fbpx

Jakie uprawnienia, by obsługiwać podnośnik?

EHC zwyżka
  • Dodano: 21.09.2021

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Bardzo ważną rolę w pracy podnośników koszowych odgrywają ich operatorzy. Do obsługi takich maszyn potrzebne są specjalne uprawnienia. Co trzeba zrobić, by je uzyskać? Czego dotyczą i jak wyglądają takie egzaminy w praktyce?

Zanim zrobisz uprawnienia na podnośnik koszowy, wyrób sobie prawo jazdy

Podnośniki koszowe to urządzenia głównie montowane na samochodach. To, czy wybiera się auto osobowe czy ciężarowe do zamontowania na nim urządzenia, jest uzależnione od rodzaju wysięgnika koszowego. W praktyce mamy do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o prawo jazdy: kategorie B i C.

Zwyżki koszowe o większym zasięgu są montowane na samochodach ciężarowych. W przypadku naszych sprzętów są to np.:

Natomiast wysięgniki koszowe o mniejszym zasięgu są montowane na samochodach dostawczych. Tak, jak ma to miejsce w przypadku naszych podnośników koszowych H – 22 m.

Operator podnośnika koszowego

Jak się zabrać za wyrobienie uprawnień do obsługi podnośników koszowych?

Prawo jazdy wyrobione. Teraz nadszedł czas, żeby rozglądnąć się za ośrodkiem, który przeprowadza kursy szkoleniowe na podesty ruchome IP. Dlaczego akurat ten rodzaj? Bo daje on uprawnienia UDT na podesty ruchome przejezdne:

  • Wolnobieżne;
  • Samojezdne montowane na pojeździe;
  • Przewoźne.

Jeśli zastanawiasz się nad ceną, to przeważnie mieści się ona w kwocie 800 zł – 1200 zł i obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną.

Jak wygląda szkolenie, dzięki któremu uzyskujesz uprawnienia?

Szkolenie na uzyskanie uprawnienia UDT na podesty ruchome przejezdne składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Część teoretyczna to wiedza ogólna z zakresu obsługi i serwisu podnośnika koszowego. Natomiast zakres praktyczny dotyczy pracy na żywo na maszynie. Uczysz się wtedy np. obsługiwać zwyżki koszowe na placu manewrowym.

Jeśli przejdziesz pomyślnie szkolenie, czeka Cię egzamin. Składa się on również z części teoretycznej i praktycznej. Dodatkowo podczas jego trwania zawsze obecna jest komisja z Urzędu Dozoru Technicznego danego regionu.

Egzamin zdany! Kiedy otrzymasz zaświadczenie?

Zaświadczenie kwalifikacyjne jest wydawane na podstawie Twojego wyniku. Uprawnienia są nadawane bez terminu ważności. Powinieneś je otrzymać w ciągu miesiąca od zdanego egzaminu.

A jeśli pojawią się już w Twoim portfelu, tuż obok prawa jazdy, i jesteś chętny, by rozpocząć pracę, zapraszamy w nasze szeregi! 🙂

Operator podnośnika koszowego

Przykładowa realizacja z udziałem operatora podnośnika koszowego

Tym razem nasz operator podnośnika koszowego zostaje wysłany na plac budowy. Jeszcze przed przyjazdem maszyny nasz dyspozytor jest proszony o dostarczenie kompletu dokumentów sprawdzanych przez BHPowców – należą do nich:

  • badania techniczne podnośnika koszowego (pojazdu)
  • aktualne przeglądy UDT maszyny – decyzja dopuszczająca do pracy
  • numer dokumentu, którym będzie się legitymował nasz pracownik
  • aktualne uprawnienia operatora do sterowania zwyżką

Dokumenty te są zawsze sprawdzane na większych budowach. W dzień zlecenia nasz pracownik Przemek pojawia się wraz z podnośnikiem koszowym na miejscu.

Jak zawsze zaczyna od rozstawienia. Dzisiaj będziemy pracować w sąsiedztwie żurawia wieżowego.

Operator podnośnika koszowego

Panowie, to w które miejsce będziemy sięgać? Zamierzacie sterować się sami z kosza, czy pomóc Wam z dołu?

Jak się okazuje Ekipa, która jest na miejscu, będzie kontrolować stan elewacji. Podobno jeden z robotników zauważył gdzieś pęknięcia. Mogłoby to zagrozić całej inwestycji. Panowie podejmują decyzję, że będą sami sterować koszem zwyżki. Jak się okazuje, jeden z nich pracował wcześniej jako operator podnośnika koszowego i doskonale zna ten sprzęt. Ok, no to ruszamy w górę.

Ekipa sprawnie jeździ wzdłuż elewacji budynku na każdym z pięter. W pewnym punkcie zatrzymuje się jednak na dłużej. Czyżby faktycznie na jednej ze ścian pojawiło się pęknięcie? Był to już ostatni punkt do sprawdzenia. Panowie zjeżdżają w dół w koszu zwyżki.

I jak? Wszystko ok?

Dopytuje z ciekawości nasz operator podnośnik koszowego.

W jak najlepszym stanie! Na wysokości brak ubytków i pęknięć , więc firma budowlana może spać spokojnie.

Całe zlecenie zajmuje 3 godziny. Po udanej akcji operator składa sprzęt i rusza dalej na kolejną realizację. W ciągu dnia czasem wykonuje ich kilka, a czasem spędza 8 godzin w jednym miejscu. Jeśli interesuje Cię praca, jako operatora podnośnika koszowego, zadzwoń do nas: +48 502 602 577. Chętnie wzmocnimy nasze szeregi o Twoje umiejętności!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl