fbpx

Wymiana lub serwis klimatyzacji a podnośnik koszowy

serwis klimatyzacji z podnośnika Kraków
 • Dodano: 26.08.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Aby móc się cieszyć przez długie lata klimatyzacją, należy odpowiednio o nią zadbać. Producenci takich urządzeń udzielają gwarancji pod warunkiem prowadzenia systematycznych przeglądów. Jak powinien wyglądać ich serwis? Dlaczego zawodowcy polecają wykorzystanie zwyżki w tym celu? Czytaj dalej.

Poprawnie przeprowadzony serwis klimatyzacji

Aby mieć możliwości wymiany klimatyzatora, należy okresowo przeprowadzać jego serwis i przegląd. W tym celu często wykorzystuje się podnośniki koszowe. Najlepiej wykonać go 2 razy w roku: przed sezonem chłodzenia i po nim. Jego systematyczne wykonywanie bierze się pod uwagę podczas rozpatrywania gwarancji i jest ono wymogiem ze strony producenta. Serwis powinien być wykonywany przez uprawnionego pracownika. Co powinien on obejmować?

 • Ogólną kontrolę wszystkich funkcji urządzenia pod kątem ich sprawności oraz wszystkich jego elementów (łącznie z obudowami).
 • Przegląd segmentów elektrycznych klimatyzatora.
 • Sprawdzenie układu chłodniczego w poszukiwaniu nieszczelności.
 • Kontrolę układu usuwającego zalegające skropliny.
 • Czyszczenie urządzenia i skraplacza, zarówno jednostki zewnętrznej jak i wewnętrznej, łącznie z przeczyszczeniem obudowy.
 • Dezynfekcję i ewentualną wymianę filtrów jednostek zewnętrznych.

Co jeżeli okaże się, że trzeba wymienić klimatyzator? Jak się do tego zabrać?

W sytuacji, kiedy inspekcja wykaże konieczność wymiany klimatyzatora lub jego części, warto zastanowić się, jak umożliwimy Ekipie przeprowadzenie takiej czynności. Wymiana dotycząca jednostki wewnętrznej może zostać przeprowadzona łatwo i sprawnie z pomieszczenia. W przypadku jednostki zewnętrznej, umieszczanej w innym miejcu niż np. balkon, trzeba rozważyć, jak dostać się na odpowiednią wysokość.

Wtedy konieczny będzie wynajem sprzętu, umożliwiającego wykonanie rzeczowej pracy. Warto w tym przypadku rozważyć rusztowanie lub wysięgnik koszowy, które pozwolą dostać się do zewnętrznej części urządzenia. O tym, które z tych rozwiązań bardziej się opłaca, możesz przeczytać tutaj.

serwis klimatyzacji z podnośnika Kraków

Z naszego doświadczenia wiemy, że jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz, aby praca była wykonana w maksymalnie kilka godzin, powinieneś rozważyć wynajem zwyżki. Pozwoli ona Ekipie na wymianę klimatyzacji w czasie 3 – 8 godzin, w zależności od ich doświadczenia i rodzaju urządzenia (split czy multisplit). Wystarczy rozłożyć podnośnik koszowy samojezdny (ok. 3 min) i można od razu działać. Nawet na wysokich budynkach, w których wymiana instalacji zewnętrznej miałaby się odbyć na kilkunastym metrze.

Dlaczego serwisant woli pracować ze zwyżki?

Jako wypożyczalnia podnośników koszowych możemy powiedzieć, że wykonawcy serwisów urządzeń chłodzących bardzo chętnie i często decydują się na korzystanie z naszych maszyn. Zapytaliśmy jedną z Ekip, dlaczego wolą wykonywać przeglądy i naprawy z wykorzystaniem zwyżki. Oto co usłyszeliśmy:

 • Zwyżka pozwala nam na bardzo szybką wymianę klimatyzatora, bez konieczności poświęcania czasu na rozkładanie rusztowania.
 • Na platformie kosza czujemy się bezpieczniej. Jest stabilna i pozwala na komfortowe poruszanie się po jej powierzchni.
 • Możemy mieć pod ręką konieczny sprzęt, a także i wymienne części urządzenia. Wjeżdżają one z nami w koszu podnośnika.
 • Możemy zapomnieć o traceniu energii na wchodzenie i schodzenie. Gdy trzeba coś zabrać z dołu, zjazd i powrót do tego samego miejsca wysięgnikiem koszowym zajmuje kilka minut.
 • Jesteśmy w stanie podjechać i ustawić się maksymalnie blisko urządzenia oraz wielokrotnie zmieniać nasze ustawienie. Tak, aby było nam wygodnie.

serwis klimatyzacji z podnośnika Kraków

Demontaż klimatyzatora

W piątek o godzinie 10:30 nasz operator Krzysztof podjeżdża zwyżką H-22 pod adres umówionej realizacji. Ma ona dotyczyć usunięcia jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Na miejscu Ekipa macha ręką, wskazując lokalizację prowadzonych działań. Krzysztof ustawia się podnośnikiem koszowym w wyznaczonym miejscu, po czym wychodzi z pojazdu, by dopytać o szczegóły i poznać się z Pracownikami.

– Cześć! Powiedzcie mi, o demontaż którego urządzenia chodzi, bo widzę ich tu sporo. Co dokładnie będziecie robić?

Mariusz pokazuje palcem na jeden z klimatyzatorów znajdujących się mniej więcej na środku ściany budynku.

-Będę w koszu działał z Igorem. Razem szybko zdemontujemy sprzęt wraz z instalacją. Jest on zamontowany na wysokości ok. 4 metrów, czyli stosunkowo nisko. Dla naszego komfortu chcielibyśmy, żebyś to Ty sterował koszem. Będziemy Ci wszystko pokazywać.

Krzysztof rozkłada podnośnik samochodowy H-22. Po 3 minutach jest już gotowy do działania. Jednak Ekipa potrzebuje jeszcze 20 minut na przygotowanie.

Po tym czasie Mariusz z Igorem wchodzą do kosza zwyżki wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Umieszczają też w środku sporą skrzynkę z narzędziami. Przypinają się szelkami i dają operatorowi zwyżki znak, że może zacząć ich podnosić.

Krzysztof kieruje ramię zwyżki i kosz, jak najbliżej klimatyzatora się tylko da. Mężczyźni mówią i pokazują, w jaki sposób chcieliby być ustawieni. Zabierają się najpierw do sprawdzenia stanu urządzenia pod kątem jego sprawności i szczelności oraz przeprowadzają kontrolę wszystkich jego funkcji.

Po ok. 45 minutach oględzin i prowadzenia przeglądu dochodzą do wniosku, że sprzęt jest w 100% sprawny. Najprawdopodobniej będzie mógł jeszcze komuś posłużyć. Zabierają się więc do rozbiórki urządzenia.

serwis klimatyzacji z podnośnika Kraków

-Krzysiek! Czy my go możemy wziąć ze sobą do środka kosza i przetransportować na dół? Gabarytowo się spokojnie zmieści, bo zajmuje mało miejsca, ale jak to wygląda jeżeli chodzi o udźwig? Mamy jeszcze jakieś możliwości?

Udźwig kosza podnośnika H-22 to 200 kg. Wszystko zależy od masy pracowników i samego klimatyzatora.

– Jest to klimatyzator typu split, więc waży na pewno mniej niż 35 kg. Ja mam 82 kg a Igor 76. Na styk powinniśmy dać radę. Ewentualnie wezmę go sam. Ale poczekaj. Mamy jeszcze tu narzędzia, które też trochę ważą. No dobra, zostawimy Igora na dole.

Tak też się dzieje. Jeden z mężczyzn zostaje odstawiony na ziemię, po czym Krzysztof z powrotem kieruje kosz blisko urządzenia. Mariusz podnosi sprzęt z łatwością, umieszcza na platformie i zostają przetransportowani na dół. Zostało jeszcze rozmontowanie i ściągnięcie mocowania, ale to Igor poradzi już sobie bez wsparcia. Po 30 minutach usuwania stelażu Krzysztof ostatecznie opuszcza kosz podnośnika koszowego. Wyrobiliśmy się z tym zadaniem w mniej niż 3 godziny. Operator może składać maszynę i udać się na kolejną realizację.

Nasza wypożyczalnia zwyżek (Kraków) ma w swojej ofercie podnośniki koszowe samojezdne o wysokości 22, 27, 30, 45 i 70 metrów. Jeżeli potrzebujesz wynająć maszynę do Twojego zlecenia przy klimatyzacji, pomożemy Ci w doborze odpowiedniego sprzętu. Jesteśmy do dyspozycji codziennie pod nr. +48 502 602 577.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl