fbpx

Praca na wysokości – czego potrzebujesz, aby ją wykonywać?

  • Dodano: 17.09.2020

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Według rozporządzenia z 1997 r.,  zadania wykonywane na wysokości kwalifikowane są jako szczególnie niebezpieczne. Jak więc się do nich przygotować, aby przebiegały prawidłowo? Czy potrzebne są specjalne uprawnienia? Czy praca ze zwyżki będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Prawnych słów kilka

Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  (dziś Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP, pracą na wysokości, nazywane jest każde zadanie, wykonywane powyżej 1 metra nad ziemią.

Kiedy wyzwanie nie jest kwalifikowane jako takie na wysokości? Jeśli wykonujesz zlecenie na powierzchni, która do wysokości 1,5 metra jest osłonięta pełnymi ścianami ze wszystkich stron lub wyposażona jest w powierzchnię czy konstrukcje chroniące Twoje zdrowie. Pracodawca jest zobowiązany do ochrony pracowników, którzy wykonują tego typu prace. W ramach tego powinien:

  • zapewnić środki zabezpieczające pracowników – między innymi odzież ochronną (taką jak kask czy kamizelka odblaskowa) oraz odpowiednie obuwie zabezpieczające stopy. 
  • określić dokładnie kolejność wykonywania zadań, a także przydzielić czynności konkretnie wyznaczonym członkom ekipy.
  • bezpośrednio nadzorować przebieg prac – dzięki temu będzie mógł odpowiednio zareagować w razie uchyleń od zasad BHP.

Kiedy więc wykonujesz pracę na wysokości? Każdorazowo, gdy wchodzisz na rusztowanie, drabinę lub maszynę, taką jak podnośnik koszowy.

Dokumenty, które musi mieć każdy pracownik wysokościowy

Według prawa polskiego, każda osoba, która wykonuje swoją pracę ponad poziomem ziemi musi posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.

Dlatego pracodawca powinien wydać odpowiednie skierowanie do lekarza. Informacją, która koniecznie musi być na nim zawarta jest to, że pracownik będzie pracował powyżej 3m.

Czy w związku z tym są jakieś przeciwwskazania do wykonywania zadań na wysokości? Oczywiście! Problemy ze wzrokiem lub równowagą potrafią trochę namieszać. Warto wspomnieć, że w Polsce jest zabronione wykonywanie tego typu prac w okularach (dopuszczone są soczewki kontaktowe lub odpowiednie gogle). 

Dodatkowo, oprócz orzeczenia lekarskiego, wymagane jest także odbyte szkolenie BHP. Uzbrojony w takie dokumenty możesz wsiadać do kosza zwyżki i ruszać w górę! 

Uprawnienia wysokościowe. Czy są potrzebne?

Konieczne? Nie, ale są one bardzo przydatne w pracy budowlańców, monterów, konserwatorów linii energetycznych, osób myjących okna lub zajmujących się dbaniem o elewację budynków.

Zdobywając je uczysz się, jak odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wykonywania prac z dostępu linowego. Dowiesz się między innymi jak używać uprzęży, oraz co to jest punkt kotwiący i jak się do niego przypiąć! To znacznie zwiększy Twoją świadomość, a co za tym idzie, komfort pracy!

Jak takie uprawnienia otrzymać? Trzeba zdać odpowiedni egzamin. Aby się do niego przygotować, powinieneś zacząć od zrobienia kursów, na przykład alpinizmu przemysłowego.

Nasza firma często świadczy usługi alpinistyczne, dlatego pracownicy mają odpowiednie kursy i uprawnienia. Dzięki temu zamawiając nasz podnośnik koszowy, dźwig, lub ekipę alpinistyczną możesz mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane w pełni profesjonalnie!

Małe podsumowanie na koniec

Teraz wiesz już wszystko na temat prac na wysokości! Pamiętaj, że bezpieczeństwo to podstawa. 

Pomimo tego, że głównym odpowiedzialnym jest pracodawca lub kierownik budowy, to sam także musisz o to zadbać! Pamiętaj! Wykonywanie zadań pod wpływem substancji odurzających jest zabronione. Zadbaj również o to, aby zdobyć wcześniej odpowiednie uprawnienia. 

Co w momencie, kiedy Ci ich brakuje? Zadzwoń po ekipę, która dysponuje maszynami, takimi jak dźwig lub podnośnik koszowy czy oferującą inne usługi wysokościowe. Pracownicy wykonają zlecenie za Ciebie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa!

Masz jeszcze jakieś pytania? A może czekają Cię ciekawe zlecenia, do których wykonania potrzebujesz naszej pomocy? Zadzwoń do nas +48 502 602 577. Na pewno staniemy na wysokości zadania! 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl