kontrola poszycia dachowego przy pomocy zwyżki
  • Dodano: 30.06.2022

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Na każdym zarządcy budynku ciąży obowiązek przeglądu technicznego mienia jemu powierzonego. Jakie czynności powinien wykonać przy kontroli poszycia dachu? W artykule znajdziesz również odpowiedź na pytanie, jak może w tym pomóc zwyżka koszowa. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego potrzebne są takie inspekcje?

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836 z późn. zm.), zarządca budynku powinien przeprowadzać okresowo kontrolę techniczną budynku.

Jednym z elementów tej konstrukcji jest właśnie poszycie dachu. Odgrywa ono kluczową rolę przy bezpieczeństwie użytkowników. Wszelkie elementy źle na nim zamocowane mogą stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu.

kontrola poszycia dachowego za pomocą podnośnika koszowego

Komu zlecić tę inspekcję?

Kontrola dachu najlepiej, jeżeli zostanie oddana w ręce fachowców. Idealnie nadają się do tego firmy dekarskie. Ekipa sprawnym, pewnym okiem oceni wszelkie ewentualne anomalie ze zwyżki. Jest również w stanie na bieżąco naprawić znalezione usterki oraz ocenić ewentualny program prac przy większych uszkodzeniach.

Jakim sprzętem wykonać inspekcję poszycia?

Firmy dekarskie najczęściej korzystają z pomocy wypożyczalni zajmujących się wynajmem zwyżek koszowych. Samobieżne podnośniki pomagają szybko i sprawnie dotrzeć w każde miejsce kontrolowanego poszycia.

Przegląd dachu – co obejmuje?

Jakie elementy warto wziąć pod uwagę w czasie wykonywania inspekcji? Oto kilka z nich:

  • stabilność konstrukcji dachu
  • stan obróbek dekarskich
  • drożność otworów wentylacyjnych oraz rynien
  • kontrola, czy stan poszycia dachu jest odpowiedni
  • stan drabin

zwyżka koszowa pomaga przy kontroli poszycia dachu

Inne elementy poszycia dachu, które warto dodatkowo sprawdzić

Raz na jakiś czas warto wykonać również czynności, mające na celu poprawę jakości elementów konstrukcji pokrywy dachu. Oto kilka z nich:

  • czyszczenie powierzchni poszycia – dla lepszego efektu wizualnego
  • kontrola podbitki dachu – pozwoli uniknąć zagnieżdżenia się ptaków lub szerszeni
  • czyszczenie rynien i kontrola ich mocowania  – ważne, aby uniknąć kłopotów z drożnością

Wszystkie te prace najszybciej można wykonać z podnośnika koszowego.

Krótka historia inspekcji dachu

W piątek po południu do biura dzwoni telefon. Zarządca schroniska – Pan Mietek postanawia zaplanować inspekcję budynku. Jednym z zadań jest kontrola poszycia dachu.

Dzień dobry! Potrzebuję pomocy podnośnika koszowego przy inspekcji powłoki zadaszenia. Zamówiłem już firmę dekarską, okazało się jednak, że brakuje im na stanie zwyżki samochodowej.

– Idealnie Pan trafił! – z uśmiechem odpowiada manager Karol – Mamy odpowiednie maszyny z koszami na ramieniu nawet do 70m. 

Ustalają po krótkiej rozmowie, że do wykonania zadania wystarczy wysięgnik o ramieniu 22m. Po sprawdzeniu kalendarza najlepszym terminem okazuje się początek marca, kiedy już jest po najgorszej zimowej porze. Czyli idealna pogoda na wiosenne inspekcje.

Umówionego dnia, przy schronisku pojawia się operator Krzysztof wraz z podnośnikiem samobieżnym. Z Panem Mietkiem oraz Ekipą dekarzy ustalają zakres zadań. Dwóch członków załogi wchodzi do kosza z potrzebnymi sprzętami do wykonania ewentualnych drobnych napraw.

wyżka koszowa pomaga przy kontroli poszycia dachu

Operator Krzysztof z olbrzymią ostrożnością podnosi i przesuwa kosz zwyżki wzdłuż brzegu poszycia. A członkowie Ekipy dokładnie sprawdzają pokrycia dachu. W dwóch miejscach poprawiają podbitkę. Oczyszczają z liści rynnę. Zauważają, że w okolicach komina znajdują się drobne przecieki. W związku z tym planują również uszczelnienie przeciekającego miejsca.  

kontrola pokrycia dachowego a zwyżka

Cały przegląd dachu trwa tylko 3 godziny, dzięki pomocy doświadczonego operatora zwyżki koszowej.

Potrzebujesz wsparcia podnośnika koszowego w kontroli poszycia dachu? Chętnie pomoże Ci w tym firmowa zwyżka koszowa. W razie pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu: 502 602 577. Zadzwoń, a podpowiemy Ci jak możesz z naszą pomocą wykonać swoje zadanie.

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC