fbpx

Usuwanie bluszczu ze ściany budynku

Prace wysokościowe w Krakowie
  • Dodano: 12.10.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Na wysokości spotykamy różne wyzwania. Od ściągania kotów z drzew, poprzez mycie elewacji i prace przemysłowe. W ostatnim czasie mieliśmy okazję usuwać bluszcz ze ścian jednego z budynków. Jak przebiegało to zlecenie?

Dlaczego nasz Klient zdecydował się na usunięcie bluszczu?

Bluszcz jest często umieszczany na ścianach budynków ze względu na swoją wartość estetyczną. Trzeba jednak dbać o niego w odpowiedni sposób. W innym przypadku może po czasie zacząć stwarzać kłopoty. Naszym ostatnim Klientem była wspólnota mieszkaniowa. Jeden z ich mieszkańców dbał w przeszłości o bluszcz, który porastał budynek. Jednak po jego przeprowadzce brakło chętnych, aby przejąć to zadanie.

Zaniedbanie rośliny doprowadziło do osiedlenia się w niej wielu organizmów żywych:

  • pewnych szybszych w swoim sielskim życiu (np. komarów),
  • a innych jednak stawiających na powolną egzystencję (np. ślimaków).

Zwierzęta te zaczęły przeszkadzać mieszkańcom.

Podnośnik koszowy czy dostęp linowy –  na co się zdecydować przy usunięciu bluszczu?

Wybór jest uzależniony od tego, jaki mamy dostęp do danej przestrzeni. W przypadku naszej realizacji udaliśmy się na miejsce zlecenia w celu wykonania wizji lokalnej. Zdecydowaliśmy się na zrealizowanie prac z dostępu linowego (usługa wysokościowa). Możliwość wykorzystania wysięgnika koszowego była znikoma. Dlaczego?

Dostęp do miejsca, w którym rośnie bluszcz, jest znacznie ograniczony. Ściana, na której znajduje się roślina, to wewnętrzna część kompleksu budynków. W związku z tym podnośnik koszowy musiałby wjechać przez bramę wjazdową do środka. Jak się okazuje, jest ona za wąska nawet dla naszej najmniejszej zwyżki.

W przypadku usuwania bluszczu z elewacji, zawsze najlepiej jest skorzystać z porady osób, które już wcześniej realizowały podobne zlecenia. Zadzwoń do wypożyczalni zwyżek. Oni z pewnością podpowiedzą Ci, czy konkretny sprzęt da radę wykonać takie prace, czy może lepiej będzie je zrobić z pomocą alpinistów.

Jak przebiegała realizacja usunięcia bluszczu ze ściany?

Ta usługa wysokościowa została wykonana przez jednego z naszych alpinistów. Podczas swojej pracy musiał w odpowiedni sposób zlokalizować główne pnącza bluszczu – tak, aby podczas usuwania rośliny uniknąć uszkodzenia powierzchni budynku lub jego elementów (np. rynien, parapetów). Następnie miał pozbyć się rośliny z elewacji. Jak to wyglądało?

Nasz alpinista Karol stawia się na miejscu o 8:00. Chce uwinąć się z robotami jeszcze przed porą obiadową. Uprząż, liny, karabinki – wszystko się zgadza. Czas założyć stanowisko pracy i przygotować się do usuwania bluszczu z elewacji. Precyzyjny ogląd sytuacji – Karol już wie, w którym miejscu powinien zacząć. Wchodzi na dach.

Zlecenie rozpoczyna się od górnych struktur budynku. Dzięki temu można powoli zsuwać się w dół ściany i stopniowo usuwać bluszcz. Jedna latorośl. Druga. Trzecia. Roślina stopniowo zsuwa się na ziemię. Karol po drodze cały czas ma na oku główne pnącze. Gdyby zbyt gwałtownie je zerwał, mogłoby dojść do uszkodzenia elewacji… Trzeba na to uważać!

jak usunąć bluszcz z elewacji

Całość tej usługi wysokościowej zajmuje około 5 godzin. Jedna z mieszkanek, wychylając się zza szyb na 4 piętrze, tak podsumowuje naszą pracę:

– Dobrze, że w końcu ktoś się tym zajął. Przecież przez te robactwa normalne otwarcie okien graniczyło z cudem. Wszystko pchało się do środka. Zresztą szkoda gadać. Wie Pan…  ostatnio jedno dziecko prawie spadło tu z wysokości, bo chciało „złapać” ślimaka? Jak dobrze mieć już za sobą takie sytuacje.

jak usunąć bluszcz z elewacji

Cieszymy się, że udało się nam sprawnie zrealizować wyzwanie mieszkańców tego budynku i zadbać o bezpieczeństwo ich dzieci! Jeśli poszukujesz ekipy, która mogłaby się zająć podobnym tematem – dzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Nasza wypożyczalnia zwyżek jest zawsze w gotowości. Może wesprzeć Twoje prace również z pomocą alpinistów.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl