fbpx

Tworzenie scenografii z podnośników na planie filmowym „Obywatel Jones”

Montaż scenografii ze zwyżki
 • Dodano: 02.04.2020

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Na planie Agnieszki Holland do filmu „Obywatel Jones” (Gareth Jones) spędziliśmy wiele godzin. Oświetlenie i efekty specjalne to tylko niektóre z rzeczy, które tam wykonywaliśmy. Dzisiaj jednak chcemy Ci przybliżyć, jak z pomocą naszych podnośników powstawała część scenografii do tego filmu.

Podnośnik do scenografii – kiedy jest potrzebny?

Scenografia – to tak naprawdę serce każdego filmu. Czym byłoby kino, jeśli podczas opowiadanej na jego ekranie historii nie moglibyśmy przenieść się w przedstawianą tam epokę. Żeby jednak tak się stało, ekipa pracująca na planie filmowym musi się nieźle nagimnastykować. Jak się okazuje, podnośnik koszowy również…

Pod względem scenografii na planie filmowym i związanych z nią prac z wykorzystaniem zwyżki najczęściej wykonuje się:

 • Stawianie i skręcanie różnych konstrukcji (np. starych latarni).
 • Zawieszanie elementów na wysokości (np. flag, szyldów).
 • Zmiana elementów wystroju budynku (np. stworzenie na nim ścian porośniętych bluszczem).

Jak z pomocą zwyżki przenieść się w pierwszą połowę XX wieku?

Sceny nagrywane w danym mieście ukazują jego budynki, jakby ktoś żywcem wyjął je z czasów, w których toczy się akcja filmu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje? Ktoś powie: postprodukcja. My odpowiemy: nie zawsze! Palce – a może ramię? – macza w tym również zwyżka.

Czasem nieruchomości wykorzystywane do scen w filmie są „postarzane” już podczas nagrań. Aby to zrobić:

 • Ściąga się z nich i ich okolic wszystkie elementy, które nie należą do epoki ze scenariusza.
 • Następnie dodaje się różne rzeczy, które na nią wskazują.
 • A na samym końcu wykonuje się pozostałe zmiany wizualne w postaci np. postarzenia okien czy zmian w witrynach wystaw sklepowych.

Montaż scenografii ze zwyżki

Okna na wzór czasów Obywatela Jonesa – zadanie specjalne dla zwyżki

Tego dnia na planie filmowym Agnieszki Holland pojawiamy się dwoma podnośnikami. Wszystko dlatego, że musimy jak najszybciej wykonać to zlecenie – sceny mają być nagrywane już w kolejnym dniu… Ale zacznijmy od początku.

Budynki odpowiadające pierwszej połowie XX wieku – wybrane. Wszystkie elementy, które nie wskazują na te czasy są już usunięte. Pozostaje tylko jedno: zadbać o okna. Co to oznacza? W kamienicach są plastikowe obudowy szyb. Do nagrywanych scen potrzebne jest, aby wyglądały jak drewniane i były trochę postarzałe – tak jak w czasach wojny.

Jak sprostać temu wyzwaniu? Ekipa z pomocą podnośnika koszowego będzie oklejać framugi okienne odpowiednim materiałem imitującym stare drewno. Wydaje się to proste? Przed nimi staje ponad 100 okien (!) – to właśnie ze względu na ilość ograniczonego czasu wykonują prace z dwóch zwyżek. Pomaga im to zrealizować zadanie dwa razy szybciej.

Montaż scenografii ze zwyżki

Jak wygląda ich praca?

 1. Zwyżka jest ustawiana w punkcie, z którego jej mobilne ramię sięga do jak największej liczby okien.
 2. Po rozłożeniu podnośnika ekipa wchodzi do kosza i przypina się w nim do punktów kotwiących.
 3. Następnie pracownicy są windowani do szyby, przy której obklejają jej obudowę.
 4. Jedna osoba trzyma materiał, druga skrupulatnie przykleja go do obramowania szklanej powierzchni.
 5. Po zakończeniu obklejania okna sprawdzany jest efekt. Jeśli nie ma żadnych uwag, historia powtarza się przy kolejnej szybie od punktu 3.

Prace te trwają cały dzień. Efekt końcowy możesz zobaczyć podczas niektórych scen w produkcji Agnieszki Holland Obywatel Jones (Gareth Jones). Podczas nagrań do tego filmu wykonywaliśmy również oświetlenie. Jak się okazało, naszym zwyżkom w pracy udało się nawet załapać do krótkiego podsumowania tej produkcji. Możesz je zobaczyć poniżej:

Szukasz wsparcia podnośników w przygotowaniu scenerii planu filmowego? Dzwoń śmiało pod numer +48 502 602 577. Pomożemy!

 

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl