Wybierz zdjęcie maszyny, która ułatwił Ci pracę lub leć czytać dalej
Zawiesia, czyli istotny element dźwigu

Spis Treści:
Opisując pracę żurawia samojezdnego, często używamy terminu „zawiesia”. Największą popularnością cieszą się zawiesia pasowe, ale ze względu na funkcje wyróżniamy też inne rodzaje. Czym są, jaka jest ich budowa i co należy wiedzieć o ich eksploatacji? Przeczytaj!
Czym są zawiesia?
Zawiesia to osprzęt pomocniczy dźwignic hakowych, który służy do podnoszenia, podtrzymywania lub obwiązywania ładunku. W połączeniu z dźwigami kołowymi, suwnicami lub żurawiami są wykorzystywane dla zapewnienia bezpiecznego transportu elementów. Szczególnie tych wielkogabarytowych i specyficznych pod względem kształtu.
Patrząc na przeznaczenie, można wyróżnić zawiesia ogólnego i specjalnego użytku. Natomiast ze względu na rodzaj dzielą się one na zawiesia pasowe, łańcuchowe, wężowe i linowe.

Budowa zawiesi
- Cięgno – pojedynczy odcinek pasa, liny lub łańcucha, który łączy ogniwo zbiorcze z zakończeniem (np. hakiem dźwigowym).
- Łańcuch – element wykonany ze stali. Jest klasyfikowany pod względem wytrzymałości materiału na rozciąganie (N/mm2). Dla przykładu: klasa 4 łańcucha ma wytrzymałość 400 N/mm2, klasa 8: 800 N/mm2, itd.
- Lina – może być zrobiona z włókien naturalnych (np. jutowych, bawełnianych), włókien sztucznych (np. polipropylenowych, poliamidowych) bądź drutów stalowych.
- Pas – taśma wykonana głównie z włókien syntetycznych, obecnie bardzo rzadko z naturalnych. Jej dopuszczalne obciążenie określa kolor, szerokość (3 cm = 1t) i ilość ściegów (1 ścieg = 1t). W pas wszyta jest etykieta, która informuje, z jakiego materiału został wykonany.

- Kausza – okrągły element wykonany ze stali, który znajduje się w pętli zawiesia. Jego zadaniem jest ochrona liny przed zniekształceniem.
- Ogniwo – stalowy pierścień, który scala cięgna.
- Ogniwo sprzęgające – składa się z dwóch elementów połączonych sworzniem. Stosowane w zawiesiach łańcuchowych.
- Szakla – klamra w kształcie litery U lub Ω. Łączy liny i łańcuchy w zawiesiach.
- Hak – najczęściej stosowane zakończenie zawiesi. Jego zadaniem jest zaczepienie i trzymanie ładunku.
- Uchwyty – wyróżniamy zaczepowe, magnetyczne, szczękowe i samozaciskowe. Służą do transportu konkretnego rodzaju materiału, np. blachy, kontenerów.
- Trawersy – belki nośne w kształcie litery H, które wykorzystywane są do przenoszenia wielkogabarytowych lub wrażliwych na ściskanie elementów.
- Tabliczka znamionowa – zawiera podstawowe informacje o sprzęcie. Może to być metka, zawiesza, czy też wszywka. Jej brak uniemożliwia eksploatację.
Warunki dopuszczenia do użytkowania
Aby móc wykorzystywać zawiesia podczas pracy, w naszym przypadku żurawiem samochodowym, ważne jest, by spełniały one następujące warunki:
- muszą być sprawne technicznie i kompletne,
- muszą posiadać tabliczkę znamionową i dokumenty świadczące o aktualnym przeglądzie,
- powinny być zarejestrowane – posiadać kartę zawiesi i wpis w rejestrze,
- kopia dokumentacji musi znajdować się w miejscu eksploatacji,
- przed każdym użyciem należy ocenić stan techniczny i sprawność.
Jako firma świadcząca usługi wynajmu dźwigów dbamy również o to, aby sprzęt miał odpowiednie atesty. Dzięki temu zapewniamy pracę na najwyższym poziomie.
Jak eksploatować zawiesia?
Aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas pracy dźwigami, należy przestrzegać następujących zasad:
- Zawiesia muszą być użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta i przechowywane w odpowiednim miejscu.
- Ich dobór należy uzależnić od rodzaju wykonywanych prac. Trzeba zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia, dopuszczalne obciążenie robocze i kąt rozwarcia cięgien. Każdy osprzęt powinien posiadać instrukcję użytkowania, w której są uwzględnione dopuszczalne normy.
- Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie jest równoznaczne z zakazem użytkowania. Nie można dokonywać napraw na „własną rękę”.

Przy wyborze zawiesi ważne jest, by wybrać te, które spełniają odpowiednie wymagania. Nasza firma współpracuje jedynie z zaufanymi producentami. Wiemy, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas prac z użyciem dźwigu kołowego.
Masz wyzwanie dla naszego żurawia samojezdnego? Zadzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniej maszyny do Twoich prac!
ZOBACZ TEŻ WPISY NA NASZYCH SOCIAL MEDIACH:
DOBIERZEMY DLA CIEBIE OPTYMALNY SPRZĘT Z NASZEJ FLOTY!
SZYBKI KONTAKT
