Przenoszenie blatów szalunkowych za pomocą dźwigu | EHC Kraków

Przenoszenie blatow szalunkowych za pomoca zurawia samochodowego
  • Dodano: 19.09.2019

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Dźwig na placu budowy zdecydowanie czuje się jak ryba w wodzie. To właśnie branża budowlana najczęściej korzysta z usług żurawia samochodowego, przede wszystkim ze względu na charakter wykonywanych prac (przeładunek i montaż). Jak tym razem usprawniliśmy pracę na budowie?

Szalowanie na placu budowy

Szalowanie, nazywane także deskowaniem, jest tymczasową konstrukcją, wykonaną z drewna (desek) lub płyt ze sklejki wodoodpornej, wiórów drewnianych, czy też stali. Szalunki wykorzystywane są jako:

  • zabezpieczenia wykopów,
  • podpory konstrukcji stropu,
  • zabezpieczenie otworów w ścianach, w szczególności nadproży w otworach okiennych i drzwiowych.

Może się wydawać, że takie czynności nie wymagają zaangażowania żurawia samochodowego. Dlaczego jest to mylne stwierdzenie?

Zasady są po to…

…żeby ich przestrzegać! A zwłaszcza zasady BHP, zgodnie z którymi pracownik wykonujący ręczne prace transportowe, nie może przenosić więcej niż 50 kg częściej niż 4 razy na godzinę (w sytuacji, gdy łączny czas jego pracy wynosi 4 godziny). W przypadku pracy stałej (ponad 4 godziny) ciężar ten zmniejsza się do 30 kg.

Na szczęście coraz więcej pracodawców respektuje przepisy, a dźwig jest maszyną, która bez wątpienia poradzi sobie z szalunkami i zrobi to szybciej niż człowiek.

Kolejny dzień, kolejne wyzwania!

W środę dostajemy telefon od kierownika budowy, Pana Filipa, z którym współpracujemy już od dłuższego czasu.

Dzień dobry! Chciałem zapytać o dostępność żurawia samochodowego dokładnie za tydzień w godzinach porannych. Mam na myśli 6:00 lub nawet 5:00 – im wcześniej, tym lepiej! Prowadzę budowę niedaleko Waszej bazy i muszę wykonać szalowanie. Myślę, że może to potrwać około pięciu godzin.

Przyjmując zlecenie na dźwig, zawsze upewniamy się, czy teren, na który mamy wjechać jest odpowiednio przystosowany dla ciężaru naszego żurawia. Informujemy również Klienta, że w razie długich opadów deszczu realizacja nie będzie możliwa ze względów bezpieczeństwa (rozmokły teren).

Zlecenie przyjmujemy po obejrzeniu i analizie zdjęć nadesłanych tego samego dnia przez Pana Filipa.

Szalowanie z pomocą dźwigu

Pojawiamy się na placu budowy z samego rana – o 5:00. Na miejscu czekają już na nas pracownicy Pana Filipa, a wśród nich sygnalista, czyli tzw. hakowy. Jest to osoba odpowiedzialna m.in. za zawieszanie i odczepianie haku oraz przekazywanie sygnałów operatorowi żurawia samochodowego.

Startujemy! Pracę rozpoczynamy od zabezpieczenia terenu i odpowiedniego ustawienia dźwigu. Do przeniesienia mamy 4 paczki szalunków. Nie są one ciężkie, a dodatkowym ułatwieniem dla operatora dźwigu jest wspomniany wcześniej hakowy. Wszystko przebiega sprawnie i po pięciu godzinach możemy wrócić na bazę.

Przenoszenie blatow szalunkowych za pomoca zurawia samochodowego

Jesteś kierownikiem budowy i potrzebujesz wsparcia na placu budowy? Chętnie pomożemy! Mamy doświadczenie w pracach przeładunkowych. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego, pod numerem telefonu +48 502 602 577 i zapoznania się z naszą ofertą.

Newsletter

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl