Na czym polega relokacja linii produkcyjnej? Jaką rolę w tym procesie pełni dźwig?

relokacja maszyny dźwigiem
  • Dodano: 23.09.2024

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Wraz z rozwojem firmy nadchodzi czas, gdy trzeba rozszerzyć swoją siedzibę. To najczęściej z tej przyczyny dochodzi do relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych. A jak ona, to przenieść trzeba m.in. ciężkie sprzęty. Pomaga w tym dźwig samojezdny. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Na czym polega relokacja?

Wyjaśnienie tego pojęcia najlepiej zacząć od pytania: na czym polega relokowanie? Obejmuje ono szersze zjawisko. Dotyczy po prostu przeniesienia czegoś lub kogoś z jednej lokalizacji do drugiej. Może odnosić się do miejsca zamieszkania, fabryki czy pracownika.

W tym artykule poruszamy jednak bardziej kwestie: co to jest relokacja maszyn? Jak można się już domyślać, obejmuje ona przetransportowanie sprzętu z punktu A do B i wszystkie związane z tym działania. Do przewiezienia wykorzystuje się samochód dostawczy. Urządzenie jest na niego przenoszone dźwigiem samojezdnym. Główne założenie całego procesu to uruchomienie sprzętu w nowym miejscu.

Relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych – rodzaje

Wyróżniamy 2 rodzaje relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych:

  • Wewnętrzną – w tym przypadku sprzęt jest przewożony w obrębie firmy. Np. z jednej hali przemysłowej do drugiej.
  • Zewnętrzną – tutaj mamy do czynienia z transportowaniem poza przedsiębiorstwo. Np. do innego kraju.

W każdym z tych przypadków, o ile urządzenie jest ciężkie, konieczny okazuje się wynajem dźwigu i samochodu dostawczego.

żurawie kołowe relokacja maszyn

Przeniesienie maszyny do wnętrza budynku dźwigiem samojezdnym

Na skrzynkę mailową naszej wypożyczalni dźwigów trafia wiadomość:

„Dzień dobry,

czeka nas przeniesienie maszyny. Chcemy wykonać jej relokację. Potrzebujemy do pomocy żuraw samojezdny. Sprzęt waży około 8 ton. Czy dźwig kołowy, znajdujący się na Państwa stronie, jest dostępny w najbliższy czwartek? Ile kosztuje jego wynajem? W razie pytań w stopce można znaleźć mój numer telefonu.”

Dyspozytor EHC od razu wykonuje połączenie. Musi doprecyzować kilka szczegółów potrzebnych do wyceny. Są to między innymi lokalizacja, potrzebna do ustalenia kosztów dojazdu żurawia oraz odległości, na jakie ma być przeniesiona maszyna. Po 10 minutach wszystko jest już jasne. Klient akceptuje cenę. Pojawimy się u niego na zleceniu w czwartek.

W ustalonym terminie na realizacji wraz z dźwigiem kołowym stawia się operator Robert. Najpierw robi rozeznanie w terenie. Dowiaduje się, gdzie ma być postawiony sprzęt. Wybiera odpowiednie miejsce do rozstawienia żurawia i od razu się za to zabiera. Po 15 minutach jest już gotowy do działań.

– A ma Pan może jakieś zawiesia? – podchodzi do Roberta jeden z pracowników.

– Są tu na stanie łańcuchowe. Zaraz pokaże jakie.

– Okazało się, że nasze się gdzieś zawieruszyły. Będę jeszcze musiał dopytać kierownika, czy te będą odpowiednie do tego ładunku. Inaczej akcja odwołania i będziemy musieli czekać, aż zamówią nowe.

Operator dźwigu samojezdnego czeka na decyzję. Pracownik jak powiedział, tak zrobił. Poszedł aktualnie dowiedzieć się, czy z naszymi zawiesiami, dadzą radę przenieść maszynę. Wraca po 20 minutach.

– Mamy informację od inżyniera. Zawiesia, które macie na stanie, będą ok. To ruszamy z robotą! Dobrze, że się udało. Tak to mielibyśmy opóźnienia. A mało kto je lubi. No i trzeba by Pana jeszcze raz fatygować.

Robert przenosi hak wraz z zawiesiami nad ładunek. Tam hakowy podpina maszynę. Na koniec sprawdza jeszcze wszystkie punkty zaczepowe. Daje znak, że można ruszać. Sygnalista przekazuje komendę naszemu operatorowi dźwigu. Zaczynamy przenoszenie! Na początek ładunek zostaje przyciągnięty lekko w stronę żurawia. Powoli. Bez pośpiechu. STOP!

żurawie kołowe relokacja maszyn

– Teraz musimy obrócić tę maszynę, żeby weszła w ten otwór – wyjaśnia naszemu operatorowi żurawia jeden z pracowników.

Panom zajmuje to chwilę. Następnie robota jest kontynuowana. Robert powoli wsuwa sprzęt do hali.

relokacja maszyny żurawie samojezdnym

Praca kończy się sukcesem i po wszystkich perypetiach zostaje zakończona w 2 godziny.

Poszukujesz wypożyczalni dźwigów? Działamy na rynku w 2009 roku. W naszej ofercie znajdziesz mobilne żurawie samojezdne. Zadzwoń pod numer +48 502 602 577. Nasz dyspozytor doradzi Ci, jaki sprzęt wybrać. Wynajem dźwigów świadczymy w całej Małopolsce!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC