fbpx

Żuraw samojezdny do transportu betonowych prefabrykatów

wynajem żurawia samojezdnego
 • Dodano: 13.04.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

W budownictwie coraz częściej wykorzystuje się betonowe materiały. Za ich pomocą tworzy się budynki i infrastrukturę. Jak przebiega transport elementów prefabrykowanych i montaż na miejscu realizacji? Czy zawsze konieczny jest żuraw samojezdny?

Wykorzystanie i rodzaje betonowych prefabrykatów

Najczęściej przyjmują one formy wielkogabarytowe, które zastępują tradycyjne sposoby budowania cegła po cegle. Z ich pomocą proces budowy obiektów i infrastruktury przebiega w znacznie szybszym tempie.

Rodzaje prefabrykowanych elementów betonowych zależą od ich zastosowania. W budownictwie są wykorzystywane między innymi:

 • bloczki fundamentowe
 • pustaki kominowe
 • belki nadprożowe
 • słupy betonowe
 • kręgi / komory betonowe
 • pustaki szalunkowe

Jak transportować elementy prefabrykowane?

Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od wagi i miejsca, gdzie mają być montowane. W przypadku małych elementów, które należy przenieść dość blisko (1-2 metry), wystarczy HDS. Sprawa ma się jednak inaczej, gdy ciężar betonowych prefabrykatów jest duży i trzeba je przetransportować na większą odległość, nawet do kilkunastu metrów lub poniżej poziomu terenu (np. do wykopu). Wtedy lepiej wynająć dźwig samojezdny.

Na jakie parametry żurawia samojezdnego warto zwrócić uwagę?

Wszystkie najważniejsze parametry są przeważnie dostępne na stronie firmy, od której będziemy wynajmować dźwig samochodowy. W przypadku naszego żurawia samojezdnego możesz je znaleźć tutaj: https://www.ehc-krakow.pl/oferta/wynajem-dzwigu-50-ton/.

Przed wynajmem warto zapoznać się, jaki dana maszyna ma:

 • Udźwig – wyznacza jak duży ciężar jesteś w stanie podnieść.
 • Wysięgnik – mówi o maksymalnej odległości, na jaką możesz przetransportować dany element. Warto też wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem dystansu spada automatycznie ciężar ładunku, jaki możesz przenieść. Podsumowując: im większy wysięgnik, tym cięższe materiały jesteś w stanie przetransportować na dalsze odległości.
 • Ciężar maszyny –  daje informacje o wadze maszyny. Jeśli teren, na którym ma pracować żuraw samojezdny, posiada ograniczenia tonażowe – to warto to zweryfikować jeszcze przed jego przyjazdem.

wynajem żurawia samojezdnego

Transportujemy betonowe osłony – czyli praca żurawia samochodowego w praktyce

Do tego zlecenie Klient zdecydował się na wynajem dźwigu budowlanego. Wynikało to z tego, że prefabrykowane elementy betonowe musiały zostać przeniesione na odległość 12 metrów. Na co dzień korzysta on z HDS. Jednak na tej realizacji maszyna ta miałaby ograniczone pole działania – brak możliwość wjazdu bezpośrednio pod miejsce montażu ładunku.

– Panie Karolu, to dacie radę przyjechać do mnie tym dźwigiem samochodowym we środę?

Po otrzymaniu wszystkich istotnych informacji wpisujemy realizację w kalendarz. We środę na miejscu u Klienta pojawia się nasz Operator Paweł. W pierwszej kolejności rozkłada żuraw samojezdny i przygotowuje go do prac. Gdy jest już gotowy, rozpoczyna się podpięcie betonowych osłon pod zawiesia.

Elementy, które mają być przeniesione, posiadają na sobie odpowiednie haki – to właśnie do nich pracownicy podpinają zawiesia, wcześniej zamocowane do haka dźwigu. Wszystko gotowe! Czas rozpocząć transport.

wynajem żurawia samojezdnego

Paweł precyzyjne, według wytycznych od hakowego, przenosi pierwszą betonową osłonę. Jego zadaniem jest umieszczenie prefabrykatu w dole, w którym znajdują się instalacje do ochrony. Musi uważać, aby uniknąć uszkodzenia jakichkolwiek elementów. Powoli… Precyzyjnie… Bez stresu… Udaje się! Teraz czas przenieść i ułożyć w dole kolejne betonowe osłony. Całość zlecenia zajmuje 3 godziny.

Potrzebujesz wynająć żuraw samojezdny do transportu prefabrykowanych elementów betonowych? Mamy w tym duże doświadczenie! Zadzwoń pod numer +48 502 602 577 – chętnie pomożemy w wyborze najlepszej maszyny do Twojego zlecenia.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl