fbpx

Montaż reklamy w pasie dróg publicznych

przepisy dotyczace montazu reklam
 • Dodano: 11.06.2020

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Umieszczenie reklamy w pasie dróg publicznych oraz na terenach do nich przyległych jest regulowane przepisami. Jakie kroki należy podjąć, aby móc zamontować taki baner? Czy warto wykorzystać do tego podnośnik koszowy lub dźwig? Przeczytaj!

Jakie kroki należy podjąć, aby umieścić reklamę przy drodze?

Aby móc umieścić tablicę reklamową w pasie dróg publicznych, trzeba uzyskać potrzebne zgody. Więc zanim zaczniesz zastanawiać się nad sposobem jej montażu – czy wykorzystać podnośnik koszowy, dźwig, a może alpinistów – należy zgłosić się do zarządcy drogi i złożyć odpowiedni wniosek.

Reklamy w takim miejscu mogą zostać zamontowane tylko w ściśle określonych przypadkach. Baner przy drodze można umieścić wyłącznie w obrębie obszarów zabudowanych. Poza nim zamontowanie nośnika reklamowego możliwe jest jedynie w miejscach służących do obsługi podróżnych i parkingach.

O czym trzeba pamiętać, jeśli chcesz umieścić reklamy w pasie dróg publicznych?

 • Nie można ich lokalizować w pasie drogowym dróg międzynarodowych, w obrębie skrzyżowań i zjazdów oraz na wiaduktach kolejowych.
 • Również, jeśli mogą spowodować uszkodzenie, niszczenie, zmniejszenie trwałości podłoża, a także zagrażać bezpieczeństwu ruchu, zgoda na ich montaż nie zostanie wydana.
 • Jeżeli reklama ma być wyświetlana np. z monitora czy projektora, nie może pokazywać ruchomych obrazów, stosować efektów wizualnych, ani być krótsza niż 10 sekund.
 • Nośnik reklamowy nie może przypominać znaków lub sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

montaz reklam

Pamiętaj, aby w celu złożenia wniosku zgłosić się do właściwego zarządcy drogi. W Polsce są to dla dróg:

 • krajowych – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest podzielona na oddziały,
 • wojewódzkich – zarząd dróg wojewódzkich,
 • powiatowych – zarząd powiatu albo zarząd dróg powiatowych,
 • gminnych – urząd miasta lub gminy albo odpowiednio: zarząd dróg miejskich bądź zarząd dróg gminnych.

Nie będzie konieczne uzyskiwanie zezwolenia, jeżeli zawarłeś z zarządcą drogi umowę najmu dzierżawy lub użyczenia gruntu, o partnerstwie publiczno-prywatnym albo cywilnoprawną zezwalającą na montaż reklam w pasie drogowym w granicach miast na prawach powiatu.

Co powinien zawierać wniosek?

Przepisy nie regulują, jakie dokumenty powinny zostać dołączone do wniosku. Aby przygotować wszystko, co będzie potrzebne, najlepiej skontaktować się z zarządcą drogi, do którego będzie on kierowany. Co może być wymagane?

 1. Wniosek o zezwolenie na lokalizację w pasie drogowym obiektów budowlanych, urządzeń lub reklam.
 2. Szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:1000 lub 1:500.
 3. Wypis z rejestru gruntów.
 4. Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 5. Projekt techniczny obiektów budowlanych, urządzeń lub reklam lokalizowanych w pasie drogowym.
 6. Ewentualnie pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych.
 7. Dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Zezwolenie trzeba uzyskać przed rozpoczęciem realizacji montażu baneru z pomocą zwyżki lub dźwigu. Dlatego należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie złożyć wniosek.

Zarządca drogi sprawdzi kompletność Twojej dokumentacji. Jeśli okaże się, że są jakieś braki, będziesz mieć co najmniej 7 dni od dnia wezwania na ich uzupełnienie. Jeśli tego nie wykonasz, wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Jeśli nie będziesz korzystać z pomocy pełnomocnika, nie poniesiesz żadnych opłat za tą usługę. Za wydanie pełnomocnictwa musisz zapłacić 17 zł.

Czas oczekiwania na decyzję to 65 dni od dnia złożenia wniosku. Należy jednak pamiętać, że termin ten może się przedłużyć, jeżeli np. są braki w dokumentach. Zarządca drogi powiadomi Cię o zmianie czasu rozpatrzenia.

Za umieszczenie tablicy reklamowej w pasie drogowym zarządca nalicza opłatę na podstawie ustawy o drogach publicznych. Inaczej wygląda to w przypadku terenów przyległych do tych pasów. Uzgadniana jest wtedy odległość usytuowania baneru od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi krajowej lub ekspresowej – w tej sytuacji nie ma naliczania opłat.

montaz reklam przy drodze

Kiedy uzyskasz potrzebne zgody, możesz zacząć rozważać sposób montażu reklamy. Możliwe, że będziesz potrzebować takich maszyn, jak np. podnośnik koszowy lub dźwig.

Dzięki żurawiowi będziesz w stanie przetransportować konstrukcję wsporczą reklamy oraz cięższe elementy. Trzeba pamiętać, że zasadniczo zwyżka nie służy do transportu materiałów. Wyjątkiem jest tutaj nasz podnośnik koszowy H-45 m, który posiadamy w ofercie. Ma on specjalny atestowany hak, dzięki któremu można przenieść nawet do 300 kg.

Z pomocą zwyżki będziesz mógł swobodnie dostać się na odpowiednią wysokość i sprawnie zamontować reklamę. W koszu podnośnika praca jest bezpieczna – jest on obudowany, a także masz możliwość przypięcia się do punktu asekuracyjnego. Znacznie zmniejsza to ryzyko upadku z wysokości.

Jeśli potrzebujesz pomocy w pracach na wysokości, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 502 602 577. Nasz ekspert pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl