fbpx

Rusztowanie elewacyjne a zwyżka – podobieństwa i różnice

roznice i podobienstwa
 • Dodano: 04.05.2021

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Wszelkie usługi na wysokości zazwyczaj wymagają specjalistycznego sprzętu i narzędzi, które zapewnią bezpieczną pracę na powierzchniach roboczych. Najbardziej popularnymi są rusztowania i podnośniki koszowe. Oba te rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jakie zatem są ich podobieństwa i różnice? Zapraszamy do przeczytania!

Rusztowanie a podnośnik koszowy

Zanim podnośniki koszowe zostały wprowadzone na rynek (w latach 70), cała branża budowlana opierała swe prace  wysokościowe głównie na rusztowaniach i drabinach. Rusztowania nadal chętnie są stosowane, jednak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci to właśnie zwyżki zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością.

Przyjrzymy się podobieństwom i różnicom obu tych sprzętów w oparciu o 4 kwestie: bezpieczeństwo, łatwość użycia, koszty, dostęp do miejsca robót.

 1. Bezpieczeństwo

  Podnośniki koszowe są bardzo dobrą alternatywę rusztowań. Obudowany kosz zwyżki stanowi stosunkowo bezpieczną platformę roboczą, podobną do tej na poprawnie zainstalowanym rusztowaniu. W przypadku obu tych sprzętów, pracownicy narażeni są na ewentualne poślizgnięcia i upadki, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przygotowanie do prac wysokościowych.Na korzyść podnośników koszowych działa bezpieczny transport pracownika, do miejsca wykonywanych robót. Wystarczy wejść do kosza, zabezpieczyć się w nim uprzężą i można jechać w górę. Rusztowanie pod tym względem pozostawia wiele do życzenia. Samo wchodzenie często na kilkunastometrowe konstrukcje, stawiając stopy na wąskich modułach, wymaga dużego skupienia. Tu każdy krok jest ważny.Tak naprawdę prawidłowo rozstawione rusztowanie powinno dorównywać zwyżce w kwestiach bezpieczeństwa. Jednak za poprawnym funkcjonowaniem rusztowania na każdym etapie stoją ludzie. Dlatego wystąpienie błędu ludzkiego jest możliwe w każdym momencie, przy samej instalacji, przy braku odpowiedniego nadzoru lub w sytuacji zbyt małego doświadczenia pracowników.

 2. Łatwość użycia

  Sam proces powstania konstrukcji rusztowania zajmuje od kilku godzin do paru dni w przypadku wznoszenia kilkupiętrowej kondygnacji. Przed rozpoczęciem prac wymagane jest uzyskanie pozwolenia na dopuszczenie go do użytku. Wydać je może kierownik budowy lub inna uprawniona do tego osoba.W przypadku użycia zwyżki samochodowej tak naprawdę od razu można przystąpić do działania. Ułatwia to m.in. różnorodność dostępnych podestów ruchomych przejezdnych. Można wybrać taki, który idealnie wpasuje się w charakter miejsca.Poza tym, gdy prace idą naprzód, czasem wynikają sytuacje, w których należałoby przesunąć rusztowanie, by dostać się do odpowiedniej lokalizacji. Żeby to zrobić, trzeba je jednak postawić od nowa. Pod tym względem mobilne wysięgniki koszowe umożliwiają łatwe przemieszczanie się i dostęp, bez dodatkowego nakładu czasu.

  roznice i podobienstwa

 3. Koszty

  Pod względem poniesionych wydatków rusztowania są zdecydowanie tańsze niż wynajem wysięgnika koszowego, co wynika z prostego względu. Przy długotrwałych projektach znacznie bardziej opłaca się wznieść konstrukcję, która pozwoli na wykonywanie z niej prac podczas praktycznie całego zlecenia.Natomiast w przypadku wypożyczenia zwyżki, zazwyczaj płacimy za godziny działania. Co w przypadku długoterminowych prac wydaje się być kosztownym przedsięwzięciem. Za to może ona w znacznym stopniu przyśpieszyć Twoje prace, co pozwoli uniknąć kar umownych z tytułu przekroczenia terminu odbioru. W takim wypadku wynajem zwyżki wydaje się być rozsądny. Szczególnie gdy w grę wchodzi wydłużenie całego projektu o kilka dni tylko po to, by zamontować i zdemontować elementy rusztowania elewacyjnego.

 4. Dostęp do witryny/ ściany roboczej

  Podnośniki koszowe ułatwiają dostanie się w trudne miejsca, w które dojście z poziomu rusztowania byłoby bardzo wymagające. Przy krótkich projektach zdecydowanie działa to na korzyść zwyżki. Trochę inaczej wygląda to przy dużych i długoterminowych zleceniach. Dysponując jednym podnośnikiem, ekipa w nim pracująca może wykonywać działania tylko w jednym punkcie na ścianie. Rozstawienia rusztowania elewacyjnego na całej powierzchni ściany, pozwala na wykonywanie wielu różnych prac w tym samym czasie, nawet przez kilkunastoosobowy zespół pracowników w różnych miejscach na elewacji.

Wsparcie zwyżki w pracach na rusztowaniu

W środowy poranek nasz menedżer Karol odbiera telefon.

Witam, potrzebowałbym wynająć zwyżkę na jutrzejszy dzień. Czy mielibyście dostępny sprzęt?

Okazuje się, że tylko podnośnik H-22 jest wtedy wolny. Pytanie, czy jego wysokość będzie odpowiednia do tej pracy? Karol dopytuje o szczegóły.

Mamy zlecenie przy pracy na dachu. Będziemy w tym celu montować balkon roboczy, by uniknąć stawiania elementów rusztowania elewacyjnego na powierzchni całego budynku. Potrzebujemy zwyżki samochodowej, przy pomocy której będziemy w stanie wykonać dziury i zamontować belki do stawienia tymczasowej konstrukcji. Działania odbywałyby się maksymalnie na 13 metrach. 

Do pracy na takiej wysokości, podnośnik koszowy H-22 sprawdzi się idealnie. Wszystko dogadane, widzimy się jutro.

roznice i podobienstwa

Następnego dnia pojawiamy się na miejscu o godzinie 7:30, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Pracownik, który będzie wykonywać pracę z podnośnika, już czeka na nas na dole. Ustalamy miejsce, w którym najwygodniej będzie ustawić podnośnik i zabezpieczamy teren taśmą ostrzegawczą. Możemy zaczynać.

Pan Piotr, który będzie działał w koszu zwyżki, wchodzi do środka. Zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej przypina się do punktu kotwiącego w koszu. Wjeżdżamy do góry. Zaczynamy od lewej strony.

Pan Piotr wykonuje pierwszą dziurę w elewacji, w której zmieści się belka konstrukcyjna. Robimy podobne otwory w odległości ok. 0,5 metra od poprzedniego, kierując się w stronę rusztowania. Następnie w wywierconych dziurach, zamocowane zostają belki. Na dziś to koniec, wyrobiliśmy się w 5 godzin z całością robót. Spokojnie ekipa można zaczynać instalację konstrukcji podestu roboczego, z którego będzie wykonywać prace na dachu.

Jeśli interesuje Cię wypożyczenie zwyżki do swoich prac, zadzwoń na nasz numer telefonu +48 502 602 577 lub odwiedź naszą stronę internetową www.ehc-krakow.pl. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, pomożemy wybrać odpowiedni sprzęt i prześlemy szczegółową ofertę.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl