fbpx

Podnośnik koszowy – jaki wybrać?

wypożyczalnia zwyżek kraków
 • Dodano: 18.11.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Rozmawiając z Klientami, często doradzamy im, na jaki podnośnik koszowy powinni się zdecydować. Wysokość jest tylko jednym z parametrów, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej zwyżki. Co jeszcze należy sprawdzić przed wynajmem?

Zanim zamówisz podnośnik, sprawdź miejsce realizacji

Lokalizacja jest rzeczą kluczową. To właśnie od miejsca realizacji zależy, czy dana zwyżka samochodowa będzie w stanie wykonać swoją pracę w zadowalającym Cię stopniu. Na jakie zatem pytania, warto odpowiedzieć sobie wcześniej, by dobrać jak najlepiej pasującą maszynę?

 1. Czy na terenie działań przebywają ludzie?
  Jeśli tak, zastanów się, jak go odpowiednio zabezpieczyć.
 2. Czy coś może przeszkadzać Twojej pracy (np. zatłoczony parking, który zblokuje rozłożenie podnośnika)?
  Jeśli coś może utrudnić przebieg prac, spróbuj temu wcześniej zapobiec. Na przykład wywieś kartkę, że w danych godzinach w pobliżu będą wykonywane usługi na wysokości.
 3. Czy do miejsca zlecenia jest łatwy dostęp? Jaka będzie odległość podnośnika od ściany? Czy będziesz musiał przejechać przez jakąś bramę?
  Będzie to bardzo ważne w związku z wyborem odpowiedniej zwyżki. Podnośniki koszowe różnią się znacząco między sobą zarówno jeśli chodzi o wysięg, ale i samą ich wielkość, czy tonaż. Jedna maszyna pozwoli Ci na rozłożenie jej np. 10 metrów od ściany, a poza tym komfortową pracę na 15-metrze. Inna natomiast może mieć wielkość i gabaryty umożliwiające jej działać na takiej wysokości, tylko jeśli stanie bezpośrednio pod ścianą.
 4. Na jakim rodzaju powierzchni będzie pracować podnośnik?
  Czy ciężar zwyżki może spowodować uszkodzenie nawierzchni? Albo czy w ogóle zwyżka będzie w stanie na nią wjechać, jeśli jest to grząski grunt?

Odpowiedzi na te pytania ułatwią Ci wybór podnośnika.

wypożyczalnia zwyżek kraków

Na jakie parametry podnośników koszowych powinieneś zwrócić uwagę?

W zależności od tego, gdzie będziesz pracować i czego dotyczy Twoje zlecenie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych parametrów zwyżek.

1. Ciężar samochodu

Jest on wyjątkowo istotny, jeśli zamierzasz pracować na delikatnej, naturalnej nawierzchni lub na posadzce i chcesz zapobiec jej uszkodzeniu. Warto na niego zwrócić również uwagę, gdy przyjdzie Ci pracować na słabo utwardzonym gruncie – ciężki podnośnik koszowy może się w nim zakopać.

2. Wychył boczny

Im dalej od miejsca zlecenia będziesz musiał ustawić zwyżkę samochodową, tym większego wychyłu bocznego potrzebujesz.

3. Wysokość podnośnika

Na jakiej wysokości przyjdzie Ci pracować? Warto tutaj również zwrócić uwagę, że im dalej ustawia się zwyżkę samochodową od miejsca zlecenia (zwiększa się wychył boczny), tym samym maleje maksymalna wysokość, na jaką jest w stanie sięgnąć ramię podnośnika koszowego.

4. Udźwig kosza

Mówi o tym, jaki ciężar będziesz mógł unieść do góry. Pamiętaj, by wliczyć w niego wagę pracowników, narzędzi oraz innego sprzętu, który chcesz przetransportować w koszu.

5. Wysokość i szerokość przejazdowa

Jest to szczególnie ważny parametr, gdy do miejsca zlecenia musisz dostać się przez bramę wjazdową. Jeżeli jest ona niska, to tylko zwyżka o odpowiednio małej wysokości  przejazdowej poradzi sobie z przejazdem.

6. Rozmiar kosza

Im większy kosz, tym bardziej komfortowa praca. Może on być parametrem znacząco ułatwiającym pracę w jego wnętrzu. Trzeba jednak pamiętać, że ciasne przestrzenie pomiędzy balkonami, czy chociażby praca przy blisko ustawionych silosach może być ciężka do wykonania, gdy kosz będzie zbyt szeroki, aby zmieścić się pomiędzy nimi.

wypożyczalnia zwyżek kraków

Gdy okaże się, że potrzebujesz większego wysięgu bocznego

W piątek jeszcze przed południem nasz dyspozytor Karol odbiera telefon od nowego Klienta.

Witam serdecznie. Mam poważny kłopot. Jestem właśnie w trakcie czyszczenia elewacji budynku. Wynająłem w tym celu podnośnik koszowy od konkurencji. Gdy przyjechali dziś na miejsce, okazało się, że źle wyliczyłem wychył boczny. Zwyżka koszowa, jest po prostu za krótka. Firma zaproponowała, że mogą mi dać inną na podmiankę, większą. Jednak mają już tylko taką 40-metrową. A ona jest do mojego zlecenia za ciężka.

Karol domyśla się, że potrzebny jest mu podnośnik na teraz. Sprawdza więc w międzyczasie dostępność naszych maszyn. Dopytuje Klienta, co ma na myśli mówiąc “za ciężka”? Czy musi wjechać na jakieś delikatne podłoże?

Ciężar pojazdu jest tu bardzo istotny. Administracja budynku dała mi jasno do zrozumienia, że muszę uważać na studzienki kanalizacyjne, których na głównej uliczce jest aż 13. Poza tym w jednym miejscu najprawdopodobniej trzeba będzie wjechać na trawnik. Oczywiście boją się, że ciężkim sprzętem mogę uszkodzić i trawnik i te studzienki. Dlatego tak ważne jest dla mnie, żeby maszyna ważyła maksymalnie 8 ton. Macie taki podnośnik, dostępny na dzisiaj?

Nasz dyspozytor już wie, że tylko 3 z naszych zwyżek mogą tam działać. W okolicach godziny 15:00 będzie miał wolny podnośnik 22-metrowy i 27-metrowy. Teraz tylko pytanie, na jakim wysięgu bocznym zależy Klientowi, skoro poprzednia zwyżka okazała się z tego powodu za mała?

No tak! Znowu zapomniałbym o tym wysięgu. Ta poprzednia maszyna miała ok. 14 metrów w bok i brakowało tak z 2 metry. Macie podnośnik, który by się nadał?

22-metrowa zwyżka będzie w takim razie za mała, ale 27-najprawdopodobniej sprawdziłaby się idealnie. Dysponuje 19,5 m wysięgiem bocznym, a do tego waży 7,5 t. Klient zdecydowany.

Na miejscu podnośnikiem H-27 pojawia się operator Paweł. Widać, że wszyscy na niego czekają. Od razu Pan Marek (zamawiający) wskazuje mu pierwszą lokalizację działań. Zaczniemy od trawnika. Paweł wjeżdża umiejętnie na jego powierzchnię 7,5 tonową maszyną. Do kosza wchodzi Ekipa składająca się z 2 osób.

Operator winduje ich w najbardziej oddalone miejsce. Teraz się okaże, czy wysięg naszego podnośnika będzie wystarczający. Jest! Pracownicy mogą skupić się już wyłącznie na myciu ściany. Po 1,5 godzinie pierwsza jest już czysta. Teraz czas przejść na kolejną. Operator musi więc przestawić maszynę. Zjeżdżając z trawnika widzi Pana Marka, który przygląda się trawie. Uśmiechnięty pokazuje kciuk podniesiony w górę. Udało się. Wszystko na razie przebiega tak, jak należy.

wypożyczalnia zwyżek kraków

Teraz Paweł rozstawia maszynę na ulicy, gdzie faktycznie dużo jest studzienek kanalizacyjnych. Tylko architekt zna powód, dla którego jest ich tu aż tyle. Zapewne jest na to jakiś plan. Operator wychodzi z podnośnika i widzi, że jest w stanie rozstawić się pomiędzy studzienkami. Przynajmniej kolejne zmartwienie z głowy. Teraz Ekipa może działać na drugiej ścianie.

Zaczynają od samej góry i przemieszczają się koszem w dół. Tak, po 3 godzinach następna ściana jest już czysta. Gdy Paweł opuszcza kosz z Pracownikami na ziemię, podchodzi do nich Pan Marek.

Na dzisiaj to tyle, bo zaraz zrobi się ciemno. Reszta jutro. Zaczynamy z samego rana. Panie Pawle, dzięki za dziś i widzimy się o 8:00 w tym samym składzie. Dobra robota. 

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, jaką zwyżkę koszową chcesz wynająć do wykonania Twojej usługi podnośnikowej, zadzwoń pod nasz numer +48 502 602 577. Dyspozytor Karol pomoże Ci w wyborze odpowiedniej maszyny.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl