fbpx

Jak wygląda montaż sceny z podnośnika?

montaż sceny z podnośnika koszowego
  • Dodano: 14.06.2018

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Hala widowiskowo-sportowa to miejsce, gdzie wydarzenia odbywają się cały czas. Jedną z jej największych zalet jest spory rozmiar. Umożliwia on zbudowanie równie pokaźnej sceny. Wykonuje się to m.in. z pomocą podnośnika.

Gdzie ostatnio pomagał nasz podnośnik?

Tauron Arena, w której mieliśmy niedawno okazję wykonywać dwie realizacje, pomieści do 20 400 widzów. To całkiem sporo, prawda?

Żeby ci widzowie mogli się świetnie bawić, organizatorzy koncertów i wydarzeń ciężko pracują. Odpowiednie, mocne oświetlenie czy dobrze nastrojone nagłośnienie to podstawowe elementy potrzebne do tego, by gwiazda wieczoru wypadła jak najlepiej. Do tego dochodzą elementy dekoracyjne, a także telebimy.

By jednak montaż tego wszystkiego był możliwy, potrzebny jest cały sztab ludzi, o czym przekonaliśmy się wynajmując podnośnik na potrzeby koncertu zespołu Metallica.

Wiszące kratownice czyli montaż z podnośnika

Przed nami perspektywa długiej nocy w Tauron Arenie. Wskakujemy do naszego 45-metrowego podnośnika. Po 20 minutach docieramy na miejsce. Pierwsze wyzwanie to sam wjazd do hali, które kończy się powodzeniem dzięki umiejętnościom manualnym naszego operatora.

Na miejscu czeka już na nas ekipa techniczna zespołu Metallica. Spoglądamy w górę. Zauważamy, że do sufitu hali na stałe przytwierdzone są specjalne, wytrzymałe kratownice. To do nich podwiesza się kolejne elementy konstrukcji.

Dogadujemy szczegóły z ekipą i rozstawiamy podnośnik. Już po kilku minutach jeden z pracowników znajduje się w koszu naszej zwyżki wraz z pierwszą wciągarką.

Gdy jest już zapięty w koszu, wznosimy go do góry. Przypina wciągarkę do kratownic z sufitu. Po jego sygnale, sprowadzamy go na dół, by po chwili powtórzyć czynność montażu. Spajanie wciągarek z kratownicami trwa całą noc.


Następnie przychodzi czas na montaż kolejnych kratownic do wciągarek. To także zajmuje nam sporo czasu. Do kratownic montuje się jeszcze raz wciągarki, by finalnie zawiesić na nich to – co potrzebne, czyli:

  • Oświetlenie;
  • Nagłośnienie;
  • Elementy scenografii;
  • Kamery.

Na tym nasza piątkowa praca się kończy. Wracamy tutaj dopiero na drugi dzień po koncercie, by tym razem wszystko zdemontować. Trwa to znacznie krócej niż montaż, bo około 4 godzin.

Czy było warto?

Pewnie, że tak. Udział w takim wydarzeniu to coś więcej, niż doświadczenie. To poczucie odpowiedzialności za ludzkie życie. Ekipa zespołu Metallica, dzięki udźwigowi kosza podnośnika do 600 kg mogła spajać ze sobą ciężkie elementy konstrukcji bez strachu i pośpiechu. Poprawnie wykonany montaż gwarantował bezpieczną zabawę widowni, jak i samego zespołu.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl