fbpx

Jak złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego?

Wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego - zwyżka
 • Dodano: 28.04.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Wykonanie zaplanowanej przez Ciebie pracy wymaga ustawienia maszyny na jezdni lub terenie którego nie jesteś właścicielem? Będziesz musiał złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego! Podpowiadamy jakie dokumenty są potrzebne w tym celu oraz o jakie dodatkowe informacje możesz zostać poproszony. Jak proces ten wygląda w praktyce? Przeczytaj!

Jakie powinieneś przygotować dokumenty?

W momencie gdy Twoje prace wymagają zajęcia pasa ruchu (jezdni lub chodnika), potrzebujesz uzyskać odpowiednią zgodę na takie działania. Bez różnicy czy zadanie będziesz wykonywać podnośnikiem koszowym, żurawiem samojezdnym lub inną maszyną.

Jakie dokumenty musisz przygotować w tym celu?

 1. Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego – znajdziesz go na naszej stronie, w plikach do pobrania.
 2. Szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:1000 lub 1:500, na którym powinny być nakreślone granice i podane wymiary powierzchni pasa drogowego, która zostanie zajęta. Jeśli będziesz umieszczać reklamę, powinieneś również podać jej wymiary.
 3. Zatwierdzony projekt organizacji ruchu, czyli taki w którym ujęto zabezpieczenie prac zgodnie z przepisami.
 4. Ogólny plan orientacyjny w skali 1:10 000 lub 1:25 000, na którym zaznaczony został obszar pracy.
 5. Podpisane oświadczenie o posiadaniu zezwoleń wyszczególnionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2004 roku, zawartych w art. 1 ust. 5 pkt 2.
 6. Informacje o sposobie zabezpieczenia robót.

W zależności od rodzaju prac możesz być dodatkowo poproszony o:

 • oświadczenie o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę obiektu umieszczanego w pasie drogowym;
 • oświadczenie o zgłoszeniu budowy lub prowadzonych innych robót właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej;
 • oświadczenie o zamiarze budowy przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
 • pełnomocnictwo – w przypadku reprezentowania przez pełnomocnika;
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego – pamiętaj o dokonaniu opłaty!

Jeśli Twój wniosek spełnia wszystkie wymagania i otrzymasz zezwolenie na zajęcie pasa drogowego, to musisz jeszcze wykonać opłatę. Jej kwota będzie zaznaczona w przekazanej Ci decyzji. Masz na to 14 dni.

Czy Klienci wypożyczalni zwyżek i żurawi korzystają z wniosków o zajęcie pasa drogowego?

Korzystając z usługi podnośnikami koszowymi, może zajść potrzeba zajęcia pasa drogowego. Dotyczy to najczęściej firm zajmujących się montażem reklam i takich, które wykonują usługi na zewnątrz budynków, gdy dostęp możliwy jest tylko z poziomu pasa ruchu.

Uzyskanie zgody na zajęcie pasa drogowego leży zawsze po stronie Klienta. My, jako wypożyczalnia zwyżek i dźwigów samochodowych doradzamy jednak, jak przejść przez wszystkie formalności i zawsze służymy wsparciem.

Wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego - zwyżka

 

Zajęcie pasa drogowego podnośnikiem koszowym

W czwartkowe popołudnie nasz podnośnik koszowy pojawia się na umówionym miejscu zlecenia. Jest ono zlokalizowane na jednej z ulic krakowskiego Kazimierza. Trwają tutaj prace remontowe elewacji kamienicy. Do operatora zwyżki koszowej podchodzi Pan Robert, odpowiedzialny za realizację.

– Cześć Przemku. Jak widzisz, działamy tutaj na stałe przy kamienicy, dlatego mamy rozstawione rusztowanie. Potrzebujemy zrobić audyt dalszej części elewacji, żeby zdecydować co dalej i czy będzie konieczność przestawienia rusztowania. Moi pracownicy zrobią to z kosza zwyżki. Pokażą Ci, gdzie chcą abyś kierował platformę.

Operator dopytuje, w którym miejscu może rozstawić maszynę. Widzi, że wiązać się to będzie z zajęciem pasa drogowego. Rozkłada podnośnik koszowy zgodnie z poleceniem. Po chwili jest już gotowy do działań. Pozostało jeszcze zabezpieczenie obszaru prac zwyżki samochodowej. Przemek zatem rozkłada wokoło pachołki drogowe, które są na stałym wyposażeniu podnośników. Podchodzi do niego Pan Robert.

– Poczekaj, do zabezpieczenia robót musimy skorzystać ze słupków drogowych i taśmy. To właśnie je umieściliśmy we wniosku, jako sposób oznakowania terenu prac. Wolę na zimne dmuchać i lepiej niech wszystko będzie tak, jak należy. Miałem już z tego powodu kiedyś spięcie z zarządcą drogi. Ten raz mi wystarczy.

Pan Robert woła pracowników, którzy szybko ustawiają słupki i rozciągają między nimi taśmę. Teraz wszystko gra. Możemy działać.

Do kosza podnośnika koszowego 30 m wchodzi dwójka mężczyzn, wykonujących audyt elewacji. Wcześniej już jeden z nich dogadywał się z operatorem, jakimi znakami będzie się posługiwać. Przemek winduje ich w obudowanej platformie zwyżki H-30 w górę.

Wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego - zwyżka

Tam Ekipa wskazuje miejsca, w które chcą, aby był kierowany kosz. Zatrzymują się na dłuższą chwilę, po czym dają znak o przejeździe w inny punkt. Po 3 miejscach Przemek już widzi, że porusza wysięgnikiem w obszary, w których tynk na elewacji jest osypany lub skruszony. Po kolejnych dwóch przestawieniach jego teoria się potwierdza.

Minęły 2 godziny i wszystkie punkty zostały przejrzane. Okazuje się, że na wszelki wypadek, Pracownicy sprawdzą jeszcze stan innych miejsc, uderzając w nie młotkiem. Po kolejnej godzinie działania zostają zakończone. Przemek może zwinąć podnośnik koszowy i jechać na kolejne zlecenie.

Tym razem obyło się, bez zbędnych starć z zarządcą drogi. Widać, że wszystko zostało tu przygotowane zgodnie z wymogami, tak by roboty jak najmniej utrudniały życie mieszkańcom.

Jeżeli planujesz działania na wysokości, pamiętaj o ewentualnym uzyskaniu pozwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego. Jeśli będziesz potrzebował skorzystać z asortymentu naszej wypożyczalni zwyżek i żurawi samochodowych, zadzwoń pod numer +48 502 602 577. W razie potrzeby możesz liczyć też na naszą pomoc przy wypełnianiu wniosku i kompletowaniu dokumentów.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl