Przenoszenie maszyn to codzienność branży budowlanej. Zazwyczaj duże firmy, prowadzące wiele projektów jednocześnie, dysponują swoim sprzętem, którym wykonują transport maszyn budowlanych i urządzeń. Żuraw samojezdny pomaga w trakcie ich demontażu i załadunku, oraz ewentualnym rozładunku i montażu w lokalizacji docelowej.
Czym dokładnie jest relokacja maszyny?
Jest to nic innego, jak przenoszenie maszyny w inną lokalizację. Czasem odnosi się także do przeniesienia urządzenia w inne miejsce robocze na terenie tego samego placu budowy.
Do relokacji danego sprzętu zalicza się także etapy przygotowawcze i demontażowe, które przygotują maszynę do przeniesienia. Jakie czynności wykonuje się podczas relokacji urządzeń?
- Demontowanie maszyny. Zalicza się do tego również bezpieczne pakowanie jej elementów (najczęściej przy pomocy żurawia samojezdnego) adekwatnie do sposobu i warunków przewozu.
- Załadunek na pojazd transportowy. Do tego również wykorzystuje się dźwigi samochodowe, które w szybki sposób przeniosą ładunek na naczepę samochodu.
- Transport. Za pomocą tira lub ciężarówki odpowiednio zabezpieczony sprzęt zostaje przewieziony w miejsce docelowe, wg zaplanowanego schematu. Powinien on odbywać się między punktami A i B, wcześniej ustaloną, najkrótszą trasą. Wszystko w zgodzie z warunkami bezpiecznego przewozu maszyn.
- Rozładunek. Ważne, aby odbywał się według takich samych procedur bezpieczeństwa, jak przy załadunku. Przy rozładowywaniu sprzętu także najczęściej wykorzystuje się żurawie kołowe.
- Montaż i rozłożenie maszyny w nowej lokalizacji. Zanim to nastąpi należy wcześniej jeszcze raz skontrolować relokowane urządzenie i dokonać pomiaru przestrzeni, na której ma zostać rozłożone. Następnie można przejść do montażu.
Po poprawnym złożeniu sprzętu i jego uruchomieniu należy jeszcze wykonać próby zasilania i wyważenia. Dopiero po przeprowadzeniu tych testów i odnotowaniu pozytywnych rezultatów można uznać relokacje maszyn i urządzeń za udaną i zakończoną sukcesem.
Jak w relokacji pomaga żuraw samojezdny?
Dźwigi samochodowe w dwojaki sposób pomagają przy tym procesie. Z jednej strony używane są do większości etapów transportu maszyn: demontażu, załadunku i rozładunku, a także do montażu sprzętów budowlanych.
Usługi dźwigowe są także potrzebne przy tzw. wewnętrznej relokacji sprzętów. Chodzi tu o nic innego, jak przenoszenie sprzętów z jednego miejsca do kolejnego, w obrębie tego samego terenu działań. Translokowanie m.in. betoniarek, zagęszczarek czy chociażby samych materiałów budowlanych, dzięki usługom dźwigowym może być wykonane szybciej i bardziej komfortowo. Wykorzystanie żurawi kołowych na terenie budowy, umożliwia posiadanie mniejszej liczby urządzeń i “przerzucaniu” ich między koniecznymi punktami.
Wewnętrzna relokacja – żuraw samojezdny w akcji
O godzinie 8:00, nasz operator pojawia się na miejscu zlecenia dźwigiem samochodowym 50 t. Ma pomóc w przeniesieniu sprzętu budowlanego w miejsce prowadzonych działań.
– Witam Przemysławie. Dobrze, że już jesteś. Potrzebujemy przenieść żurawiem rębak na to wzgórze. Jesteśmy w trakcie stawiania domu jednorodzinnego z pięknym widokiem na wzniesieniu. Jednak ze względu trudnego dojazdu, musieliśmy skorzystać z alternatywnego sposobu dostarczenia tam maszyny.
Operator Przemek dopytuje o to, jak Klient widzi jego wsparcie. Gdzie według niego powinien się rozstawić i skąd wykonać transport maszyny budowlanej?
– Rozmawiałem wczoraj z Twoim przełożonym i ustaliliśmy, że najlepiej byłoby, gdybyś rozłożył się tu, na ulicy i stąd przeniósł tę 400 kg maszynę do góry. To odległość ok. 28 metrów.
Przemek przyjmuje informacje od zleceniodawcy. Jednak zauważa pewną komplikację, która najprawdopodobniej została przeoczona.
– Musimy poszukać innego sposobu. Proszę zobaczyć. Mamy tu pociągnięte linie wysokiego napięcia. Z tego względu brak jest możliwości podania nad nimi tej maszyny z zachowaniem bezpiecznej odległości. Ale mam inny pomysł. Żuraw ma napęd terenowy i powinien móc wjechać, choć kawałek pod górkę. W ten sposób ominę linie i stamtąd podam rębak w miejsce docelowe. Co Pan na to?
– Skoro tak, to spróbujmy! – odpowiedział Zleceniodawca.
Całe wzniesienie ma ok 15 m. Przemek ustawia się żurawiem tyłem i w taki sposób podjeżdża 7 metrów do góry. Tu teren jest miejscowo płaski i ma on możliwość rozłożenia dźwigu. Po ok. 25 minutach jest już gotowy do przeniesienia maszyny.
Przemek przenosi wysięgnik dźwigu do przodu i opuszcza hak wraz z zawiesiami, aby można było do nich podpiąć rębak. Hakowy podczepia ładunek i daje znak, że wszystko jest gotowe i odpowiednio zabezpieczone. Można zaczynać!
Operator podciąga linę zakończoną zbloczem hakowym w górę. Podnosi tym samym ładunek coraz wyżej i wyżej. Obraca wysięgnik o 180 stopni i powoli przenosi dźwigane urządzenie wzwyż. Udało się. Teraz musi tylko odłożyć je na ziemię. Za pomocą krótkofalówki porozumiewa się z sygnalistą będącym na górze, instruującym go, ile metrów brakuje jeszcze do ziemi. I jest! 1 godzina i relokowana maszyna została umieszczona w miejscu docelowym.
– Świetna robota! Dzięki za pomoc Przemku. Teraz możemy działać na całego, by nasz Klient mógł dostać swój wymarzony dom z pięknym widokiem. W razie czego będę się kontaktował z Wami, bo jak skończymy trzeba będzie ją jeszcze przenieść na dół. Może do tej pory wyrobimy się z drogą dojazdową. A jeśli coś stanie nam na drodze to już wiemy, że możemy to zrobić waszym żurawiem samojezdnym.
Potrzebujesz wsparcia żurawia kołowego w relokacji maszyn i urządzeń? Chętnie pomoże Ci w tym nasz dźwig 50 t. W razie pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu: 502 602 577. Zadzwoń, a podpowiemy Ci, jak możesz z naszą pomocą wykonać swoje zadanie.