fbpx

Sposoby transportu materiałów budowlanych – pomoc dźwigu

transport pionowy
 • Dodano: 06.01.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

O czym pamiętać przy transporcie materiałów budowlanych? Co jeżeli są one naprawdę duże a chcemy, żeby znalazły się na tarasie biurowca? Jak może w tym pomóc nasz żuraw samojezdny? Zapraszamy do lektury, gdzie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości!

Rodzaje transportu na przykładzie materiałów budowlanych

Transport dzieli się na dwie główne kategorie:

 • Zewnętrzny – dotyczy przewozu materiałów do miejsca budowy (drogowy, morski, lotniczy, kolejowy).
 • Wewnętrzny – odbywa się już na terenie działań Ekip Budowlanych.

Możliwe sposoby transportu materiałów na budowie

Materiały budowlane są różne. Małe i lekkie, ale też duże i ciężkie tzw. wielkogabarytowe. Każdy z nich wymaga innego przenoszenia. Jakie są sposoby przewozów dopasowane do właściwości ładunku?

 1. Ręczny – ten rodzaj transportu najczęściej stosowany jest przy małych ciężarach, na krótkie odległości. Należy pamiętać, że mimo to występuje sporo obostrzeń dotyczących ręcznego przenoszenia rzeczy.
 2. Taczkami – jedno i dwukołowymi. Pojedynczym kółkiem łatwiej manewrować, jednak jest mniej stabilna niż taczka dwukołowa. Służą do transportu trochę większych materiałów.
 3. Wózkami – mają większą stałość i ładowność niż taczki. Przewidziane na dystanse powyżej 200m.
 4. Wyciągarkami – samodzielnie konstruowane oraz coraz częściej spotykane na budowach – elektryczne. Tutaj zależnie od konstrukcji trzeba dopasować wagę i wielkość przenoszonego towaru.
 5. Podnośnikami budowlanymi – stosowane jako ruchome rusztowania. Specyfikacja sprzętu pozwoli odpowiednio dobrać ciężar i wielkość ładunku.
 6. Windami towarowymi – zależnie od rodzaju i budowy mogą służyć do przewozu lżejszych materiałów, oraz osób.
 7. Podnośnikami samojezdnymi/zwyżkami – znając wagę, wielkość materiałów i mając informację gdzie mają być dostarczone, jesteśmy w stanie dobrać rodzaj zwyżki. Należy jednak pamiętać, że wykluczony jest równoczesny transport osób i materiałów.
 8. Dźwigami/żurawiami – do przenoszenia najcięższych i największych materiałów budowlanych.

Możliwości dźwigu

Co zrobić, kiedy musimy przetransportować wielkogabarytowe materiały budowlane na wysokość? Albo, gdy ich waga przekracza możliwości ręcznego transportu? Należy zastosować transport pionowy. Przy ciężkich materiałach najlepszy do tego jest dźwig samojezdny. Zależnie od potrzeb – stacjonarny lub kołowy.

Nasz żuraw samojezdny GROVE GMK 3050 ma maksymalny udźwig 50 ton. Daje to możliwość transportu materiałów budowlanych w tym zakresie wagowym. 38-metrowe wysięgniki podstawowe pozwalają na pracę na większej odległości. Korzystanie z dodatkowej 15-metrowej przedłużki kratowej daje dodatkowe możliwości. Obrót wieży o 360 stopni pomaga dostosować się do wszystkich potrzeb.

Transport materiałów!

Jest sobota rano, dzwoni telefon. Dostajemy informację, że potrzebna jest nasza pomoc. Po ustaleniu szczegółów przyjmujemy zlecenie.

Po południu podjeżdżamy pod olbrzymi oszklony biurowiec. Restauracja znajdująca się na najwyższym piętrze chce powiększyć swoją powierzchnię o ogródek restauracyjny na tarasie widokowym. Idealnie nadaje się do tego płaski dach. Potrzebują tylko naszej pomocy w transporcie materiałów wielkogabarytowych. Operator Daniel poszedł zorientować się, jak wygląda sytuacja. Spotkał kierownika realizacji:

– Dzień dobry, jestem! Co potrzeba? – zapytał operator dźwigu samojezdnego.

Kierownik szybko i ze wzburzeniem tłumaczy, że pojawił się kłopot z transportem większych towarów, ponieważ zabrakło im tylko około 3 cm, żeby zmieściły się w windzie. Dlatego właśnie potrzebują pomocy naszego żurawia samojezdnego.

– Rozumiem, gdzie najlepiej mogę się rozstawić? – ze spokojem pyta Daniel.

– Tutaj przed wejściem – odpowiada osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo.

W czasie kiedy nasz operator ustawia podkłady pod podpory, Ekipa Budowlana zabezpiecza obręb pracy żurawia. Równocześnie podjeżdża ciężarówka z materiałami budowlanymi. Okazuje się, że dodatkowo Budowlańcy skorzystają z pracy dźwigu. Inne towary, które miały być przewożone wózkami przy użyciu windy, też zostaną przetransportowane żurawiem na dach.

– Wszystko gotowe! A jak u Panów? – zapytał operator.

– My też gotowi, możemy zaczynać! – odpowiedzieli członkowie Ekipy.

transport pionowy

Ładunek zostaje sprawnie przygotowany i przypięty. Przy użyciu żurawia samojezdnego Daniel powoli zaczyna transport do góry. Część członków Ekipy Budowlanej ubrana w kaski już czeka na górze, aby odebrać przesyłkę. Kilka razy powtórzona czynność, a wszystkie mniejsze i większe elementy znalazły się na górze. Całość pracy zajęła około godziny.

transport pionowy

– Bardzo dziękujemy za pomoc! Przyspieszyło nam to pracę. – podziękował Kierownik.

– Polecamy się na przyszłość! – odpowiedział zadowolony Daniel.

Operator dźwigu kołowego sprawnie składa elementy maszyny i powoli odjeżdża w kierunku bazy.

Przed Tobą ciekawe wyzwania? Szukasz wsparcia doświadczonej firmy wynajmującej żurawie samojezdne? Chętnie sprostamy Twojemu zadaniu! Zadzwoń do nas pod numer: +48 502 602 577 – postaramy się pomóc!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl