fbpx

Klimatyzator na dachu bloku – jak przetransportować jednostkę

Montaż klimatyzacji dźwig
 • Dodano: 21.12.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Montaż klimatyzacji – dla wielu podstawowa czynność po zakupie nowego mieszkania.  Naszymi podnośnikami i dźwigami często wspieramy firmy wykonujące takie instalacje. Szczególnie gdy jej jednostki, według planu mają być usytuowane na dachu bloku. Jak wyglądają te prace?

Klimatyzacja w bloku

Zanim montaż klimatyzacji w bloku zostanie wykonany, trzeba zadbać o:

 • uzyskanie zgody od zarządcy nieruchomości na jej instalację – wspólnoty najczęściej mają z góry ustalone, czy zewnętrzne jednostki klimatyzacyjne mogą być zamontowane na ścianie, balkonie, a może dachu. Będąc mieszkańcem danego osiedla, powinieneś się do tego zastosować.
 • dobór odpowiedniego sprzętu po ustaleniu zakresu prac – jeśli Twoja zewnętrzna jednostka klimatyzacyjna ma znajdować się na wysokości (ściana, dach), to musi zostać tam jakoś przetransportowana i zamontowana. Z pomocą przychodzą tutaj maszyny specjalistyczne: żurawie samochodowe (dźwigi) i podnośniki koszowe (zwyżki).

Żuraw kołowy czy podnośnik koszowy – co wybrać?

Na to zlecenie nasz żuraw samojezdny został zarezerwowany z tygodniowym wyprzedzeniem. Dlaczego do tego montażu klimatyzacji wykorzystano akurat dźwig samochodowy?

Instalacja jednostki miała odbyć się na dachu. W związku z tym potrzebna była maszyna, która zgrabnie przetransportuje tam ładunek. Pracownicy dysponowali pełnym dostępem do przestrzeni, gdzie mieli instalować klimatyzację. Potrzebowali tylko kogoś, kto poda im materiał.

W przypadku gdyby jednostka była montowana na ścianie budynku, konieczne byłoby skorzystanie z podnośnika koszowego. W końcu pracownicy muszą jakoś dostać się na wysokość 3, 4 czy 5 piętra. Dzięki zwyżce mogą wykonać taki montaż klimatyzacji, pracując w bezpiecznym koszu.

Montaż klimatyzacji w bloku – jak to wygląda w praktyce?

Na miejscu realizacji stawiamy się naszym dźwigiem samochodowym punkt 9:00. Pan Mirek, który dzwonił do nas tydzień temu, właśnie na tę godzinę zamówił naszą maszynę. Instalacja klimatyzacji ma odbyć się w nowo powstającym bloku.

Ekipa jest. Teraz czas ustalić, gdzie dokładnie będziemy transportować jednostkę klimatyzacyjną. Dzięki tym wytycznym wiemy już, jak ustawić nasz żuraw kołowy, tak aby prace przebiegły sprawnie.

Montaż klimatyzacji dźwig

Wszystko gotowe. Możemy ruszać! Montaż klimatyzacji w bloku – jak przebiega krok po kroku?

 1. Po rozstawieniu dźwigu samochodowego przenosimy nasz hak z zawiesiami w kierunku, gdzie została zmagazynowana jednostka.
 2. Tam element, który ma zostać przetransportowany, jest podpinany zawiesiami.
 3. Jeszcze zanim ruszymy w górę, pracownicy sprawdzają, czy aby na pewno wszystko jest dobrze przypięte.
 4. Teraz czas na doprecyzowanie komunikacji z hakowym. Wydaje on polecenia naszemu operatorowi dźwigu kołowego. Dzięki temu wie on, jak manewrować wysięgnikiem żurawia samochodowego.
 5. Trochę w prawo… Zblocze w górę… Lekko w lewo… I… W górę!
 6. Po kilku minutach: stop! Przed nami pojawia się ściana.
 7. Czas na kolejne instrukcje od hakowego. Przesuwamy jednostkę w prawo. Potem podnosimy lekko w górę. Przesuwamy delikatnie w lewo. Ok! Jest idealnie, można już ruszać bezpośrednio na dach.
 8. Tam delikatnie i powoli kładziemy element we wskazanym punkcie. Zawiesia są odpinane, a Ekipa bierze się za montaż. Instalacja klimatyzacji może zostać przez nich spokojnie zakończona.

Zadanie zostaje zrealizowane! Wszystko zajmuje nam około 2 godzin pracy. Czas wracać na bazę i ruszać na nowe zlecenie! Jeśli Ty również potrzebujesz pomocy dźwigu kołowego, to zapraszamy Cię do kontaktu: +48 502 602 577. Zadzwoń! Chętnie pomożemy!

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl