fbpx

Zwyżka i prace przy sieciach napowietrznych

Podnośniki i zwyżki
  • Dodano: 21.05.2019

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Nasze podnośniki z energetyką zaprzyjaźniły się już na stałe. Najczęściej pomagają tam w budowie lub serwisie sieci napowietrznych. Czego dotyczyła tym razem realizacja jednej z naszych zwyżek?

Podnośnik w energetyce – prace na wysokości w wyjątkowych warunkach

W pracach z sieciami napowietrznymi trzeba mieć dobry sprzęt i duże doświadczenie. Dodatkowo należy dopasować się terminami do planowych wyłączeń – przecież nikt nie chciałby pracować pod napięciem.

Dobry sprzęt – czyli jaki? Na co najczęściej zwraca się uwagę w przypadku wynajmu podnośników koszowych do prac związanych z sieciami napowietrznymi?

  • Podwozie terenowe ­– nie da się ukryć, że większość takich realizacji odbywa się w tzw. szczerym polu. Zwyżka musi sobie wtedy poradzić z nierównym i często grząskim gruntem – bez napędu 4 x 4 mogłoby to się okazać niewykonalne.
  • Odpowiedni kosz – przeważnie kosze podnośników są krótkie, jednak czasem sprzęt może pochwalić się większymi (dłuższymi) gabarytami. W takim przypadku komfort pracy okazuje się nieoceniony (większy obszar do poruszania się w koszu) i można zabrać ze sobą więcej narzędzi.

Sieci napowietrzne i nasz podnośnik koszowy H – 45 m

Nie da się ukryć, że najczęściej wynajmowaną maszyną do pomocy przy sieciach napowietrznych jest nasza zwyżka H – 45 m. Dzieje się tak ze względu na jej wyjątkową wysokość (45 metrów) – ponieważ ciężko znaleźć taki sprzęt na rynku. Dodatkowo jej napęd 4×4 i szeroki kosz (prawie 4 metry) czynią ją niezastąpioną w tego typu pracach.

Zwyżka, sieci napowietrzne i grunt pozostawiający wiele do życzenia…

Jeszcze zanim docieramy na to zlecenie, wiemy, że nie będzie to prosta realizacja. Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza. Trochę deszczu sprawia, że stabilna ziemia staje się grząskim gruntem – i to właśnie czeka na nas, jako pierwsze wyzwanie na tej realizacji.

Na miejscu zlecenia pojawiamy się zwyżką punkt 7:00. Właśnie nastąpiło wyłączenie energii w sieci. W pierwszej kolejności sprawdzamy grunt. Na szczęście nie jest tak źle, jak zakładaliśmy. Chociaż zwykły sprzęt tu też by nie wjechał. Załączamy nasz napęd 4 x 4 podwozia naszego podnośnika koszowego i próbujemy dostać się w miejsce, które przygotowali dla nas pracownicy.

Aby sprzęt nie zakopał się w ziemi, została wyłożona specjalna platforma z desek. Udaje się nam na nią wjechać – w gratisie przynosimy ze sobą dużo błota. Rozstawiamy naszą zwyżkę. Do jej kosza wchodzą pracownicy, którzy będą pracować na wysokości. Przypinają się uprzężą do punktów kotwiących. Możemy zacząć działania!

Podnośniki i zwyżki

Windujemy ekipę do góry. Ich zadaniem jest sprawdzenie jednego ze słupów wysokiego napięcia – tak, aby w przyszłości nie nastąpiła jego awaria. Sprawdzają konstrukcję, bezpieczniki i okablowania – krążąc koszem podnośnika wokół słupa.

Jak się okazuje, wszystko jest w dobrym stanie. Jeszcze drobna konserwacja. Po wykonaniu wszystkich czynności wracają na ziemię. Bezpiecznie, sprawnie i komfortowo – bo w końcu w koszu o szerokości 4 metrów. 🙂

Szukasz podnośnika do prac z sieciami napowietrznymi? Mamy w tym doświadczenie! Zadzwoń pod numer +48 502 602 577 i dograj z nami najlepszy dla Ciebie termin prac.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl