fbpx

Czym różni się żuraw samojezdny od hydraulicznego dźwigu samochodowego (HDS)?

Zuraw samojezny a zuraw przenosny
  • Dodano: 04.11.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Często doradzamy Klientom, który rodzaj sprzętu jest lepszy do wykonania ich prac. Czasem ciężko jest samemu wskazać oczywiste rozwiązanie. Dziś pokażemy różnicę między dźwigiem samojezdnym a hydraulicznym dźwigiem samochodowym (HDS).

Zacznijmy od definicji

Żuraw samojezdny, nazywany potocznie dźwigiem, to dźwignica zamontowana na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Składa się z wychylnego wysięgnika i wciągarek.

Hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS), nazywany także żurawiem przenośnym (przeładunkowym), to dźwignica zamontowana na samochodzie ciężarowym. Umiejscowiona jest między kabiną kierowcy a skrzynią, bądź z tyłu pojazdu.

Czy obie maszyny mogą podnieść podobny ciężar?

Obecnie na rynku dostępne są dźwigi samojezdne, które mogą podnieść nawet kilkaset ton. W naszej ofercie znajdują się żurawie o udźwigu do 50 ton. Aby lepiej zobrazować ich siłę, wyobraź sobie, że to tyle samo co 8 dorosłych samców słonia afrykańskiego!

W przypadku żurawi przenośnych, ich udźwig oscyluje w granicach od kilkuset kilogramów do kilku ton. Jest więc znacznie mniejszy. HDS posiada jednak inny, bardzo przydatny podczas prac budowlanych parametr – ładowność. Oznacza to ciężar, jaki jest w stanie przewieźć. I tak płynnie przechodzimy do kolejnego punktu, czyli…

Zastosowanie żurawia samojezdnego i przenośnego

Może się wydawać, że obie maszyny wykonują taką samą pracę, czyli dźwiganie i przenoszenie. Jest w tym sporo prawdy. Jaka jest zatem różnica i w jakich przypadkach sprawdzą się lepiej?

  • HDS, oprócz podnoszenia materiałów, może je także przetransportowywać. Załóżmy, że w Twoim ogródku znajduje się paleta zalegającego materiału budowlanego, która waży kilkaset kilogramów. Chcesz się jej pozbyć, ale gabaryty przekraczają Twoje możliwości. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest żuraw przenośny, który załaduje paletę „na siebie” (auto, na którym jest zamontowany) lub na przyczepę swojego samochodu, zawiezie go we wskazane miejsce i rozładuje.
  • Dźwig samojezdny jest z kolei przeznaczony do prac przeładunkowych i montażowych w dowolnym miejscu realizacji. Wyobraź sobie, że jesteś kierownikiem budowy. Kolejnym etapem inwestycji jest montaż kilkutonowych konstrukcji dachowych z drewna. Musisz znaleźć inne rozwiązanie niż wykorzystanie do tego żurawia wieżowego. Wówczas jedyną metodą jest użycie żurawia samochodowego.

Roznice miedzy dzwigiem samojezdnym a przenosnym

Kto może obsługiwać żurawie?

Zarówno w przypadku dźwigu samojezdnego, jak i żurawia przeładunkowego, konieczne jest odbycie ok. 35-godzinnego kursu na żurawie kategorii II Ż. Aby móc w nim uczestniczyć, kandydat musi:

  • ukończyć 18 lat,
  • posiadać minimum podstawowe wykształcenie,
  • posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, w tym badania psychologiczne.

Na zajęciach zdobywa wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu obsługi, eksploatacji oraz budowy żurawia. Operator poznaje tam swoje obowiązki, dowiaduje się, jak postąpić w razie awarii lub wypadku.

Po ukończeniu kursu, czas na państwowy egzamin. Jeśli jego wynik jest pozytywny, to Urząd Dozoru Technicznego wystawia zaświadczenie kwalifikacyjne ważne przez 5 lat.

Czy zawsze trzeba wybierać pomiędzy HDS a Żurawiem Samojezdnym?

Jedną z ostatnich realizacji wykonanych przez naszą wypożyczalnię dźwigów samojezdnych była pomoc przy przetransportowaniu logotypu firmy. Nasze wsparcie polegało na rozbiórce i przeniesieniu pylonu reklamowego na pojazd, który przewiezie go w nowe miejsce.

W środę rano, nasz operator żurawia samojezdnego przyjeżdża pod adres zaplanowanego działania. W związku ze zmianą lokalizacji firmy zleceniobiorcy trzeba przetransportować także kilkutonowe logo, znajdujące się przy wjeździe. Na miejscu na żuraw samojezdny czeka już Ekipa demontażowa.

Witamy Karolu. Dobrze, że już jesteś. Jesteśmy gotowi do działania. Mamy te dwa pylony do przeniesienia na naczepę HDS-a, który zresztą zaraz się tu pojawi. Tutaj, na podjeździe możesz rozstawić żurawia. Powinno być Ci stąd wygodnie wykonywać manewry.

Operator sprawdza otoczenie i dokładnie analizuje odległości oraz ruchy, które będzie musiał wykonać. Okazuje się, że bez konieczności przestawiania maszyny da radę przetransportować zarówno jedno, jak i drugie logo, jeśli rozłoży dźwig pośrodku podjazdu. Karol zabiera się więc do rozstawienia żurawia samojezdnego.

W tym czasie podjeżdża HDS. Jego kierowca przygotowuje przestrzeń na naczepie, tak, żeby można było od razu umieszczać tam demontowane pylony.

Roznice miedzy dzwigiem samojezdnym a przenosnym

Karol i żuraw samojezdny są już gotowi do działania. Operator kieruje wysięgnikiem tak, aby ustawić zblocze z zawiesiami łańcuchowymi tuż pod miejscem, w którym pierwsza stojąca reklama ma zainstalowane haki do podwieszenia. Dwóch pracowników, zajmujących się demontażem, do tych punktów podpina zawiesia. Można podnosić.

Operator powoli i starannie przenosi pylon o około 90° w prawo, a następnie umieszcza go na naczepie HDS-a stojącego na ulicy. Udało się. Teraz tak samo postaramy się przetransportować drugie logo. Po 45 minutach roboty obie reklamy są już umieszczone na tyłach żurawia przenośnego (HDS).

Po skończonej pracy do naszego operatora podchodzi kierowca HDS-a.

No wie Pan co, 50 centymetrów i zrobiłbym to moim żurawiem przenośnym. Gdybym tylko mógł wysięgnikiem sięgnąć te kilkanaście centymetrów więcej w bok. Próbowałem wcześniej z różnych stron, no ale mam te 0,5 metra za mało. 

Na to Karol odpowiada.

Czyli ostatecznie każdy z nas musiał zrobić to, w czym jest najlepszy. Dzięki temu udało nam się całość wykonać bardzo szybko i bez zbędnego stresu. Ja swoje zrobiłem – pylony załadowane. Teraz przekazuję Panu pałeczkę, dotyczącą dalszego losu logotypów. Dobra współpraca! Dzięki za dziś.

Pamiętaj, że przy pracach żurawiami należy zachować szczególną ostrożność. Warto wybrać zaufanych ekspertów, którzy wykonają zlecenie przede wszystkim bezpiecznie. Jeśli potrzebujesz pomocy – zadzwoń do naszej wypożyczalni dźwigów samojezdnych pod numer +48 502 602 577 lub napisz na adres biuro@ehc-krakow.pl. Działamy 24/7.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl