fbpx

Zima i żuraw samojezdny

wypożyczalnia dźwigów
 • Dodano: 28.12.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Praca na świeżym powietrzu w czasie zimy łączy się z wieloma wyzwaniami. Podczas niskich temperatur, działania żurawiem samojezdnym powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością. Takie warunki wpływają negatywnie na wydajność i wytrzymałość stali, z której dźwigi kołowe są wykonane. Jak chronić wtedy żuraw i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wykonywanych prac?

Co grozi maszynom dźwigowym w trakcie pracy w niskich temperaturach?

Żurawie samojezdne są wykonane głównie ze stali. Jest to stop żelaza i węgla oraz materiał charakteryzujący się dużą wytrzymałością mechaniczną, stąd też stał się tak powszechny m.in. w branży budowlanej. Pomimo wytrzymałości, skrajne temperatury mają na niego olbrzymi wpływ.

Co się dzieje ze stalą w niskich temperaturach? Przede wszystkim staje się krucha. W takich sytuacjach spada jej odporność na pojawianie się ewentualnych uszkodzeń oraz zmniejszają się możliwości obciążeniowe.

Bezpieczeństwo zimą – jak ta pora roku może wpływać na usługi dźwigowe?

Żuraw Samojezdny jest jedną z większych maszyn na terenie placu budowy. Ze względu na swoje gabaryty, źle użytkowany może przyczynić się do wystąpienia naprawdę groźnych sytuacji. Dodatkowo zimą dochodzą do tego inne czynniki, mogące wpłynąć na pojawienie się kłopotliwych sytuacji.

 • Widoczność prowadzonych działań.
  Słaba widoczność może przysporzyć wiele kłopotów operatorowi na każdym etapie wykonywanych działań. Śnieg i odbijanie się światła od jego powierzchni, mgła czy deszcz, mogą skutkować utrudnieniami w trakcie przenoszenia ładunków i samego dojazdu do lokalizacji zlecenia. Dlatego w takich warunkach wyjątkowo ważna jest dobra komunikacja operatora dźwigu kołowego z pozostałymi pracownikami i wcześniejsze odpowiednie rozeznanie terenu.
 • Oblodzona powierzchnia.
  Zimą, przy panujących minusowych temperaturach sama jazda samochodem osobowym, jak i żurawiem samojezdnym, może być wymagająca ze względu na lód pokrywający drogi i ulice. Jednak dojazdy, to tylko jedna z sytuacji, jakie mogą pojawić się podczas pracy dźwigiem. Jak wygląda reszta utrudnień, na które operatorzy muszą być przygotowani?
 1. Podnoszenie oblodzonego ładunku – wtedy może on stać się trudniejszy do udźwignięcia, szczególnie gdy przymarznie do ziemi.
 2. Większa waga transportowanego elementu – jeżeli jest on pokryty lodem, trzeba wziąć pod uwagę, że ostatecznie podnoszona masa może być wyższa niż zakładana.
 3. Lód na różnych częściach maszyny – może przyczynić się do pęknięć i pojawiania się rdzy na powierzchni dźwigu kołowego.
 • Niskie temperatury.
  Mogą mieć znaczny wpływ na działanie żurawi samojezdnych. To one przyczyniają się do osłabiania hydraulicznych systemów tych maszyn. Gdy temperatury zimą spadają poniżej 0°C, trzeba myśleć o odciążaniu nośności i hydrauliki dźwigu w trakcie prac (np. podnosząc lżejsze ładunki).

Mrozy wpływają także na komfort pracy osoby sterującej żurawiem. Nawet pomimo sprawnego systemu grzewczego wewnątrz kabiny, czasem operatorzy są zmuszeni do otwierania szyby, w celu polepszenia widoczności. Wtedy temperatura wewnątrz momentalnie spada. Długotrwałe działania w takich warunkach mogą spowodować wychłodzenie się organizmu i odmrożenia, osłabienie i dezorientację.

wypożyczalnia dźwigów

Jak zminimalizować szansę na wystąpienie groźnych sytuacji podczas pracy żurawiem samojezdnym?

Zachowanie szczególnej ostrożności w czasie działań żurawiem samojezdnym przyczynia się bezpośrednio do poprawy bezpieczeństwa zimą. Pozwala to zauważyć ryzykowne zdarzenia wcześniej, jeszcze zanim dojdzie do poważnych sytuacji. Jak zminimalizować ich występowanie?

 • Praca w blokach czasowych. W skrajnie niskich temperaturach spada wydajność zarówno pracowników, jak i maszyn. Dobrze jest zrezygnować wtedy z użytkowania żurawi nocą, gdy temperatury mogą być znacząco niższe niż w trakcie zimowego dnia. Zmniejszenie liczby godzin na realizacjach może też wpłynąć na przedłużenie żywotności żurawia i większy komfort wykonawców.
 • Przygotowanie maszyny do pracy. Chodzi tu przede wszystkim o rozgrzanie żurawia samojezdnego przed rozpoczęciem działań. Może to zapewnić lepszą reakcję układu kierowniczego, oraz roztopienie się lodu lub śniegu pokrywającego dźwig. Poza tym nawet jeśli stoi on parę dni bez użytkowania zimą, dobrze go odpalić i rozgrzać każdego dnia.

wypożyczalnia dźwigów

Zimowe realia – realizacja żurawiem samojezdnym

W środowy poranek nasz dyspozytor odbiera telefon z prośbą o wynajem żurawia samojezdnego.

– Witam Panie Karolu. Wiem, że pogoda pozostawia wiele do życzenia, a praca w niskich temperaturach jest mało komfortowa, ale terminy gonią. Mam dom modułowy do złożenia. Na piątek rano umówiony jest transport elementów. Potem chcielibyśmy od razu przejść do składania. Zobaczymy, ile nam się uda zrobić. Możemy liczyć na Waszą 50-tkę?

Akurat jedna z maszyn jest tego dnia wolna. Możemy jechać! W piątek z samego rana przyjeżdżamy dźwigiem kołowym na miejsce zlecenia. Termometr pokazuje, -7°C, jednak odczuwalna temperatura na pewno przekracza -15°C. Jest naprawdę zimno.

Pomimo tego, że tir już stoi, operator Piotr rozpoczyna działania od dokładnego sprawdzenia terenu i wybrania najbardziej odpowiedniego miejsca do rozłożenia maszyny. Po rozstawieniu żurawia samojezdnego możemy przejść do rozładunku. Każdy moduł jest osobno podpinany pod zawiesia przez hakowego.

Teraz Piotr, z pomocą dźwigu kołowego, przenosi pojedynczo moduły nad ogrodzeniem i umieszcza je w wyznaczonym miejscu, gdzie będą czekać na kolejny etap montażowy. Po 2 godzinach wszystkie ładunki są już przetransportowane.

wypożyczalnia dźwigów

Teraz omawiamy plan działania dotyczący już bezpośrednio montażu modułów i tym samym stawiania domu. W międzyczasie wiatr przybiera na sile. Po chwili z nieba zaczyna padać śnieg. Najpierw lekko, jednak po 10 minutach robi się mało ciekawie. Śnieg sypie już naprawdę mocno, do tego zacina wiatr.

– Panowie, chyba musimy na chwilę odpuścić. Spróbujemy to przeczekać, może się poprawi – mówi Kierownik budowy, Pan Witold.

Po 45-minutach zawierucha wciąż trwa. Pan Witold zwołuje do siebie całą Ekipę.

– Jak to widzicie, damy radę pracować w takich warunkach? Bo zastanawiam się, czy może lepiej będzie, jak zabezpieczymy moduły i jutro to skończymy. Bo prognoza mówi, że tak ma być cały dzień. Na sobotę zapowiadają polepszenie i wyższą temperaturę. Poczekajmy jeszcze chwilę i potem podejmę decyzję.

Wielkie płatki śniegu cały czas spadają z podobną intensywnością. W połączeniu z wiejącym wiatrem zrobiła się prawdziwa zawierucha.

– Odpuszczamy! Widzimy się jutro jeśli pogoda pozwoli.

O godzinie 6:00 następnego dnia nasz operator odbiera telefon od Kierownika.

– Musimy odłożyć dzisiejsze działania. Ręce mi opadają, ale cóż zrobić. Wolę, żebyście pracowali w lepszych warunkach. A widzisz, co się dzieje za oknem. Tak czasem bywa, co poradzić, ale nasza branża jest bardzo zależna od czynników atmosferycznych. Zadzwonię potem do waszej wypożyczalni żurawi i spróbuję wynająć Cię na poniedziałek. Tymczasem dzięki za wczoraj i do zobaczenia.

Potrzebujesz wynająć żurawie samojezdne? Zapraszamy do współpracy i kontaktu pod numerem +48 502 602 577. Chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu. Możesz także skorzystać z wcześniejszej wyceny Twojego zlecenia.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl