fbpx

Przy jakim wietrze nie można pracować na wysokości?

podnośnik koszowy i wiatr
  • Dodano: 22.04.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Wiatr jest jednym z czynników atmosferycznych, który potrafi utrudnić lub nawet uniemożliwić prace podnośnikiem koszowym. Może on stanowić zagrożenie dla konstrukcji, sprzętu i pracowników szczególnie tych, pracujących na wysokości. Jak powinna wyglądać praca w takich warunkach, by móc wykonywać ją bezpiecznie?

W jaki sposób wiatr może wpływać na pracę podnośnikiem koszowym?

W zależności od usytuowania miejsca robót praca na zwyżce przebiega w różnych warunkach. Warto pomyśleć wcześniej o zapewnieniu pracownikom potencjalnej ochrony przed upadkiem z wysokości. Silniejszy podmuch wiatru może przysporzyć sporo nerwów, gdy utworzy się tzw. korytarz powietrzny np. pomiędzy budynkami. Z drugiej strony blok lub inny obiekt może Cię osłonić od wiatru, sprawiając, że będzie on znikomy.

Wiatr może powodować:

  • Przewrócenie się podnośnika koszowego
  • Wpadanie pyłu, piachu i małych elementów do oczu
  • Utratę równowagi powodującą upadki pracowników
  • Spadanie cięższych elementów z wysokości

 

podnośnik koszowy i wiatr

W jaki sposób mierzyć siłę wiatru?

Coraz częściej na rynku możesz spotkać podnośniki koszowe, które mają na stanie narzędzia pomiarowe. Zazwyczaj dotyczy to większych zwyżek. Co natomiast zrobić, jeśli w wyposażeniu podnośnika brak takiego przyrządu, a ocena wiatru metodą „na oko” jest skomplikowana?

  • Anemometr – inaczej nazywany wiatromierzem. Jest to urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, używany do mierzenia siły i kierunku wiatru. 
  • Używanie internetowych radarów wiatrowych informujących o prędkości wiatru.
  • Śledzenie prognoz i ostrzeżeń wydawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
  • Zaznajomienie się z tabelą siły wiatru. Jest to kilkupunktowa skala, na podstawie której możesz sam oszacować siłę podmuchów.

Robiąc wszelkie pomiary, pamiętaj, żeby przeprowadzać je na wysokości wykonywanych prac. Prędkość wiatru mierzona z gruntu może znacznie odbiegać od tej na wysokości.

Jaka siła wiatru jest dopuszczalna przy pracy zwyżką?

Ogólnie dopuszczalna prędkość wiatru pozwalająca na pracę wysięgnikiem koszowym w Polsce to 12,5 m/s, czyli 45 km/h. Jednak w instrukcji każdej zwyżki podana jest dozwolona siła wiatru, pozwalająca na pracę danym sprzętem. Zdarza się, że jest ona większa niż ustalona w Polskiej Normie.

W trakcie przygotowań ważne jest, aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę przed upadkiem z wysokości. Taki wiatr może sprawić, że samo chodzenie człowieka jest utrudnione. W dodatku wykonywane prace mogą stać się ryzykowne zarówno dla pracowników, jak i wszystkich znajdujących się w pobliżu osób postronnych.

Obowiązki operatorów wysięgników koszowych podczas silnego wiatru

Operator zwyżki powinien wiedzieć jaka prędkość wiatru jest dozwolona do pracy daną maszyną. Każda ma swoje indywidualne limity. W przypadku, gdy możliwe jest przekroczenie dopuszczalnych warunków, prace należy wstrzymać lub w ogóle ich nie rozpoczynać.

Ponadto Operator powinien być wyczulony w sytuacjach wzmożonego wiatru na to, co znajduje się w koszu. W trakcie montażu, chociażby paneli fotowoltaicznych, szklanych okien czy innych podobnych materiałów należy zachować szczególną uwagę. Wszelkie panele, które w momentach powiewu działają niczym żagiel, mogą przyczynić się do utraty stabilności pojazdu.

Zlecenie podczas wiatru

W środowy poranek umawiamy się z Klientem na następny dzień na zlecenie. Będzie się ono odbywać przy nowo powstającym biurowcu na terenie Krakowa. Klient poprosił o wynajem podnośników koszowych: H-27m i H-30m. Będziemy pomagać przy montażu szklanych szyb. Jest wieczór i jesteśmy przygotowani na jutrzejsze działania. Ok godziny 20:00 nasz Menedżer odbiera telefon od jednego z Operatorów wyznaczonych do realizacji:

Karolu, właśnie dostałem alert informujący o silnym wietrze przewidzianym na jutro. Co robimy w tej sytuacji?

Karol sprawdza prognozy IMGW. Faktycznie, w godzinach porannych na terenie Krakowa zapowiadane są silne wiatry.

W przypadku braku wcześniejszej informacji od Klienta stawiamy się na miejscu tak, jak było to umówione. Wtedy sprawdzimy, jak wyglądają warunki.

 

podnośnik koszowy i wiatr

O 8:00 jesteśmy w punkcie spotkania. Wiatr rzeczywiście wieje. Podchodzi do nas Kierownik i prosi, aby nasz Operator wykonał pomiar wiatru. Przemek z anemometrem, odpowiednio przygotowany i zabezpieczony w koszu, wjeżdża na 16 metr. To tu będzie przebiegać montaż. Urządzenie pokazuje 11,5 m/s.

Co prawda wynik znajduje się w granicach dopuszczalnych do pracy zwyżką, ale mam obawy co do samego jej przebiegu. Będziemy montować szklane płyty o dość dużej powierzchni. Przy takim wietrze, będzie ciężko utrzymać te delikatne elementy. Wstrzymajmy się!

Kierownik decyduje się pójść za radą doświadczonego Operatora. Godzinę później wiatr łagodnieje i Przemek ponawia pomiar. Tym razem mamy 6 m/s. Rozpoczynamy pracę!

podnośnik koszowy i wiatr

Ta godzina zwłoki wykluczyła ewentualne zagrożenia. Gdy wiatr ucichł, można było działać bezpiecznie. Czasami chce się coś zrobić jak najszybciej, jednak kierowanie się rozumem w takich sytuacjach jest priorytetem i może wykluczyć ewentualne ryzyko.

Całość prac tego dnia zajęła 10 godzin. Klient jest zadowolony z rezultatu. Widzimy się jutro na kontynuacji tej realizacji.

Jesteś zainteresowany wynajmem podnośnika koszowego lub dźwigu samojezdnego w Krakowie i okolicach? Zapraszamy do kontaktu pod numerem +48 502 602 577. Nasz menedżer, chętnie odpowie na wszelkie pytania i pomoże przy doborze odpowiedniej maszyny! Więcej dowiesz się na naszej stronie: https://www.ehc-krakow.pl

 

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl