8 kroków do bezpiecznej pracy zwyżką | EHC Kraków

jak pracować z podnośnikiem koszowym
  • Dodano: 25.04.2019

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Podnośnik koszowy to znacznie bezpieczniejszy sposób na pracę na wysokości niż np. rusztowanie. Jest również bardziej mobilny i umożliwia działania m.in. na otwartej przestrzeni. Jednak i w jego przypadku, by móc bezpiecznie z nim pracować, muszą zostać spełnione określone warunki. Co należy zrobić?

Czego potrzebujesz, by praca z podnośnikiem była bezpieczna?

  1. Sprzyjające warunki atmosferyczne.

Idealny moment do pracy na zwyżce to słoneczny i bezwietrzny dzień. Niestety nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia robót w takich warunkach. Można jednak pracować podnośnikiem zarówno w deszczu, jak i podczas opadów śniegu, ale trzeba robić to ze szczególną ostrożnością, m.in. ze względu na możliwość poślizgnięcia się osoby znajdującej się w koszu.

W przypadku wietrznego dnia, Norma EN 280 dopuszcza pracę na podnośniku, jeśli prędkość wiatru nie przekracza 12,5 m/s.

  1. Regularnie sprawdzany stan techniczny sprzętu.

Stan wizualny zwyżki może dużo powiedzieć na temat jej kondycji technicznej. Jednak gwarancję dają dopiero comiesięczne przeglądy konserwatora oraz coroczne badania UDT i przestrzegane standardy BHP, które dopuszczają maszynę do użytku.

Z regularnie serwisowanego i prawidłowo obsługiwanego podnośnika można korzystać latami.

  1. Test podnośnika.

Przed rozpoczęciem prac warto najpierw sprawdzić, jak steruje się koszem danej zwyżki. Czy obsługuje się go prawidłowo, czy z łatwością można przybliżyć się do potrzebnego miejsca?

Jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz skorzystać z pomocy naszego operatora.

  1. Doświadczony operator.

Osoba posiadająca doświadczenie w pracy z podnośnikiem zapewnia bezpieczeństwo ekipie znajdującej się w koszu maszyny.

Oprócz uprawnień operatora podnośnika koszowego oraz orzeczeń lekarskich, pracownik taki powinien być w pełni sprawny i wypoczęty.

  1. Wypoziomowanie podnośnika.

By móc bezpiecznie pracować z podnośnikiem, musi być on odpowiednio wypoziomowany.

Taki proces przebiega w maszynie automatycznie, jednak by go ułatwić, bardzo ważny jest dobór stabilnego podłoża.

  1. Zabezpieczony teren prac.

Miejsce prac podnośnika powinno zostać zabezpieczone, np. pachołkami ostrzegawczymi bądź taśmą ostrzegawczą, by w porę poinformować przechodniów i kierowców pojazdów o pracy na wysokości.

Należy zwracać na to szczególną uwagę przede wszystkim w zabudowanym otoczeniu.

  1. Udźwig kosza.

Kosz każdego podnośnika ma maksymalny udźwig. Dla podnośnika H-45 to 600 kg, dla podnośnika H-27 300 kg, a dla podnośnika H-22 200 kg.

Przed przystąpieniem do prac, a najlepiej podczas zamawiania podnośnika, warto obliczyć, ile ważyć będą ludzie wraz z narzędziami, którzy mają znaleźć się w danym koszu. Podnośnik posiada blokadę, która uniemożliwia jego pracę w przypadku zbyt dużego obciążenia.

  1. Uprząż z linką asekuracyjną.

Jest to taki rodzaj sprzętu ochrony indywidualnej, który zapewnia bezpieczeństwo osobie znajdującej się w koszu w razie poślizgnięcia się i ewentualnego wypadnięcia.

Taka uprząż nie powinna być za luźna, a linka za długa, by w razie wypadku osoba uniknęła nagłego kontaktu z podłożem.

jak pracować z podnośnikiem koszowym

Bezpieczeństwo w praktyce

Dzwoni do nas Pan Krzysztof, Zarządca Budynku w Centrum Krakowa. Potrzebuje zamontować zabezpieczającą siatkę na dachu, by powstrzymać dachówki przed spadaniem.

Podejmujemy się tego zadania z naszym podnośnikiem koszowym H-22. Po przyjeździe na miejsce zlecenia, jedna z osób zajmuje się wypoziomowaniem maszyny, natomiast druga zabezpieczeniem terenu prac za pomocą pachołków i taśmy.

Następnie osoby odpowiedzialne za montaż siatki wchodzą do kosza wraz z narzędziami i przypinają swoje uprzęże do punktu kotwiącego. Operator winduje ich w stronę dachu, by mogli rozpocząć działania.

Zabezpieczenie pokrycia dachowego siatką zajmuje około 7 godzin. Gdy kończą, operator sprowadza ich za pomocą kosza zwyżki na dół. Dach jest zabezpieczony przed osuwającymi się dachówkami. Możemy wracać do domu!

jak pracować z podnośnikiem koszowym

jak pracować z podnośnikiem koszowym

Zgodnie z BHP

Powyższe punkty to podstawowe wytyczne do pracy z podnośnikiem koszowym. Potrzebujesz wynająć zwyżkę i chcesz być pewien przestrzegania zasad BHP? Zadzwoń pod 502 602 577 – pokażemy, jak zrobić to bezpiecznie.

Newsletter

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl