fbpx

Zwyżka czy wzwyżka? Jak nazywa się sprzęt do pracy na wysokości?

jak nazywa sie sprzet do pracy na wysokosci
  • Dodano: 15.04.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Już wiesz, że chcesz wynająć podest ułatwiający pracę na wysokości, jednak ta branża to dla Ciebie czarna magia. Wyzwania zaczynają się już w momencie, gdy chcesz znaleźć potrzebny sprzęt w internecie, zapytać specjalistę lub chociażby znajomego. Jak uchronić się przed popełnieniem gafy i złym nazewnictwem maszyny? W tym tekście raz na zawsze rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Czym jest zwyżka?

Zwyżka jest urządzeniem mechanicznym klasyfikowanym jako jeden z rodzajów podestów ruchomych (mogących się poruszać), których głównym przeznaczeniem jest transport osób wykonujących pracę na wysokości do ich stanowisk roboczych. Pozwalają także na dostarczanie materiałów i koniecznych narzędzi do tych miejsc.

Ze względu na ich zastosowanie i rodzaj poruszania, podesty ruchome dzielimy na stacjonarne i przejezdne. Te ostatnie dzielą się na:

  • samojezdne montowane na pojeździe
  • przewoźne (montowane na przyczepie)
  • wolnobieżne 

Wedle wytycznych UDT podest ruchomy przejezdny musi składać się z:

  • platformy roboczej z elementami sterowniczymi,
  • wysięgnika, 
  • podwozia.

Wszystkie rodzaje podestów ruchomych przejezdnych podlegają dozorowi technicznemu.

Czy zwyżka i podnośnik koszowy to to samo?

Jednym z synonimów podnośnika koszowego jest właśnie zwyżka. Oprócz nich możesz spotkać się także z terminami: wysięgnik koszowy, zwyżka samochodowa lub koszowa, kosz, podest koszowy a czasem nawet dźwig. Choć ten ostatni jest potoczną nazwą żurawia samojezdnego, dlatego dla zachowania poprawności powinno się go pominąć w tym wyliczeniu.

Wszystkie te określenia dotyczą podestów ruchomych, których hydrauliczne ramię zakończone jest platformą roboczą w postaci kosza. Ich wysięg może liczyć nawet kilkadziesiąt metrów, jak ma to miejsce w przypadku naszego podnośnika koszowego H-70.

Należy pamiętać, że w związku z wymiennym używaniem tych terminów, może dojść do rozdźwięku pomiędzy tym co chcemy zamówić, a tym, co pojawi się na realizacji. Dlatego rozmawiając, dobrze byłoby dopytywać i uściślać, który rodzaj podestu ruchomego masz akurat na myśli.

zwyzka czy wzwyzka

To wreszcie zwyżka czy wzwyżka?

Obie te formy językowe mają rację bytu. Obie wskazują na pracę na wysokości. Jednak tylko jedna jest faktycznie używana, jako inne określenie podnośnika koszowego. Jak podaje słownik języka polskiego, samo słowo zwyżka jest to miejsce wysoko usytuowane, ułatwiające obserwację. I to właśnie ono jest stosowane w branży okołobudowlanej jako synonim podestu ruchomego przejezdnego.

Możesz pomyśleć: “No dobra, ale skoro coś ma mnie zabrać w górę, czyli wzwyż (jak choćby skok wzwyż) to też powinienem móc używać na to słowa “wzwyżka”!

I oczywiście, możesz! Specjalista na pewno zrozumie, o co Ci chodzi. Jednak używając go od razu dajesz sygnał, że jesteś “spoza branży”. Także warto stosować poprawne określenie, czyli zwyżka.

Maszyna do naprawy rynien

Wczesnym czwartkowym popołudniem nasz dyspozytor odbiera telefon.

Witam Panie Karolu, chciałbym wynająć dźwig na jutro. Jest taka możliwość?

Karol sprawdza dostępność żurawia samojezdnego i dopytuje, czego ma dotyczyć realizacja. Okazuje się, że ekipa musi dostać się do poddasza budynku w celu naprawy orynnowania. Karolowi włącza się czerwona lampka. Najprawdopodobniej Klientowi chodzi jednak o podnośnik koszowy.

Czyli ma Pan na myśli zwyżkę samochodową? Tak?

Klient odpowiada:

No nie! Potrzebuję dźwigu, czyli wysięgnika z koszem, z którego będziemy mogli przeprowadzić prace.

Karol wypytuje o szczegóły i okazuje się, że intuicja dobrze mu podpowiadała. Chodziło oczywiście o wynajem podnośnika koszowego. Różnica między tymi maszynami jest widoczna na pierwszy rzut oka. W głównej mierze zależy ona od tego, czym dany sprzęt jest zakończony: podnośnik koszowy – koszem, natomiast żuraw samojezdny (dźwig) – hakiem. Ot cała filozofia! Już wszystko jasne. Jesteśmy umówieni na następny dzień na godzinę 10:30 na wykonanie zlecenia zwyżką H-27.

Pojawiamy się na realizacji tak, jak było to zaplanowane. Ekipa, wyposażona w środki ochrony indywidualnej, od razu wchodzi do kosza wysięgnika. Dokładnie zabezpieczona rozpoczyna prace na wysokości 16 metrów.

Zaczynają od kontroli stanu rynien, by mieć pewność, że wszystkie usterki zostały zauważone. Sprawdzają całe orynnowanie kawałek po kawałku. Okazuje się, że w większości miejsc jest w dobrym stanie. Naprawa konieczna jest na fragmencie około 3-metrowym, na samym rogu budynku.

Dobrze, że mają podnośnik, który pozwala im na komfortową pracę bez konieczności przestawiania rusztowania. Sama naprawa przebiega bardzo sprawnie. Po ok. 3 godzinach zlecenie ukończone.

zwyzka czy wzwyzka

Pamiętaj! Dyspozytor jest właśnie od tego, aby dobrać dla Ciebie maszynę, która zaspokoi Twoje potrzeby. Właśnie po to przed wynajmem sprzętu przeprowadza z Tobą wywiad, by dowiedzieć się w tym celu wszystkiego. Nazewnictwo, jest kwestią drugorzędną, jeśli wiesz jak opisać potrzebną maszynę oraz do czego ma być ona wykorzystywana.

Chcesz wynająć podnośnik koszowy lub żuraw samojezdny? Zadzwoń pod numer +48 502 602 577 lub wejdź na stronę internetową https://www.ehc-krakow.pl. Nasz dyspozytor chętnie odpowie na wszelkie pytania i doradzi, który sprzęt do pracy na wysokości będzie dla Ciebie najlepszy!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl