fbpx

Podnośnik koszowy – egzamin

zwyżki w Krakowie
 • Dodano: 21.04.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Zanim operator zasiądzie za pulpitem podnośnika koszowego, musi otrzymać uprawnienia na podesty ruchome, pozwalające na posługiwanie się takim sprzętem. Jak większość kursów, tak i ten kończy się egzaminem. Jak on wygląda?

Jakie uprawnienia są potrzebne do obsługi podnośnika koszowego?

Aby móc obsługiwać podnośnik koszowy, należy posiadać ukończony kurs na podesty ruchome IP. Daje on uprawnienia na podesty ruchome przejezdne:

 • Wolnobieżne;
 • Samojezdne montowane na pojeździe;
 • Przewoźne.

Szerzej o tym, jak przygotować się do takiego kursu, ile on kosztuje i jak wygląda, pisaliśmy tutaj.

Jak wygląda egzamin na podnośnik koszowy?

Egzamin UDT składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części praktycznej wykonujemy różne manewry podnośnikiem koszowym, do których jesteśmy odpowiednio przygotowywani wcześniej na kursie. Praktyka ma na celu sprawdzenie umiejętności osoby ubiegającej się o zaliczenie z zakresu obsługi i konserwacji maszyny. W komisji egzaminacyjnej znajduje się 2 inspektorów UDT.

Część teoretyczna składa się z egzaminu pisemnego w postaci testu. Dostajemy na nim 15 pytań, wylosowanych z puli zawierającej kilkaset przykładowych pozycji. Zaliczenie gwarantuje uzyskanie minimum 11 poprawnych odpowiedzi. Pytania dotyczą prawa, obsługi i eksploatacji podnośnika koszowego.

zwyżki w Krakowie

Przykładowe pytania pojawiające się na egzaminie pisemnym na podesty ruchome

1. Dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi wykonuje

 1. Urząd Dozoru Technicznego oraz specjalistyczne jednostki dozoru technicznego
 2. Urząd Dozoru Technicznego oraz upoważnione przez UDT organizacje
 3. Urząd Dozoru Technicznego i zagraniczne jednostki dozoru technicznego
 4. wszystkie odpowiedzi są poprawne

2. Obowiązki obsługującego określone są

 1.  w instrukcji eksploatacji urządzenia
 2. w dzienniku konserwacji
 3. w ustawie o dozorze technicznym
 4. wszystkie odpowiedzi są poprawne

3. W przypadku podestów gdzie dopuszczalna ilość osób mogących przebywać na platformie roboczej jest większa niż 2, zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi musi posiadać

 1. minimum 1 osoba
 2. minimum 2 osoby (osoba druga jako rezerwa)
 3. każda osoba znajdująca się na podeście
 4. żadna z osób nie musi posiadać zaświadczenia kwalifikacyjnego

4. Układanie podkładów pod podpory podestu

 1. zwiększa bezpieczeństwo pracy podestu
 2. nie ma wpływu na bezpieczeństwo pracy podestu
 3. zwiększa powierzchnię nacisku wywieranego przez podpory na podłoże
 4. odpowiedź a i c jest prawidłowa
zwyżki w Krakowie

5. Przed rozstawieniem podestu w nowym miejscu pracy operator powinien

 1. zapoznać się rodzajem podłoża na którym ma pracować podest
 2. sprawdzić nośność podłoża
 3. sprawdzić miejsce pracy pod katem możliwości wystąpienia studzienek i kanałów ściekowych
 4. wszystkie odpowiedzi są prawidłowe

Wspomnienia z egzaminu

Ania – posiada uprawnienia IP i IIŻ. Swój egzamin UDT  na podesty ruchome zdała 6 lat temu i od tego czasu pracuje jako operator podnośników koszowych. Spytaliśmy Anię o jej wspomnienia dotyczące samego egzaminu i ewentualnych porad dla nowych zdających.

Opowiedz nam, jak wyglądał Twój egzamin? 

– Dawno, dawno temu, kiedy ja zdawałam egzamin na podnośniki koszowe, to dopiero było… Część praktyczna obejmowała manewrowanie maszyną na placu. Natomiast część teoretyczna sprawdzana była ustnie, przed komisją. Losowało się zestaw pytań, na które trzeba było odpowiedzieć. Stres wtedy naprawdę sięgał zenitu.

 Czy obecnie wygląda on tak samo?

– Teraz, na szczęście zdających zrezygnowano z ustnej formy, co na pewno jest dobrym krokiem, pod kątem minimalizowania stresu. Zamiast niej pojawił się test jednokrotnego wyboru, składający się z 15 pytań ABCD. Obie części egzaminu UDT odbywają się jednego dnia (tak było kiedyś i jest teraz). Najpierw ma miejsce test sprawdzający wiedzę teoretyczną. Rozwiązuje się go w wersji papierowej. 

Jego wynik uzyskuje się już po chwili. Pozytywny oznacza, że można przejść do części praktycznej. A do tej, bardzo dobrze przygotowuje wcześniejsze szkolenie. O ile rzecz jasna, jest się na nim uważnym.

Czy długo się przygotowywałaś do niego?

– Samo przygotowywanie zaczęłam wtedy, kiedy rozpoczął się sam kurs. Byłam na nim uważna i starałam się wyciągnąć z niego tyle, ile tylko dam radę. ⅔ kursu to było samo pozyskiwanie wiedzy – czyli teoria.

Już po pierwszym spotkaniu wzięłam się za przygotowywanie do testu. W wolnych chwilach czytałam notatki z zajęć i wertować skrypty. Teraz z tego co wiem, na stronie UDT można znaleźć przykładowe pytania testowe.

zwyżki w Krakowie

Czy masz jakieś porady dla osób starających się o uzyskanie uprawnień IP?

– Podpatrujcie operatorów. Polecałabym to robić od momentu rozpoczęcia samego kursu. Popytać w wypożyczalniach podestów ruchomych w Twoim mieście, czy jest taka możliwość i obserwować. Tak by wyuczoną teorię móc namacalnie przemienić w praktykę. 

To samo już po zdaniu egzaminu. Jeśli macie taką możliwość jeźdźcie na realizacje z doświadczonymi kolegami. Patrząc, jak wieloletni Operatorzy radzą sobie na zadaniach i dogadują się z pracownikami na zleceniach, możecie obyć się sami z różnymi sytuacjami.

Ostatnie pytanie: czy warto?

– Zdecydowanie tak. Fakt, że Wasza praca będzie polegać przede wszystkim na wsparciu i pomocy ludziom, jest bardzo motywujący. Bo tym właściwie pośrednio zajmuje się operator. Udostępnia platformę roboczą dla pracowników i transportuje ich w lokalizację działań. Tym samym przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach, w domach, stworzenia miejsc i ich remontowania, by mogły cieszyć oczy i być użyteczne. 

Uważam, że jeśli lubisz maszyny i chcesz mieć pracę, w której będziesz mógł się wykazać i szukać rozwiązań, to faktycznie warto.

zwyżki w Krakowie

Jeżeli jesteś w trakcie robienia uprawnień IP lub IIŻ – życzymy powodzenia i trzymamy za Ciebie kciuki. Poświęć czas na przygotowanie się do egzaminu – stres wtedy będzie mniejszy!

A jeżeli będziesz szukał pracy, jako operator podnośnika koszowego lub żurawia samojezdnego, zapraszamy do zasilenia zespołu EHC Karol Zagajewski. Tu będziesz mógł zdobyć wiedzę i doświadczenie na zwyżkach od 22 m do 70 m i żurawiach samojezdnych 50 t. Nasi wieloletni operatorzy, chętnie wesprą Cię na początku Twojej drogi!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl