fbpx

Relokacja maszyn z użyciem żurawia samojezdnego

Relokacja maszyn żurawiem samojezdnym
  • Dodano: 20.01.2022

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Przenoszenie maszyn to codzienność branży budowlanej. Zazwyczaj duże firmy, prowadzące wiele projektów jednocześnie, dysponują swoim sprzętem, którym wykonują transport maszyn budowlanych i urządzeń. Żuraw samojezdny pomaga w trakcie ich demontażu i załadunku, oraz ewentualnym rozładunku i montażu w lokalizacji docelowej.

Czym dokładnie jest relokacja maszyny?

Jest to nic innego, jak przenoszenie maszyny w inną lokalizację. Czasem odnosi się także do przeniesienia urządzenia w inne miejsce robocze na terenie tego samego placu budowy.

Do relokacji danego sprzętu zalicza się także etapy przygotowawcze i demontażowe, które przygotują maszynę do przeniesienia. Jakie czynności wykonuje się podczas relokacji urządzeń?

  1. Demontowanie maszyny. Zalicza się do tego również bezpieczne pakowanie jej elementów (najczęściej przy pomocy żurawia samojezdnego) adekwatnie do sposobu i warunków przewozu.
  2. Załadunek na pojazd transportowy. Do tego również wykorzystuje się dźwigi samochodowe, które w szybki sposób przeniosą ładunek na naczepę samochodu.
  3. Transport. Za pomocą tira lub ciężarówki odpowiednio zabezpieczony sprzęt zostaje przewieziony w miejsce docelowe, wg zaplanowanego schematu. Powinien on odbywać się między punktami A i B, wcześniej ustaloną, najkrótszą trasą. Wszystko w zgodzie z warunkami bezpiecznego przewozu maszyn.
  4. Rozładunek. Ważne, aby odbywał się według takich samych procedur bezpieczeństwa, jak przy załadunku. Przy rozładowywaniu sprzętu także najczęściej wykorzystuje się żurawie kołowe.
  5. Montaż i rozłożenie maszyny w nowej lokalizacji. Zanim to nastąpi należy wcześniej jeszcze raz skontrolować relokowane urządzenie i dokonać pomiaru przestrzeni, na której ma zostać rozłożone. Następnie można przejść do montażu.

Po poprawnym złożeniu sprzętu i jego uruchomieniu należy jeszcze wykonać próby zasilania i wyważenia. Dopiero po przeprowadzeniu tych testów i odnotowaniu pozytywnych rezultatów można uznać relokacje maszyn i urządzeń za udaną i zakończoną sukcesem.

Relokacja maszyn żurawiem samojezdnym

Jak w relokacji pomaga żuraw samojezdny?

Dźwigi samochodowe w dwojaki sposób pomagają przy tym procesie. Z jednej strony używane są do większości etapów transportu maszyn: demontażu, załadunku i rozładunku, a także do montażu sprzętów budowlanych.

Usługi dźwigowe są także potrzebne przy tzw. wewnętrznej relokacji sprzętów. Chodzi tu o nic innego, jak przenoszenie sprzętów z jednego miejsca do kolejnego, w obrębie tego samego terenu działań. Translokowanie m.in. betoniarek, zagęszczarek czy chociażby samych materiałów budowlanych, dzięki usługom dźwigowym może być wykonane szybciej i bardziej komfortowo. Wykorzystanie żurawi kołowych na terenie budowy, umożliwia posiadanie mniejszej liczby urządzeń i “przerzucaniu” ich między koniecznymi punktami.

Wewnętrzna relokacja – żuraw samojezdny w akcji

O godzinie 8:00, nasz operator pojawia się na miejscu zlecenia dźwigiem samochodowym 50 t. Ma pomóc w przeniesieniu sprzętu budowlanego w miejsce prowadzonych działań.

– Witam Przemysławie. Dobrze, że już jesteś. Potrzebujemy przenieść żurawiem rębak na to wzgórze. Jesteśmy w trakcie stawiania domu jednorodzinnego z pięknym widokiem na wzniesieniu. Jednak ze względu trudnego dojazdu, musieliśmy skorzystać z alternatywnego sposobu dostarczenia tam maszyny.

Operator Przemek dopytuje o to, jak Klient widzi jego wsparcie. Gdzie według niego powinien się rozstawić i skąd wykonać transport maszyny budowlanej?

– Rozmawiałem wczoraj z Twoim przełożonym i ustaliliśmy, że najlepiej byłoby, gdybyś rozłożył się tu, na ulicy i stąd przeniósł tę 400 kg maszynę do góry. To odległość ok. 28 metrów.

Przemek przyjmuje informacje od zleceniodawcy. Jednak zauważa pewną komplikację, która najprawdopodobniej została przeoczona.

– Musimy poszukać innego sposobu. Proszę zobaczyć. Mamy tu pociągnięte linie wysokiego napięcia. Z tego względu brak jest możliwości podania nad nimi tej maszyny z zachowaniem bezpiecznej odległości. Ale mam inny pomysł. Żuraw ma napęd terenowy i powinien móc wjechać, choć kawałek pod górkę. W ten sposób ominę linie i stamtąd podam rębak w miejsce docelowe. Co Pan na to?

– Skoro tak, to spróbujmy! – odpowiedział Zleceniodawca.

Relokacja maszyn żurawiem samojezdnym

Całe wzniesienie ma ok 15 m. Przemek ustawia się żurawiem tyłem i w taki sposób podjeżdża 7 metrów do góry. Tu teren jest miejscowo płaski i ma on możliwość rozłożenia dźwigu. Po ok. 25 minutach jest już gotowy do przeniesienia maszyny.

Przemek przenosi wysięgnik dźwigu do przodu i opuszcza hak wraz z zawiesiami, aby można było do nich podpiąć rębak. Hakowy podczepia ładunek i daje znak, że wszystko jest gotowe i odpowiednio zabezpieczone. Można zaczynać!

Operator podciąga linę zakończoną zbloczem hakowym w górę. Podnosi tym samym ładunek coraz wyżej i wyżej. Obraca wysięgnik o 180 stopni i powoli przenosi dźwigane urządzenie wzwyż. Udało się. Teraz musi tylko odłożyć je na ziemię. Za pomocą krótkofalówki porozumiewa się z sygnalistą będącym na górze, instruującym go, ile metrów brakuje jeszcze do ziemi. I jest! 1 godzina i relokowana maszyna została umieszczona w miejscu docelowym.

– Świetna robota! Dzięki za pomoc Przemku. Teraz możemy działać na całego, by nasz Klient mógł dostać swój wymarzony dom z pięknym widokiem. W razie czego będę się kontaktował z Wami, bo jak skończymy trzeba będzie ją jeszcze przenieść na dół. Może do tej pory wyrobimy się z drogą dojazdową. A jeśli coś stanie nam na drodze to już wiemy, że możemy to zrobić waszym żurawiem samojezdnym.

Relokacja maszyn żurawiem samojezdnym

Potrzebujesz wsparcia żurawia kołowego w relokacji maszyn i urządzeń? Chętnie pomoże Ci w tym nasz dźwig 50 t. W razie pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu: 502 602 577. Zadzwoń, a podpowiemy Ci, jak możesz z naszą pomocą wykonać swoje zadanie.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl