Wybierz zdjęcie maszyny, która ułatwił Ci pracę lub leć czytać dalej
Kto może pracować na wysokości?

Spis Treści:
Każdy, kto wykonuje prace wysokościowe, musi przejść odpowiednie badania lekarskie i odbyć specjalistyczne kursy zakończone egzaminem. Jakie są wymagania? Co może przeszkadzać?
Jak wygląda komplet dokumentów dla pracownika wysokościowego?
Wymagania dotyczące pracy na wysokości powinny być ustalone wewnątrz firmy, na podstawie obowiązujących przepisów. Jest jednak kilka punktów, które kandydat na pracownika bezwzględnie musi spełnić.
- Posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego informującego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.
Skierowanie na takie badania powinien wydać pracodawca z zaznaczeniem, że dana osoba będzie pracować powyżej lub poniżej 3 m. W większości przypadków uzyskanie pozytywnego zaświadczenia jest stosunkowo łatwym zadaniem. Głównymi przeciwwskazaniami są poważne zaburzenia neurologiczne, wzrokowe lub słuchowe. Mogą one w znaczącym stopniu wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie wykonywania działań nad ziemią.
Pamiętaj, że im większa wysokość, na której będziesz pracował, tym większe wymagania, bardziej specjalistyczne badania i częstsze kontrole, zwłaszcza wzroku.
Warto też wiedzieć, że w Polsce zabroniona jest praca na wysokości w okularach. Jeśli masz problemy ze wzrokiem, rozwiązanie stanowią soczewki kontaktowe lub gogle.
Takie badania wymagane są również do obsługi podnośnika koszowego, czy też dźwigu.
- Odbycie szkolenia BHP.
Powinno być powtarzane co rok, ponieważ prace wysokościowe, według Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, są zaliczane do szczególnie groźnych.
- Zapoznanie się z oceną ryzyka zawodowego.
Powinieneś zaznajomić się z potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wykonywaniem pracy oraz specyfiką na danym stanowisku.
- Zapoznanie się z obsługą środków ochrony indywidualnej.
Pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w środki ochrony indywidualnej i udzielić instruktażu dotyczącego ich obsługi. Więcej w tym temacie znajdziesz pod tym linkiem.

Komu przydadzą się uprawnienia wysokościowe?
Szkolenia i kursy przeznaczone są dla osób pracujących m.in. w branży budowlanej, energetycznej, elektroenergetycznej, przemysłowej, telekomunikacyjnej.
Często przydają się w przedsiębiorstwach, które zajmują się wynajmem sprzętu budowlanego. Tak też jest w przypadku naszej firmy.
Operatorzy podnośników koszowych i dźwigów posiadają stosowne uprawniania wysokościowe, by mogli wykonać każdy rodzaj pracy nad ziemią.
3 rzeczy, które mogą przeszkadzać przy pracach na wysokości
Kiedy powinieneś się zastanowić, czy praca na wysokości jest odpowiednią dla Ciebie? Oto 3 rzeczy, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy nad ziemią.
- Lęk wysokości – osoby, które się z nim zmagają, powinny zrezygnować z wykonywania zleceń na wysokości. Pracownik musi czuć się pewnie i komfortowo.
- Duża wada wzroku – tak jak wspomniano wcześniej, praca w okularach jest zabroniona. Od osoby z wadą wzroku wymaga się korzystania z soczewek. Przed podjęciem pracy na wysokości należy zorientować się, czy możesz korzystać ze szkieł kontaktowych i dobrać odpowiednie.
- Chaotyczna organizacja pracy – wiąże się to przede wszystkim z bezpieczeństwem podczas działań – opanowanie i spokój to podstawa, by uniknąć wypadku.

Praca Operatora podnośnika koszowego – czy to też praca na wysokości?
W piątek chwilę przed 13:00 operator Daniel pojawia się na zleceniu podnośnikiem koszowym H-45. Działania mają potrwać krótko. Dotyczą czyszczenia rynny na kamienicy, w której zaczęła odkładać się woda.
– Witam serdecznie. Ogólnie jesteśmy gotowi do pracy. Wszystko, co konieczne mamy przygotowane a plan wygląda następująco. Chcielibyśmy, żeby ustawić nas na wysokości rynny, na samym środku obiektu. Najprawdopodobniej będziemy działać tylko w tym miejscu. W razie konieczności pokażemy, gdzie ma Pan przesuwać kosz.
Daniel, widząc, że pracownicy znają się na fachu, ma przeczucie, że uwiną się szybciutko. Przechodzi do rozkładania zwyżki samochodowej w najbardziej dogodnym miejscu, mając na uwadze, żeby inni kierowcy mogli swobodnie przejeżdżać. W końcu ten podnośnik ma całkiem pokaźne gabaryty.
Po 10 minutach maszyna i operator są gotowi. Ekipa składająca się z 2 mężczyzn umieszcza w koszu zwyżki kołowej narzędzia. Teraz to oni wchodzą do środka, wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Podpinają uprząż do punktu kotwiącego i dają znak, żeby Daniel zaczął podnosić kosz.

Kiedy znajdują się już w ustalonym miejscu, Operator dostrzega z dołu, że jeden z pracowników zaczyna łapać się za głowę. Oho, to raczej zły zwiastun. Następnie mężczyźni dają znak, aby przesunąć ich najpierw w prawo, za chwilę w lewo. Teraz dają sygnał, żeby opuścić ich na ziemię.
– Panie Danielu, spodziewaliśmy się czegoś innego, co tu dużo mówić. Jednak jest to kwestia całej rynny. Jej wnętrze porasta trawa i to ona jest powodem zalegającej wody. Będąc na wysokości doszliśmy zgodnie do wniosku, że przydałby nam się Pan na górze. Bo żebyśmy mogli robić swoje, potrzebujemy bardzo precyzyjnego sterowania. Dalibyśmy tak radę, czy może ma Pan lęk wysokości?
Daniel nad ziemią czuje się jak ryba w wodzie, dlatego ucieszył się z toku wydarzeń. Sięga do kabiny po liny i inne sprzęty alpinistyczne. W przypadku ewentualnej awarii maszyny będzie on mógł się opuścić na dół, by móc jej zaradzić.
Cała trójka wchodzi do wnętrza kosza podnośnika samochodowego. Teraz operator winduje ich do góry, sterując panelem we wnętrzu platformy roboczej. Zaczynają od prawej strony rynny. Operator umieszcza kosz, jak tylko blisko się da, by Ekipa mogła działać komfortowo. Gdy oczyścili orynnowanie z tej strony, Daniel przesuwa ich w lewo i potem jeszcze w lewo.

Po 2 godzinach rynna jest czysta i drożna. Mogą teraz wracać na ziemię.
– Dziękujemy za owocną współpracę. Myśleliśmy, że zajmie nam to więcej czasu, a tu proszę. Minęły 2,5 godziny i jesteśmy po wszystkim. Trzeba przyznać, że właściciel kamienicy ma szczęście, że system rynnowy mimo wszystko jest w dobrym stanie, i że zdążyliśmy usunąć z niego zalegającą trawę. Inaczej mogłoby się to różnie skończyć, gdyby tylko chwycił większy mróz.
Daniem podaje sobie rękę z ekipą na pożegnanie. Składa maszynę i może ruszać na kolejną realizację.
Współpracuj z profesjonalistami!
Masz zlecenia, które wymagają dostania się na wysokość? Chętnie pomożemy! Mamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają uprawnienia do pracy na wysokościach. Zapoznaj się z naszą ofertą i zadzwoń pod numer +48 502 602 577. Tutaj możesz poznać nasz sprzęt zanim zdecydujesz się na wynajem podnośnika koszowego.
ZOBACZ TEŻ WPISY NA NASZYCH SOCIAL MEDIACH:
DOBIERZEMY DLA CIEBIE OPTYMALNY SPRZĘT Z NASZEJ FLOTY!
SZYBKI KONTAKT
