Zwyżka i prace przy sieciach napowietrznych | EHC Kraków

Podnośniki i zwyżki
  • Dodano: 21.05.2019

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Nasze podnośniki z energetyką zaprzyjaźniły się już na stałe. Najczęściej pomagają tam w budowie lub serwisie sieci napowietrznych. Czego dotyczyła tym razem realizacja jednej z naszych zwyżek?

Podnośnik w energetyce – prace na wysokości w wyjątkowych warunkach

W pracach z sieciami napowietrznymi trzeba mieć dobry sprzęt i duże doświadczenie. Dodatkowo należy dopasować się terminami do planowych wyłączeń – przecież nikt nie chciałby pracować pod napięciem.

Dobry sprzęt – czyli jaki? Na co najczęściej zwraca się uwagę w przypadku wynajmu podnośników koszowych do prac związanych z sieciami napowietrznymi?

  • Podwozie terenowe ­– nie da się ukryć, że większość takich realizacji odbywa się w tzw. szczerym polu. Zwyżka musi sobie wtedy poradzić z nierównym i często grząskim gruntem – bez napędu 4 x 4 mogłoby to się okazać niewykonalne.
  • Odpowiedni kosz – przeważnie kosze podnośników są krótkie, jednak czasem sprzęt może pochwalić się większymi (dłuższymi) gabarytami. W takim przypadku komfort pracy okazuje się nieoceniony (większy obszar do poruszania się w koszu) i można zabrać ze sobą więcej narzędzi.

Sieci napowietrzne i nasz podnośnik koszowy H – 45 m

Nie da się ukryć, że najczęściej wynajmowaną maszyną do pomocy przy sieciach napowietrznych jest nasza zwyżka H – 45 m. Dzieje się tak ze względu na jej wyjątkową wysokość (45 metrów) – ponieważ ciężko znaleźć taki sprzęt na rynku. Dodatkowo jej napęd 4×4 i szeroki kosz (prawie 4 metry) czynią ją niezastąpioną w tego typu pracach.

Zwyżka, sieci napowietrzne i grunt pozostawiający wiele do życzenia…

Jeszcze zanim docieramy na to zlecenie, wiemy, że nie będzie to prosta realizacja. Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza. Trochę deszczu sprawia, że stabilna ziemia staje się grząskim gruntem – i to właśnie czeka na nas, jako pierwsze wyzwanie na tej realizacji.

Na miejscu zlecenia pojawiamy się zwyżką punkt 7:00. Właśnie nastąpiło wyłączenie energii w sieci. W pierwszej kolejności sprawdzamy grunt. Na szczęście nie jest tak źle, jak zakładaliśmy. Chociaż zwykły sprzęt tu też by nie wjechał. Załączamy nasz napęd 4 x 4 podwozia naszego podnośnika koszowego i próbujemy dostać się w miejsce, które przygotowali dla nas pracownicy.

Aby sprzęt nie zakopał się w ziemi, została wyłożona specjalna platforma z desek. Udaje się nam na nią wjechać – w gratisie przynosimy ze sobą dużo błota. Rozstawiamy naszą zwyżkę. Do jej kosza wchodzą pracownicy, którzy będą pracować na wysokości. Przypinają się uprzężą do punktów kotwiących. Możemy zacząć działania!

Podnośniki i zwyżki

Windujemy ekipę do góry. Ich zadaniem jest sprawdzenie jednego ze słupów wysokiego napięcia – tak, aby w przyszłości nie nastąpiła jego awaria. Sprawdzają konstrukcję, bezpieczniki i okablowania – krążąc koszem podnośnika wokół słupa.

Jak się okazuje, wszystko jest w dobrym stanie. Jeszcze drobna konserwacja. Po wykonaniu wszystkich czynności wracają na ziemię. Bezpiecznie, sprawnie i komfortowo – bo w końcu w koszu o szerokości 4 metrów. 🙂

Szukasz podnośnika do prac z sieciami napowietrznymi? Mamy w tym doświadczenie! Zadzwoń pod numer +48 502 602 577 i dograj z nami najlepszy dla Ciebie termin prac.

Newsletter

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl