fbpx

Wsparcie podnośnika przy tworzeniu efektów specjalnych w filmie – na co warto zwrócić uwagę?

Wynajem zwyzki do scenografii
 • Dodano: 18.06.2020

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Efekty specjalnie są nieodłączną częścią planów filmowych. Kiedy do ich stworzenia potrzebny jest podnośnik? Jaką pełni tam funkcję? A co najważniejsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz go wynająć do takich prac? Przeczytaj.

Jakie efekty specjalne tworzy się na planie zdjęciowym z wykorzystaniem podnośnika?

Na podstawie naszych doświadczeń i 10–letniej pracy wiemy, że podnośniki najczęściej pomagają na planach filmowych w tworzeniu takich efektów specjalnych jak:

 • Deszcz – w koszu podnośnika montuje się deszczownicę, która jest odpowiedzialna za odpowiednie dozowanie kropel.
 • Wiatr – jeśli potrzebny jest podmuch wiatru z większej wysokości, pracownik wraz z odpowiednią dmuchawą może go wykonać z kosza zwyżki.
 • Śnieg – tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu. Jednak zamiast podmuchu powietrza z wysokości tworzone są płatki sztucznego śniegu.
 • Upadek elementu z wysokości – podnośnik jest wsparciem, gdy element spadający z dużej wysokości ma upaść w jakimś konkretnym miejscu.

Dla przykładu: jeśli z 10. piętra budynku ktoś wyrzuca coś przez okno (np. ubranie) i ten element ma spaść idealnie na głowę aktora, to można nagrać tę scenę przy użyciu zwyżki. Wtedy kosz podnośnika zatrzymuje się na wysokości 2 – 3 piętra, tak by nie znajdował się w kadrze, i to z niego są wyrzucane elementy – zamiast z 10 piętra. O wiele łatwiej jest wtedy trafić w konkretny punkt 🙂

Wszystkie z tych efektów specjalnych mieliśmy przyjemność wykonywać na różnych planach filmowych.

Podnośnik do efektów specjalnych – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Jak to mówią – zwyżka zwyżce nierówna – i to wcale nie chodzi tylko o jej wysokość. Chociaż jest to podstawowy parametr, na jaki powinieneś zwrócić uwagę. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć zanim wynajmiesz podnośnik?

Wynajem zwyzki do scenografii

 1. Jaki ciężar potrzebujesz umieścić w koszu?
  Ile będzie ważyć konstrukcja, sprzęt czy ludzie znajdujący się w koszu podnośnika? Jaki jego udźwig jest niezbędny do wykonania prac?
 2. Czy maszyna powinna mieć napęd terenowy?
  Jeśli plan zdjęciowy jest zlokalizowany w trudnym terenie (np. lesie), to przy wynajmie podnośnika warto zwrócić uwagę na podwozie terenowe. Nie wszystkie je posiadają.
 3. Jaka wysokość wysięgnika będzie Ci potrzebna?
  Czy efekt, który tworzysz, będzie robiony na 10. metrze u góry, a może 30.? W zależności od wysokości dobierz odpowiedni wysięg maszyny.
 4. Czy w miejscu nagrań ważna jest waga (DMC) maszyny?
  Jeśli podnośnik do scen w filmie potrzebny jest w plenerze, gdzie jest ograniczony wjazd ze względu na ciężar maszyny, warto wynająć lżejszy sprzęt. Tak samo sytuacja wygląda, gdy chcemy pracować w trudnym terenie – im cięższy sprzęt, tym większe prawdopodobieństwo, że się zakopie.

Już wiesz, na co zwracać uwagę w przypadku wyboru podnośnika koszowe do wsparcia efektów specjalnych na planie. Gdybyś miał jakieś wątpliwości, zawsze możesz do nas zadzwonić pod numer +48 502 602 577. Postaramy się pomóc dobrać odpowiedni podnośnik do Twojego filmu!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl