montaż budki legowej za pomocą podnośnika
  • Dodano: 17.05.2022

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

W dużych aglomeracjach miejskich jest coraz mniej miejsc, w których ptaki mogą spokojnie złożyć jaja i wychować pisklęta. Montaż budek lęgowych w miastach ma na celu zapewnienie im lokalizacji sprzyjających zakładaniu gniazd i osiedlaniu. Jakie korzyści przynosi obecność tych zwierząt w naszym otoczeniu? Na co zwrócić uwagę podczas doboru podnośnika koszowego do zawieszenia budki lęgowej dla ptaków na wysokości? Przeczytaj!

W jakim celu montuje się budki lęgowe dla ptaków?

Budka lęgowa to specjalna konstrukcja, najczęściej wykonana z drewna, która zastępuje naturalne miejsca gniazdowe ptaków. Jej obecność w pobliżu naszego domu sprawia, że zwierzęta te chętniej decydują się osiedlić wewnątrz niej, zamiast robić to w szczelinach budynku, rynnach czy elewacji.

Innym atutem skrzynki lęgowej jest zwiększenie obecności pożytecznych ptaków np. jerzyków w naszym otoczeniu. Ma to pozytywny wpływ na zachowanie równowagi biologicznej w przyrodzie. Te zwierzęta skutecznie pomagają w walce ze szkodnikami atakującymi uprawy ogrodowe. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowych roślinach, warto zadbać o ich obecność.

Ze względu na bezpieczeństwo, budki lęgowe dla ptaków powinno się montować na drzewach lub wysokich budynkach. Ochroni to pisklęta przed drapieżnikami np. kotami czy kunami. Z tego powodu podczas wieszania skrzynek w trudno dostępnych miejscach, warto skorzystać z pomocy podnośnika koszowego. Dzięki temu, praca przebiegnie sprawniej i bezpieczniej.

Wieszanie budki lęgowej podnośnikiem

Jak wybrać odpowiednią zwyżkę do montażu budki lęgowej?

Podnośnik koszowy posiada wiele atutów, które są przydatne podczas instalacji domków na wysokościach. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej zwyżki?

  • Udźwig kosza – najczęściej budki lęgowe dla ptaków są wykonane z drewna lub trocinobetonu. Jeden taki domek może ważyć około 12 kilogramów. Oprócz tego kosz musi unieść Pracowników wraz z narzędziami. Dlatego, szczególnie przy mocowaniu kilku budek w jednym miejscu, warto zwrócić uwagę czy udźwig wybranej zwyżki pozwoli wznieść skrzynki, Monterów i potrzebne sprzęty na wysokość.
  • Możliwość sterowania koszem z jego wnętrza — dzięki tej funkcji Ekipa zajmująca się instalacją budek lęgowych może sama się sterować pomiędzy gałęziami drzew i docierać nawet do ciężko dostępnych miejsc.
  • Rodzaj terenu, na którym będzie przebiegała realizacja – informacja ta znacząco wpływa na wybór maszyny, ponieważ każda ze zwyżek posiada różne parametry wagowe. Lżejsze podnośniki koszowe bez przeszkód mogą pracować na chodnikach, płytkach czy trawnikach bez uszkodzenia ich. Ciężka maszyna mogłaby naruszyć delikatne powierzchnie lub spowodować zapadnięcie się podpory. Dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, na którym będzie pracować wysięgnik samochodowy.
  • Możliwość podłączenia narzędzi elektrycznych w koszu zwyżki – podczas tego typu zlecenia, gdzie trzeba użyć narzędzi zasilanych energią elektryczną, warto wybrać podnośnik koszowy, który posiada gniazdko zasilające na platformie roboczej. Ta funkcja zdecydowanie ułatwi Monterom zawieszenie budki dla ptaków w odpowiednim miejscu bez ciągnięcia kabli z prądem z dołu.
montaż budki lęgowej

Montaż budek dla ptaków na budynku szkoły!

W poniedziałek do biura dzwoni telefon z prośbą o pomoc. To Ekipa, która ma za zadanie zawiesić budki lęgowe dla ptaków znajdujących się w pobliżu szkoły podstawowej.

– Dzień dobry! Potrzebna nam jest zwyżka samochodowa. Musimy zawiesić skrzynki, wysoko na elewacji, tuż przy dachu.

Dopytujemy o szczegóły zlecenia. Okazuje się, że to powinna być jak najmniejsza maszyna, która zmieści się w wąskiej bramie wjazdowej i dostanie się w ten sposób na teren szkoły.

– W takim razie możemy Panu zaproponować, nasz podnośnik koszowy H-27 na podwoziu 3,5t!  Zgrabne wymiary zwyżki umożliwiają wjazd w ciasne miejsca, a jednocześnie bez trudu ramię dosięgnie w punkty montowania.

montaż budki lęgowej za pomocą podnośnika

W czwartek, w godzinach porannych Krzysiek podjeżdża wysięgnikiem samochodowym pod bramę szkoły. Dzięki swoim małym wymiarom maszyna idealnie mieści się między słupkami bramy wjazdowej. Tam już czeka Ekipa z 9 szarymi budkami lęgowymi dla ptaków. Po przywitaniu się Klient przedstawia nam plan działania.

– Najpierw 5 skrzynek zawiesimy na elewacji od strony południowej budynku. Pozostałe 4 w części północnej.

Nasz Operator sprawnie ustawia zwyżkę. Po rozłożeniu podpór oraz sprawdzeniu, czy wszystko jest stabilne i bezpieczne, Monterzy wraz z całym ekwipunkiem zaczynają pakować się do kosza. Kiedy wszyscy są już na swoich miejscach, Krzysiek za pomocą pilota steruje obudowaną platformą podnośnika do góry. Płynnie kieruje Ekipę w miejsca, w których mają mocować budki do ścian budynku.

Gdy wszystkie domki są już na swoich pozycjach, zadowoleni Pracownicy machają naszemu Operatorowi, aby ten bezpiecznie opuścił kosz na ziemię. Teraz pozostaje już tylko czekać, aż pierwsi ptasi lokatorzy zechcą założyć w nich swoje gniazda i osiedlić się na dłużej.

Jeśli potrzebujesz zawiesić domek dla ptaków na wysokości, skontaktuj się z nami pod numerem     +48 502 602 577. Nasz doradca pomoże Ci w doborze odpowiedniego sprzętu do wykonywanego zadania.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC