fbpx

Bezpieczeństwo i higiena pracy na placu budowy

prace wysokosciowe i bezpieczenstwo
  • Dodano: 16.07.2020

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Zachowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy to obowiązek nie tylko kierownika, ale także wszystkich pracowników. W przypadku prac na wysokości zadanie to jest trudniejsze i wymaga więcej zaangażowania. Jak więc czuć się bezpiecznie, podczas gdy Twoje stopy nie dotykają ziemi?

BHP? A co to takiego?

Jest to zbiór zasad, których należy przestrzegać, aby zachować w dobrym zdrowiu siebie oraz swoich współpracowników. Każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy powinien odbyć odpowiednie szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo, pracownicy powinni też zostać wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, jak na przykład kask czy kamizelka odblaskowa. Wszystko gotowe? Czas uruchomić podnośnik i ruszać w górę!

Zagrożenia czyhające na wysokości

Według danych GUS z 2019 r. aż 60,8% wypadków na budowach jest spowodowanych nieostrożnością pracowników, a 11% z nich to właśnie upadek z wysokości. Przyczyny są różne. Brak kasku, sprzętu ochronnego oraz często także świadomości, że coś może pójść nie tak. Warto pamiętać o dokładnym zaplanowaniu czynności przed rozpoczęciem pracy. Praca w towarzystwie dźwigu lub zwyżki powinna odbywać się przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności. Dzięki temu możemy nie tylko czuć się bezpiecznie, ale również lepiej wykonać zlecone zadanie. Dużo zagrożeń wynika też z nieumiejętnej pracy z narzędziami. Dlatego tak ważne jest odbywanie szkoleń i stosowanie się do obowiązujących zasad.

bhp podczas prac wysokosciowych

Kto odpowiada za BHP na budowie?

W sposób bezpośredni odpowiada za nie wyznaczony kierownik budowy. To on ma za zadanie czuwać nad pracownikami oraz zapewniać im środki konieczne do zachowania bezpieczeństwa. W momencie, kiedy któryś z pracowników jest poszkodowany, to właśnie kierownik budowy zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Należy jednak pamiętać, że nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo lepiej od nas samych. Dlatego wchodząc do kosza w podnośniku, trzeba pamiętać, aby przypiąć się do punktu kotwiczącego. Nie zajmuje to dużo czasu, a może uratować życie. Pilnując siebie samego, stwarzasz jednocześnie prawidłowe warunki pracy dla swoich współpracowników. Oni na pewno to docenią i odwdzięczą się tym samym!

Bezpieczeństwo przez duże B

Dla naszej firmy jest ono bardzo ważne. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby pracownicy czuli się bezpiecznie oraz komfortowo podczas prac wysokościowych. Każdy z naszych dźwigów i podnośników ma aktualny przegląd i jest na bieżąco serwisowany, a kaski, kamizelki odblaskowe oraz szelki bezpieczeństwa podczas prac na wysokości to u nas podstawa.

Chcesz, aby prace wysokościowe na Twojej budowie prowadziła wykwalifikowana firma, dla której bezpieczeństwo pracowników zawsze jest na pierwszym miejscu? Zadzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Chętnie pomożemy!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl