fbpx

Transport paneli fotowoltaicznych na dach. Czy można to zrobić podnośnikiem koszowym?

Wynajem podnosnika koszowego do fotowoltaiki
 • Dodano: 07.10.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Głównym przeznaczeniem podnośnika koszowego jest windowanie pracowników do miejsc roboczych i wykorzystywanie kosza, jako bezpiecznej platformy do wykonywania działań na wysokości. Istnieje jednak pewien wyjątek, pozwalający także na transport ładunku, np. modułów fotowoltaicznych. Co to za wyjątek? Przeczytaj!

Czy można transportować panele fotowoltaiczne na dach zwyżką?

Maszyna, która z założenia zajmuje się transportem ładunków góra-dół takich jak np. panele fotowoltaiczne, to zazwyczaj żuraw samojezdny. Jego zblocze zakończone jest hakiem, do którego podpina się trawers z zawiesiami lub samo zawiesie. Panele fotowoltaiczne mocowane są właśnie do nich. Dzięki temu bezpiecznie mogą trafić na dach, czyli do miejsca montażu.

Czy można zastąpić w tym przypadku żurawia samojezdnego podnośnikiem koszowym?

Otóż tak, można. Zwyżka kołowa musi być jednak zaopatrzona w specjalny element pozwalający na podpinanie ładunku. Jest nim atestowany hak.

Znajduje się on pod koszem, na zewnętrznej stronie platformy i pełni taką samą funkcję, jak ten znajdujący się w żurawiu samojezdnym. Każdy hak posiada dedykowany udźwig, który jest w stanie bezpiecznie podnieść. W przypadku 45 lub 70-metrowego podnośnika koszowego wynosi on 300 kg. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce:

 1. Waga jednego panelu fotowoltaicznego to 18-25 kg.
 2. Na atestowanym haku zwyżki H-45 lub H-70 można więc podnieść 12-16 takich modułów jednocześnie.
 3. Załóżmy, że masz przestrzeń dachu pod ich montaż o powierzchni 21 m2.
 4. Do tego chcesz, aby instalacja miała moc 3,47 kW.
 5. W takim przypadku potrzebujesz 13 paneli.
 6. Dzięki podnośnikowi H-45 lub H-70 umieścisz je wszystkie szybko na dachu – w końcu może on podnieść do 16 takich modułów za jednym razem.
Fotowoltaika na dach transport ze zwyzki

Plusy wynajmu podnośnika koszowego do transportu paneli fotowoltaicznych

Przeniesienie modułów fotowoltaicznych za pomocą atestowanego haka to tylko jeden z plusów. Warto pamiętać, o tym, że decydując się na wykorzystanie do transportu właśnie zwyżki, możesz skorzystać także z innych atutów tego sprzętu. Dzięki nim masz możliwość:

 1. Wykonania montażu systemu fotowoltaicznego z kosza podnośnika koszowego. Stanowi on bezpieczną i komfortową platformę, z której można zamontować instalację.
 2. Podpięcia koniecznego sprzętu elektrycznego do gniazdka znajdującego się we wnętrzu kosza. Dzięki temu można zrezygnować z ciągnięcia przedłużacza i kabli, by podłączyć na wysokości chociażby wiertarkę.
 3. Dostania się i pracy w trudnodostępnych miejscach. Panel sterujący wysięgnikiem znajduje się także w koszu podnośnika i pozwala na precyzyjne poruszanie obudowaną platformą znajdując się w jej środku.

Wynajem podnośnika koszowego do transportu i montażu instalacji fotowoltaicznej, daje Ci komfort, że z pomocą tej jednej maszyny możesz wykonać obie te prace.  Zarówno przeniesiesz moduły na dach jak i zrealizujesz cały proces instalacyjny z kosza.

Transport fotowoltaiki na dach – zwyżka 70 m w akcji

Nasz Operator Karol pojawia się na zleceniu dotyczącym wrzucenia paneli fotowoltaicznych na dach. O godzinie 10:00 dołącza do niego 4 – osobowa Ekipa, która będzie zajmować się założeniem instalacji.

Panie Karolu, mamy tu 33 moduły. Musimy umieścić je na dachu. Każdy z nich waży po 19 kg. Wrzucimy je partiami. Są gotowe do transportu. Zapakowane i zabezpieczone po 11 sztuk. Na górze będą czekać Heniek z Romkiem, którzy je odbiorą.

Operator, szybko przelicza sobie całość w głowie. Czy da radę jednorazowo na haku zawiesić już spakowane panele, czy może trzeba będzie je jednak przepakowywać?

Czy jesteście pewni, że każdy panel waży po równo 19 kg? Bo tutaj sobie szacuję, że teoretycznie przy tych 11 modułach wychodzi nam, że partia to 209 kg. Niby okej, jednak trzeba doliczyć do tego zawiesie. To akurat waży 25 kg. Czyli mamy powiedzmy 235 kg. Atestowany hak pozwala dźwigać 300 kg. Musimy jeszcze policzyć, ile ważą moduły razem z paletą i zabezpieczeniem, czyli całościową wagę ładunku.

Na to jeden z pracowników mówi:

Spokojnie, przygotowaliśmy się. Partie zostały już zważone. Każda z nich waży po równo 238 kg. Przy pakowaniu wzięliśmy pod uwagę 300 kg udźwigu haka.

wynajem zwyżki koszowej

Ekipa na medal. Wszystko dokładnie przemyślane. Teraz pozostaje nam już zabrać się do działania. W pierwszej kolejności po rozłożeniu 70m zwyżki do jej kosza wchodzi 2 pracowników, którzy będą czekać na górze i odbierać elementy. Karol transportuje ich na dach, po czym wraca na dół do reszty Ekipy. Oni na razie będą pełnić funkcję hakowych.

Ci z pomocą operatora przekładają pasy zawiesi pod paletą. Upewniają się, czy wszystko jest stabilnie. Jest. Karol może powoli podnosić kosz zwyżki.

Operator ustawił się z panelem sterującym bardzo blisko, by dokładnie widzieć, czy podnosi ładunek w bezpieczny sposób. Dwójka pracowników asekuruje moduły. Wszystko w porządku. Ładunek podnoszony jest coraz wyżej w górę. Teraz Panowie Heniek i Romek będą go odbierać. Kiedy kosz znajduje się już nad dachem, Karol zaczyna powoli i delikatnie go opuszczać. Udaje się! Ekipa odbiera panele. Są już bezpieczne na miejscu. Pozostałe 2 partie modułów są transportowane w ten sam sposób. Po godzinie zlecenie jest zakończone.

Teraz nasz operator może jechać na następną realizację. A dokładniej przejechać 150 metrów dalej, do innego budynku. Tam już czekają na niego monterzy, którzy z kosza podnośnika H-70 będą instalować fotowoltaikę na dachu kolejnego obiektu.

Wynajem podnosnika koszowego do fotowoltaiki

Interesuje Cię wynajem podnośnika koszowego do transportu paneli fotowoltaicznych na dach? Zadzwoń do nas pod numer 502 602 677. Mamy na stanie zwyżki posiadające atestowane haki. Chętnie pomożemy Ci z tym zleceniem.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl