fbpx

Wywieszenie reklamy na balkonie – czy to zgodne z prawem?

zwyżka koszowa do wieszania reklamy na balkonie
 • Dodano: 14.10.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Czy na balkonie można umieścić reklamę? Czy potrzebna będzie zgoda na powieszenie baneru? Dowiedz się także, w jaki sposób poradzić sobie z ich montażem na wysokości. Czy z pomocą podnośnika koszowego będzie to łatwe zadanie? Przeczytaj!

Czy można wywiesić baner na balkonie?

Z reklamami wywieszonymi na balkonach można się spotkać na blokach lub kamienicach. Jak wygląda ta kwestia od strony prawnej?

Aby ustalić, czy można założyć baner reklamowy na balkonie, najlepiej przeczytać statut bądź regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Bardzo często w takich dokumentach zaznaczony jest punkt, w którym zakazuje się takiego działania. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja sprzedaży lokalu. Wtedy istnieje możliwość wywieszenia baneru na balkonie przez biuro nieruchomości lub właściciela.

Każda sytuacja jest inna. W związku z tym postępowanie zależy od wielu czynników, m.in. od:

 • miejsca zamontowania reklamy, 
 • regulaminu wspólnoty,
 • prawa miejscowego (tutaj należy przeanalizować ustawę krajobrazową i jej ustalenia). 

Zasadniczo, jeśli reklama zostanie umieszczona na częściach należących do lokalu (np. okna, balustrada), można obejść się bez zgody spółdzielni. Trzeba jednak najpierw sprawdzić, czy regulamin na to zezwala.

Należy również wziąć pod uwagę taką możliwość, że inni mieszkańcy bloku złożą protest przeciwko wywieszonej reklamie. Mogą uznać, iż szpeci ona budynek. W przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków zgodę na powieszenie baneru musi wydać konserwator zabytków.

zwyżka koszowa do wieszania reklamy na balkonie

Jak poradzić sobie z zamontowaniem reklamy na balkonie?

Na Twoim balkonie ma zawisnąć baner. Jak zabrać się za jego montaż? Do wyboru masz dwie opcje:

 1. Wynajęcie ekipy, która wykona to za Ciebie.
 2. Samodzielne wykonanie prac.

W każdej z dwóch powyższych propozycji, o ile mieszkasz na wysokim piętrze, koniecznie jest wynajęcie sprzętu do prac na wysokości. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się podnośniki koszowe.

Jak wygląda montaż reklamy na balkonie z wykorzystaniem zwyżki?

Przebieg takiej pracy, zazwyczaj wygląda następująco:

 1. Pierwszym etapem jest odpowiednie ustawienie podnośnika koszowego oraz zabezpieczenie miejsca prac.
 2. Następnie do kosza wchodzi osoba, która będzie zajmować się montażem reklam. Jest ona wyposażona w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Do wnętrza zabiera ze sobą baner i za pomocą uprzęży asekuracyjnej przypina się do punktu kotwiącego.
 3. Operator podnosi ramię podnośnika na odpowiednią wysokość.
 4. Fachowiec zajmuje się montażem reklamy. Istotne jest sprawdzenie jej przymocowania, tak by uniknąć sytuacji, w której może zostać zerwana.
 5. Kiedy wszystko jest już gotowe, kosz zostaje opuszczony na ziemię.

Prace na wysokości to często skomplikowane zadania. Podnośniki koszowe są maszynami, które je ułatwiają. Jakie są podstawowe zalety wykorzystania podnośnika koszowego do montażu baneru na balkonie?

 • Bezpieczeństwo – montaż reklamy wykonywany jest z obudowanego kosza. Pracownik może także się przypiąć do punktu asekuracyjnego.
 • Mobilność – maszyna jest w stanie szybko zmienić swoje położenie w razie konieczności. Jeśli są to mniejsze odległości, wystarcza manewr koszem.
 • Wygoda pracy – w koszu zmieszczą się wszystkie potrzebne narzędzia i materiały.
 • Dostanie się na odpowiednią wysokość – zależnie od tego, na którym piętrze ma zostać zamontowana reklama, można dobrać odpowiednią wysokość podnośnika.

Podnośnikiem jesteś w stanie dostać się w prawie każde miejsce. Dlatego są one obecnie coraz częściej stosowane w przypadkach montażu różnorakich reklam.

Wieszanie banneru na ścianie kamienicy

W poniedziałkowy poranek pojawiamy się na miejscu realizacji podnośnikiem koszowym H-30. Działania mają dotyczyć rozwieszenia reklamy na fasadzie budynku. Pod wskazanym adresem czeka już na naszego operatora 2-osobowa Ekipa, która zajmie się tym zleceniem.

Powinniśmy się szybko uwinąć. Zaczniemy od przymocowania górnej części banera reklamowego do haków zamkniętych, znajdujących się w ścianie. Kiedy baner już zawiśnie, będziemy przemieszczać się po jego obwodzie i mocować wytrzymałymi opaskami zaciskowymi. Pokażemy Ci, w którym kierunku chcemy, żebyś aktualnie przemieszczał kosz.

Nasz operator już zna plan działania. Podczas gdy Ekipa przygotuje się do pracy, ubierze kaski i inne środki ochrony indywidualnej, on akurat będzie miał czas na rozstawienie zwyżki. Po 5 minutach pracownicy zaczynają od umieszczania w koszu sprzętów i narzędzi, które mogą im się przydać na wysokości. Teraz pora na baner. Na końcu wchodzą do wnętrza obudowanej platformy i od razu przypinają się do punktu kotwiczącego. Możemy zaczynać.

 1. Operator Krzysztof, kieruje kosz we wskazane miejsce znajdujące się na środku płaszczyzny, na której zawiśnie reklama. Tu Monterzy zakładają pierwsze mocowanie.
 2. Następnie jeden z pracowników staje po prawej, a drugi po lewej stronie kosza zwyżki. Jednocześnie przypinają baner w dwóch miejscach. Dzięki temu trzyma się on na tych 3 centralnych hakach.
 3. Kolejno kosz zostaje przesuwany do kolejnych haków po lewej stronie. Pierwszy, drugi, trzeci. Do każdego Ekipa przymocowuje rozwieszaną płachtę. Ostatnim punktem zaczepienia w tej części jest lewy górny róg reklamy. Po założeniu opaski zaciskowej w tym miejscu, Monterzy wracają na środek, tam gdzie zaczęli.
 4. Teraz to samo zrobią na prawej części.
 5. Po 20 minutach baner zawisa, trzymając się tylko na górnych hakach.
 6. Czas na boki. Najpierw prawa, następnie cała lewa strona. W obu przypadkach Krzysztof kieruje zwyżkę koszową od górnego rogu aż po dolny.
 7. Jeszcze tylko przymocowanie dołu. I gotowe. Po  godzinie baner jest zamontowany.
 8. Krzysztof bezpiecznie sprowadza dwójkę pracowników na ziemię.

zwyżka koszowa do wieszania reklamy na balkonie

Na dole czeka na nich starszy mężczyzna wymachujący ręką. Chłopaki podchodzą do niego.

Panowie, jak to jest możliwe, że zawiesiliście tu tę reklamę? Przecież to zabronione?

Ekipa zdziwiona patrzy po sobie. Jeden z nich dzwoni do zleceniodawcy. Okazuje się, że mają wszystkie konieczne zgody i baner wisi tam legalnie.

Ale jak to? Patrz Pan, tam jest mój budynek i dopiero co chcieli podobną u mnie wywiesić. Wszyscyśmy się zgodzili, bo co to komu przeszkadza. A okazało się, że jest to zabronione.

Na co Ekipa odpowiada:

Z tego co kojarzymy, to Pana budynek  jest zaliczany do zabytków. Stąd odmowa, Jeżeli obiekt posiada status zabytkowego, wtedy zgodnie z prawem budowlanym wieszanie na nim reklam jest objęte zakazem.

Jeśli masz wszystkie potrzebne zgody i potrzebujesz pomocy w zawieszeniu banera na balkonie, zadzwoń pod numer +48 502 602 577. Z chęcią przedstawimy Ci naszą ofertę oraz bezpłatnie wycenimy usługę podnośnikiem koszowym. Posiadamy zwyżki od 22m do 70m. Na pewno znajdziemy maszynę odpowiednią dla Ciebie.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl