fbpx

Jak zostać operatorem podnośnika koszowego?

Podnośnik koszowy jak zostać operatorem
 • Dodano: 18.01.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Podnośnik koszowy to tylko maszyna. Czym byłaby bez dobrego operatora. Bardzo ważne jest tutaj jego doświadczenie, bo im bardziej doświadczona osoba steruje zwyżką, tym lepiej da sobie radę w wymagającej pracy. Zanim jednak nabędzie biegłość działań, musi wykonać pierwszy krok, czyli zrobić uprawnienia na obsługę podestów ruchomych. W tym między innymi jest podnośnik koszowy.

Zanim zdecydujesz się na zrobienie uprawnień związanych z obsługą podnośników koszowych…

Każdy zawód cechuje się czymś innym. Każdy ma też wymagania, które są dla niego charakterystyczne. Podobnie jest z profesją operatora podnośnika koszowego. Praca ta, to głównie zlecenia na wysokości. Jakie pytania powinieneś sobie zadać, zanim zdecydujesz się zrobić kurs?

 1. Czy masz lęk wysokości?
  Co prawda sterowanie podnośnikiem koszowym, najczęściej w przypadku jego operatora, odbywa się z ziemi. Pojawiają się jednak takie sytuacje, gdy kierowanie koszem wraz ekipą montażową trzeba wykonać z wnętrza obudowanej platformy. To wiąże się z tym, że będziesz musiał wyjechać na pewną wysokość – z nami nawet na 70 metr.
 2. Jakim jesteś kierowcą?
  Praca podnośnika koszowego poza manewrowaniem koszem oznacza także dojazd maszyną na miejsce zlecenia i odpowiednie ustawienie samochodu. Bardzo ważne jest, byś czuł się dobrze za kółkiem i miał wprawę w jeździe po mieście. No i najważniejsze: potrafił parkować w różnych przestrzeniach (zaparkowane samochody, wąskie uliczki).
 3. Jaki jest Twój stosunek do zasad BHP?
  BHP w pracy operatora jest bardzo ważne. Szczególnie podczas realizacji związanych z energetyką, hutnictwem i budowlanką. Osoby, które zapominają korzystać z kasków i uprzęży bezpieczeństwa, przestrzegamy – w tym zawodzie może to powodować Twoje straty finansowe (kary od BHP-owców), a co najgorsze – również uszczerbek na Twoim zdrowiu i osób w otoczeniu!

Podnośnik koszowy jak zostać operatorem

Uprawnienia operatora podnośnika koszowego – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinieneś zacząć od zrobienia prawa jazdy kat. B. Wiele wysięgników znajduje się również na samochodach ciężarowych. W związku z tym kategoria C w Twoim prawie jazdy będzie bardzo mile widziana przez przyszłych pracodawców.

Jeśli masz już uprawnienia do sterowania samochodem, to powinieneś rozglądnąć się za ośrodkiem, który przeprowadza kursy szkoleniowe na podesty ruchome IP. Daje Ci on zaświadczenie na pracę z podestami ruchomymi przejezdnymi:

 • wolnobieżnymi;
 • samojezdnymi montowanymi na pojeździe;
 • przewoźnymi.

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas części teoretycznej poznajesz wiedzę ogólną z zakresu obsługi i serwisu podnośnika koszowego. W części praktycznej, najczęściej już na żywo, na placu manewrowym, uczysz się obsługiwać zwyżki.

Jak to bywa z każdym kursem, tak i ten kończy się egzaminem. Podczas niego zawsze obecna jest Komisja Urzędu Dozoru Technicznego danego regionu. Twoje późniejsze zaświadczenie kwalifikacyjne jest wydawanie na podstawie uzyskanego wyniku. Wszystkim przyszłym operatorom podnośników koszowych życzymy powodzenia na testach!

praca operator podnośnika koszowego

Jaki jest zakres prac operatora podnośnika koszowego podczas realizacji?

Ten wtorek nasz operator Krzysiek zaczyna od realizacji przy jednym z mostów. Będziemy mu towarzyszyć w pracy! Na miejscu pojawia się z naszym podnośnikiem już o 10:45.

– Oooo…! Super, że już jesteście wysięgnikiem koszowym. Mamy czas omówić plan działania! – wita nas ucieszony kierownik budowy, pan Mirek.

Jak dowiaduje się nasz operator, trzeba będzie pomóc Ekipie w przeglądzie kabli wzdłuż mostu. Sprawnie ocenia on sytuację. Prawdopodobnie wszystko zrobi się tylko z 1 lub 2 przestawieniami zwyżki koszowej. No dobra! Czas brać się za robotę.

Krzysiek rozstawia podnośnik. Ekipa już zawczasu oznaczyła strefę, w której mają odbywać się pracę, wygradzając ją za pomocą taśmy. Dlatego pachołki okazują się zbędne. Następnie operator przygotowuje kosz zwyżki do pracy. Podjeżdża nim nad ziemię, aby Pracownicy mogli do niego swobodnie wejść.

Gdy Ekipa jest już w koszu, Krzysiek instruuje ich, gdzie mogą przypiąć się uprzężą. Uzgadnia też, czy to on ma sterować koszem.

– Myślę, że tak będzie lepiej. Ja to tylko raz czy dwa sterowałem taką maszyną – przekazuje mu jeden z pracowników.

No to ruszamy w górę.

zwyżka koszowa Kraków

Krzysiek podjeżdża koszem wraz z Ekipą pod pierwszy z filarów. Panowie dają mu sygnał, że ustawienie jest ok. Teraz operator musi czekać, aż pracownicy na wysokości wszystko sprawdzą. Trwa to około 10 minut.

– Wszystko ok, możemy ruszać dalej!

Historia powtarza się, aż wszystkie z miejsc, gdzie znajdują się kable, zostaną sprawdzone. Dzięki sprawnemu działaniu Krzyśka i dobrym sterowaniu koszem podnośnika, kontrolę udaje się ukończyć w 3 godziny.

Jesteś operatorem podnośnika koszowego? Praca w tym zawodzie, to Twoje marzenie? Zadzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Jeśli jesteś chętny do pracy, to z przyjemnością  z Tobą porozmawiamy!

 

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl