zalety żurawi samojezdnych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o wyborze najlepszej maszyny.

Czy warto w ogóle wynajmować dźwig?

W trakcie budowy, montażu czy chociażby załadunku kontenerów będziesz potrzebować wsparcia maszyny, która przeniesie ciężkie ładunki. Nawet jeśli byś się bardzo starał i zatrudnił całą ekipę do takich czynności, wiele materiałów ma masę, która przerasta możliwości człowieka.

Aktualnie wynajem żurawi samochodowych stał się dość popularny. Przede wszystkim dlatego, że sprawdzają się w trakcie różnego typu prac. Wynajem dźwigu budowlanego jest alternatywą do kupna takiej maszyny. Dzięki temu możesz sobie na niego pozwolić, bez ponoszenia stosunkowo dużych opłat związanych z zakupem, rejestracją czy martwieniem się o ubezpieczenie, koszty utrzymania i serwisu.

Jakie są zalety wynajmu żurawia samochodowego?

Ciągle jeszcze się zastanawiasz, jakie korzyści może zagwarantować Ci wynajem żurawia? Poniżej znajdziesz 6 zalet takiego rozwiązania.

 1. Mobilność

  Jest to jedna z największych jego zalet. Dzięki mobilności możesz do wielu równolegle trwających zleceń, wykorzystać jedną maszynę. Jest to przydatne przede wszystkim dla firm budowlanych, które przeprowadzają jednocześnie kilka realizacji w sąsiadujących miastach, np. Kraków-Wieliczka.

 2. Wielozadaniowość

  Decydując się na wynajem żurawia samojezdnego, otrzymujesz sprzęt, którym jesteś w stanie wykonać wiele zadań. Możesz nim podnosić lub opuszczać przedmioty różnego typu. Możesz wykonywać prace rozładunkowe i załadunkowe. Ustawiać, wyciągać, podawać i transportować. Tyle możliwości w jednym urządzeniu.

  dzwig budowlany

 3. Efektywność

  Żurawie samochodowe charakteryzują się dużym udźwigiem i wytrzymałością. Istnieją takie, które są w stanie podnieść nawet do kilkuset ton. Jest to bardzo imponujący wyczyn w zestawieniu z samym ich rozmiarem. Dla porównania, żurawie wieżowe są przecież znacząco większe, przy czym często charakteryzuje je brak możliwości uniesienia podobnego tonażu, co żurawie samojezdne. Poza tym warto dodać, że żuraw wieżowy ma ograniczony zasięg działań. Za to dźwigi samochodowe, dzięki swojej mobilności dostaną się w prawie każde miejsce.

 4. Ewentualne awarie to nie Twoja sprawa

  Podczas wykonywania prac, zdarzają się sytuacje, w których mogą pojawić się uszkodzenia lub usterki żurawia samojezdnego. Wybór firmy ma tu duże znaczenie. Rzetelne wypożyczalnie w takich sytuacjach starają się jak najsprawniej poradzić sobie z awarią. Zazwyczaj wychodzą z rozwiązaniem, dostarczając sprzęt zastępczy.

  dzwig budowlany

 5. Oszczędność czasu

  Wynajmując żuraw samochodowy, chociażby do prac budowlanych, masz możliwość przeprowadzenia ich sprawniej i szybciej. Szczególnie gdy zestawimy tempo robót wykonywanych tylko rękami ludzkimi z realizacją wykonywaną maszyną. Dźwigi są w stanie podnosić ciężkie elementy na wysokość, z której ich rozładunek, czy przenoszenie przez pracowników może przebiegać komfortowo i sprawnie. Ten transport materiałów w znaczącym stopniu może skrócić ostateczny czas trwania realizacji.

 6. Wyszkoleni Operatorzy w pakiecie

  Obsługa dźwigu budowlanego to trudne zadanie. Wymaga precyzji i odpowiedniego wyszkolenia. Dlatego kierować nim mogą wyłącznie certyfikowani Operatorzy, posiadający odpowiednie uprawnienia. Aby je zdobyć, muszą zdać państwowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego poprzedzony szkoleniem oraz posiadać licencję uprawniającą do obsługi konkretnej maszyny. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac. Dzięki swojemu doświadczeniu są oni często w stanie zaoferować również pomoc logistyczną przy przenoszeniu ładunków.

Przenoszenie basenu

Jest poniedziałek. Z samego rana dostajemy telefon od Klienta, z którym często i chętnie współpracujemy.

– Witaj Karol! Jak u was z dostępnością żurawia samochodowego 50 t w następnym tygodniu? Potrzebowałbym go na przyszły tydzień. Dokładnie na wtorek i środę.

Sprawdzamy nasz kalendarz. Okazuje się, że jeden z dźwigów jest akurat dostępny, o czym informujemy Pana Dariusza.

– To świetnie. Potrzebujemy pomocy w przeniesieniu basenu. Od razu ostrzeż operatora, że może być to dość ciężkie zadanie ze względu na ograniczoną widoczność miejsca, w którym będziemy go umieszczać.

Nasz operator Daniel uwielbia takie wyzwania. Jesteśmy o niego spokojni. Dopytujemy Pana Dariusza o szczegóły. Teren faktycznie może być wymagający. W dodatku miejsce docelowe basenu znajduje się w odległości ok. 20 metrów od lokalizacji, w której może zatrzymać się dźwig. Powinniśmy dać radę.

Pojawiamy się we wtorek w umówionym miejscu. Daniel przyjeżdża na miejsce trochę wcześniej, by zrobić rozeznanie. Staje się oczywistym, że miejsca na operowanie żurawiem jest rzeczywiście bardzo mało. Basen ma być przenoszony ponad żelazną konstrukcją domu i usytuowany za nią. Do naszego operatora pochodzi kierownik budowy z jednym z pracowników.

– To jest sygnalista Waldek. Będzie odpowiadał za komunikację pomiędzy hakowym a Tobą.

Daniel z Waldkiem i hakowym ustalili gesty, którymi będą się porozumiewać. Czas zaczynać. Basen został zamontowany do haka żurawia samojezdnego za pomocą zawiesi. Waldek pokazuje gest wskazujący na podnoszenie. Nasz operator powoli i precyzyjnie wznosi zbiornik do góry.

dzwig budowlany

Podążając za wskazówkami sygnalisty, transportuje go ok. 2 metry nad stalowym szkieletem domu. Teraz czas opuszczać ładunek. Daniel ma ograniczoną widoczność miejsca docelowego. Widzi tylko koniec wysięgnika. Teraz może polegać tylko na Waldku. Powoli opuszcza basen… Jeszcze trochę… i jest! Udało się. Dzięki współpracy udało się sprawnie wykonać to zlecenie w 3 godziny.

Jeżeli interesuje Cię wynajem dźwigu samochodowy lub podnośnika koszowego zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 502 602 577. Nasz Menedżer pomoże Ci wybrać odpowiednią maszynę!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl