fbpx

Podnośnik koszowy – zasady BHP na budowie

podnośnik budowlany
  • Dodano: 10.12.2020

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Podnośniki koszowe są częstymi bywalcami na budowach. Szczególnie jeśli zdemontowane zostanie rusztowanie i trzeba wykonać jakieś poprawki. Gdy gonią nas terminy – z pomocą zwyżki prace można wykonać dużo szybciej niż z rusztowania. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa podczas realizacji z wykorzystaniem podnośnika koszowego? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

BHP na budowie to podstawa

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na budowach są bardzo ważne. To właśnie dzięki ich przestrzeganiu można uniknąć trwałych uszczerbków na zdrowiu, a czasem nawet zapobiec śmierci. Jeśli chodzi o pracę z wykorzystaniem podnośnika koszowego, to w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie środki ochrony indywidualnej dla pracowników, czyli:

  • kask do pracy na wysokości,
  • buty BHP,
  • kamizelkę odblaskową,
  • szelki bezpieczeństwa.

Są to konieczne środki ochrony indywidualnej dla osób, które mają wykonać prace na wysokości, będąc w obudowanym koszu zwyżki. Szczególną uwagę warto zwrócić na szelki bezpieczeństwa (przypięcie do punktu asekuracyjnego), które w takich pracach zdarza się pomijać.

A to właśnie one są asekuracją dla pracownika w sytuacji, gdyby wypadł z kosza podnośnika. Mimo że takie zdarzenia są mało prawdopodobne, warto mieć ze sobą dodatkowe zabezpieczenie.

BHP podnośnika koszowego – na co zwrócić uwagę przed wynajmem zwyżki?

Zanim zdecydujesz się na wynajem podnośnika koszowego, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę pod względem Twojego bezpieczeństwa. Jakie elementy zabezpieczające posiada zwyżka? W końcu praca na wysokości jest czymś trudniejszym niż ta wykonywana na ziemi.

podnośnik budowlany

Do sterowania podnośnikiem koszowym potrzebne są odpowiednie uprawnienia

Najprostszym rozwiązaniem jest wynajęcie zwyżki wraz z operatorem, który takie uprawnienia posiada. Dodatkowo im ma on większe doświadczenie, tym z pewnością będziesz czuł się bezpieczniej.

Regularny przegląd techniczny i UDT podnośników koszowych

Zwyżki, tak jak i inne maszyny, muszą mieć aktualne przeglądy techniczne. Dodatkowo raz w roku mają wykonaną kontrolę przez przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), a co miesiąc sprawdzane są przez uprawnionego konserwatora. Jeśli wynajmowany przez Ciebie podnośnik ma te badania, to możesz mieć pewność, że pracujesz na sprawnej maszynie.

Ograniczniki prędkości ruchów roboczych, udźwigu i przechyłu

Są to części systemu pomiarowego, które czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Bardzo ważne jest, żeby były one sprawne w wynajmowanym podnośniku koszowym. To właśnie one odpowiadają za kontrolę stabilności maszyny i w przypadku odchyleń od normy  dają o tym znać operatorowi. Dzięki temu może podjąć odpowiednie działania.

Zawory zabezpieczające zwyżkę

W podnośnikach koszowych możemy znaleźć ich 2 rodzaje:

  • zawór bezpieczeństwa – jest odpowiedzialny za zabezpieczenie układu hydraulicznego przed przeciążeniem,
  • zawór zwrotny sterowany (zamek hydrauliczny) – dodatkowe zabezpieczenie, które w przypadku pęknięcia przewodu i wycieku oleju z siłownika chroni przed opadnięciem urządzenia.

podnośnik budowlany

Jak się okazuje, podczas prac na podnośniku koszowym czuwa nad Tobą operator, ale również sama maszyna. Jest ona wyposażona w elementy, które również mają za zadanie dbać o Twoje bezpieczeństwo.

Jeśli poszukujesz sprawnych i regularnie kontrolowanych pod względem bezpieczeństwa podnośników koszowych do swoich prac, to zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń pod numer +48 502 602 577. Chętnie pomożemy w wykonaniu Twojej realizacji!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl