fbpx

Naprawa przeciekającej rynny z podnośnika koszowego

wynajem podnośnika do prac z rynnami
 • Dodano: 11.01.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Śnieg, mróz, lód i odwilż – to oznacza dużą ilość wody w rynnach. Wtedy najczęściej zauważamy też ubytki w tej konstrukcji. Wskazuje na nie m.in. przeciekająca woda. Jak poradzić sobie z naprawą rynny w takiej sytuacji? Zobacz na przykładzie naszej ostatniej realizacji podnośnikiem koszowym.

Jakie są przyczyny powstawania ubytków w rynnach?

Przyczyn tych może być wiele, jednak do głównych należą:

 • Ruchy termiczne
  Rynny ze względu na zmianę temperatur ulegają ruchom termicznym (skurczenia i rozkurczenia materiału). W przypadku, gdy część z ich elementów znajduje się w nasłonecznionym miejscu, a część w cieniu (np. drzewa), proces ten jest różny dla poszczególnych fragmentów. W takim wypadku najczęściej dochodzi do rozszczelnienia uszczelek i tym samym powstania szczelin.
 • Uszkodzenia mechaniczne
  Ubytki w rynnach mogą powstawać również z przyczyn mechanicznych. Dzieje się tak np. podczas ich czyszczenia lub odśnieżania, do którego również wykorzystuje się podnośniki koszowe. Jeśli prace te wykonuje Ekipa bez doświadczenia, może przyczynić się do powstania małych dziur lub spękań w rynnie (np. w związku z próbą wykruszenia zalegającego lodu lub błota).
 • Przeciążenie rynien
  Warto też pamiętać, że konstrukcje te mogą się po prostu zerwać lub pęknąć. Świadcząc usługi podnośnikiem koszowym, często jesteśmy wzywani do takich awaryjnych sytuacji. Mają one głównie miejsce w przypadku zapchanych rynien. W okresie zimowym zamarzająca w nich woda, dosłownie je rozwala. Natomiast wiosną ciężar zgromadzonych w rynnach śmieci czasem prowadzi do ich zerwania.

wynajem podnośnika koszowego do naprawy rynny

Dlaczego podnośnik koszowy ułatwia naprawę rynien

Wynajem podnośnika koszowego zaoszczędza wiele czasu. Jest to najbardziej mobilna opcja dostania się na wysokość. Alternatywą dla zwyżki koszowej jest rusztowanie. Należy jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z tej konstrukcji, trzeba ją odpowiednio rozłożyć i zakotwić do elewacji

Jak wygląda naprawa rynien w praktyce?

Piątkowe popołudnie. Myślimy już o weekendzie. Jednak nagle rozbrzmiewa telefon. Dzwoni Pan Czarek.

– Dzień dobry! Pilna sprawa! Potrzebuję podnośnik koszowy tak za godzinę, może 2. Dalibyście radę podjechać? Chodzi o naprawę rynny. Zależy mi, żeby to było dziś, bo w weekend zapowiadają spadek temperatur.

Pytamy Klienta jeszcze o szczegóły tej realizacji. Po ustaleniach prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości. Musimy się zorientować, na jakim etapie prac są nasi operatorzy zwyżek. Czas wykonać do nich telefon. Po 10 minutach oddzwaniamy do Pana Czarka.

– Możemy być na tym zleceniu za 2,5 h. Proponuję wynajem podnośnika koszowego H-22. Czy te warunki będą ok?

Klient się zgadza. O ustalonej godzinie pojawiamy się zwyżką koszową u niego na realizacji. Nasz operator Piotr w pierwszej kolejności pyta o to, jaką wizję na pracę ma Ekipa znajdująca się na miejscu. Po ustaleniu szczegółów zabiera się za rozłożenie podnośnika koszowego.

Już po 5 minutach maszyna jest gotowa do pracy. Panowie, którzy będą wykonywać naprawę rynien, sprawnie wchodzą do kosza, zabierając ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia. Pozostaje tylko przypiąć się uprzężą do punktu kotwiącego i możemy ruszać.

zwyżka koszowa do naprawy rynny

Piotr steruje z dołu obudowaną platformą, w której znajduje się Ekipa. Panowie zaczynają od prawej strony budynku. Chcą sprawdzić cały system rynnowy, pomimo tego, że usterka jest zlokalizowana na środku całej konstrukcji. Jak się okazuje wszystko gra! Przynajmniej do tej pory. Piotr przejeżdża koszem podnośnika do miejsca, gdzie prawdopodobnie jest największy ubytek.

Tutaj zatrzymujemy się na dłuższą chwilę. Panowie zabierają się za naprawę. Muszą wymienić uszczelki i załatać jedną małą dziurę. To głównie z niej wydostaje się woda, która później leje się po elewacji. Ekipa sprawnie wykonuje swoją pracę. Po około godzinie udaje im się uwinąć tym fragmentem rynny.

Przed Tobą wyzwanie na wysokości? Chcesz wynająć podnośnik koszowy do tych prac? Zadzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Chętnie pomożemy w doborze najlepszego sprzętu.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl