fbpx

8 kroków do bezpiecznej pracy zwyżką

bhp podnośnik koszowy
  • Dodano: 26.09.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Podnośnik koszowy to znacznie bezpieczniejszy sposób na pracę na wysokości niż np. rusztowanie. Jest również bardziej mobilny i umożliwia działania m.in. na otwartej przestrzeni. Jednak w przypadku zwyżki, by móc z nią spokojnie pracować, muszą zostać spełnione określone warunki. Jakie?

Czego potrzebujesz, by praca z podnośnikiem była bezpieczna?

  1. Warunki atmosferyczne.

Idealny moment do pracy na zwyżce to słoneczny i bezwietrzny dzień. Czasem brak jest możliwości przeprowadzenia robót w takich warunkach. Można jednak pracować zwyżką  koszową zarówno w deszczu, jak i podczas opadów śniegu, ale trzeba robić to ze szczególną ostrożnością (m.in. ze względu na możliwość poślizgnięcia się osoby w koszu).

W przypadku wietrznego dnia Norma EN 280 dopuszcza pracę na podnośniku koszowym, jeśli prędkość wiatru osiąga maksymalnie 12,5 m/s.

  1. Regularnie sprawdzany stan techniczny sprzętu.

Stan wizualny zwyżki może dużo powiedzieć na temat jej kondycji technicznej. Jednak gwarancję dają dopiero comiesięczne przeglądy konserwatora oraz coroczne badania UDT  które dopuszczają maszynę do użytku.

Ważne jest także przestrzeganie standardów pracy na podnośniku koszowym (BHP). Z regularnie serwisowanej i prawidłowo obsługiwanej zwyżki koszowej można korzystać latami, a przede wszystkim bezpiecznie wykonywać prace.

  1. Test podnośnika.

Przed rozpoczęciem prac warto najpierw sprawdzić, jak steruje się koszem danej zwyżki. Jak idzie nam obsługa? Czy z łatwością możemy przybliżyć się do potrzebnego miejsca?

Warto pamiętać, że w sterowaniu koszem zawsze może nas wesprzeć operator zwyżki. Zawsze możesz skorzystać z jego pomocy.

  1. Doświadczony operator.

Osoba posiadająca doświadczenie w pracy z wysięgnikiem koszowym zapewnia bezpieczeństwo ekipie znajdującej się w koszu maszyny.

Oprócz uprawnień operatora zwyżki koszowej oraz orzeczeń lekarskich, pracownik taki powinien być w pełni sprawny i wypoczęty. Jest to też osoba doskonale znająca standardy pracy na podnośniku koszowym (BHP).

  1. Wypoziomowanie podnośnika.

By móc bezpiecznie pracować ze zwyżką, musi być on odpowiednio wypoziomowany. Taki proces przebiega w nowszej zwyżce automatycznie, jednak by go ułatwić, bardzo ważny jest dobór stabilnego podłoża.

  1. Zabezpieczony teren prac.

Miejsce prac podnośnika koszowego powinno zostać zabezpieczone, np. pachołkami ostrzegawczymi bądź taśmą ostrzegawczą. Dzięki temu w porę poinformuje się przechodniów i kierowców pojazdów o pracy na wysokości. Należy zwracać na to szczególną uwagę przede wszystkim w zabudowanym otoczeniu.

  1. Udźwig kosza.

Kosz każdego podnośnika ma maksymalny udźwig.

Przed przystąpieniem do prac, a najlepiej podczas zamawiania podnośnika, warto obliczyć, jaka wartość będzie nam potrzebna. W tym celu należy zadać sobie pytanie: ile ważyć będą ludzie wraz z narzędziami, którzy mają znaleźć się w danym koszu? Zwyżka posiada blokadę, która odetnie możliwość prac w przypadku zbyt dużego obciążenia.

  1. Uprząż z linką asekuracyjną.

Jest to taki rodzaj sprzętu ochrony indywidualnej, który zapewnia bezpieczeństwo osobie znajdującej się w koszu w razie poślizgnięcia się i ewentualnego wypadnięcia.

Taka uprząż powinna być odpowiednio dobrana, by w razie wypadku osoba uniknęła nagłego kontaktu z podłożem (adekwatna długość liny i naprężenia).

Bezpieczeństwo w praktyce

Dzwoni do nas Pan Krzysztof, Zarządca Budynku w Centrum Krakowa.

– Dzień dobry! Potrzebuję zamontować zabezpieczającą siatkę na dachu, by uniknąć sytuacji, w których dachówki mogłyby spadać na chodnik. Ekipa jest już gotowa, tylko potrzebny jest jeszcze podnośnik. Poratujecie?

Bierzemy się za realizację tego zadania. Na zlecenie wysyłamy podnośnik koszowy H-22. Po przyjeździe na miejsce, operator zajmuje się wypoziomowaniem i rozłożeniem maszyny. Teren został już wcześniej zabezpieczony za pomocą pachołków i taśmy – ekipa wyznaczyła miejsce zagrożone pracami na wysokości.

bhp podnośnik koszowy

Teraz  czas, by pracownicy wysokościowy trafili na górę. Osoby odpowiedzialne za montaż siatki wchodzą do kosza wraz z narzędziami i przypinają swoje uprzęże do punktu kotwiącego. Operator winduje ich w stronę dachu, by mogli rozpocząć działania.

Na górze kawałek po kawałku montują oni siatkę ochronną. Zaczynają od dolnych partii dachu. Potem płynnie udają się koszem podnośnika na jego szczyt.

bhp podnośnik koszowy

Zabezpieczenie pokrycia dachowego siatką zajmuje około 7 godzin. Gdy kończą, operator sprowadza ich za pomocą kosza zwyżki na dół. Dach jest zabezpieczony przed osuwaniem się dachówek. Możemy wracać do domu!

Zgodnie z BHP

Powyższe punkty to podstawowe wytyczne do pracy z podnośnikiem koszowym. Potrzebujesz wynająć zwyżkę i chcesz być pewnym przestrzegania zasad BHP? Zadzwoń pod 502 602 577 – pomożemy Ci wykonać bezpiecznie prace.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl