Jakie uprawnienia, by obsługiwać podnośnik? | EHC Kraków

  • Dodano: 22.05.2018

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Bardzo ważną rolę w pracy podnośników koszowych odgrywają ich operatorzy. Do obsługi takich maszyn potrzebne są specjalne uprawnienia. Co trzeba zrobić, by je uzyskać? Czego dotyczą i jak takie egzaminy wyglądają w praktyce?

Zanim zrobisz uprawnienia na podnośnik koszowy, wyrób sobie prawo jazdy

Podnośniki koszowe są montowane na samochodach. W zależności od tego, z jakim rodzajem wysięgnika przyjdzie nam pracować, będzie on zamontowany na innym samochodzie. W praktyce mamy do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o prawo jazdy: kategorie B i C.

Podnośniki koszowe o większym zasięgu są montowane na samochodach ciężarowych. Tak jak w przypadku naszego podnośnika koszowego H – 45 m i podnośnika koszowego H – 27 m. Natomiast podnośniki koszowe o mniejszym zasięgu są montowane na samochodach dostawczych. Tak jak ma to miejsce w przypadku naszego podnośnika koszowego H – 22 m.

Podnośnik koszowy i jego operator

Jak się zabrać za wyrobienie uprawnień do obsługi podnośników koszowych?

Prawo jazdy wyrobione. Teraz nadszedł czas, żeby rozglądnąć się za ośrodkiem, który przeprowadza kursy szkoleniowe na podesty ruchome IP. Dlaczego akurat ten rodzaj? Bo daje on uprawnienia na podesty ruchome przejezdne:

  • Wolnobieżne;
  • Samojezdne montowane na pojeździe;
  • Przewoźne.

Jeśli zastanawiasz się nad ceną, to przeważnie mieści się ona w kwocie 500 zł – 1000 zł i obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną.

Jak wygląda szkolenie, dzięki któremu uzyskujesz uprawnienia?

Szkolenie na uzyskanie uprawnień do obsługi podnośnika koszowego składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Część teoretyczna to wiedza ogólna z zakresu obsługi i serwisu podnośnika koszowego. Natomiast część praktyczna to obsługa maszyny na żywo. Uczysz się wtedy np. obsługiwać zwyżki na placu manewrowym.

Jeśli przejdziesz pomyślnie szkolenie, czeka Cię egzamin. Składa się on również z części teoretycznej i praktycznej. Dodatkowo podczas jego trwania zawsze obecna jest komisja z Urzędu Dozoru Technicznego danego regionu.

Egzamin zdany! Kiedy otrzymasz zaświadczenie?

Twoje zaświadczenie kwalifikacyjne jest wydawane na podstawie Twojego wyniku. Uprawnienia wydawane są na czas nieokreślony. Powinieneś je otrzymać w ciągu miesiąca od zdanego egzaminu.

A jeśli uprawnienia pojawią się już w Twoim portfelu, tuż obok prawo jazdy, i jesteś chętny by rozpocząć pracę, zapraszamy w nasze szeregi! 🙂

Newsletter

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl