Miejsce zlecenia pod lupą – przestrzeń na wysokości. Co należy sprawdzić?

wynajem zwyżek
  • Dodano: 17.05.2023

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Operator podnośnika koszowego przed rozpoczęciem pracy musi przeprowadzić dokładne sprawdzenie miejsca zlecenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym pracownikom. Oprócz oględzin podłoża, o którym dokładniej pisaliśmy tutaj, należy jeszcze zwrócić uwagę na obiekty i przeszkody na wysokości znajdujące się wokół. Dlaczego jest to takie istotne? Przeczytaj!

Jakich elementów unikać wokół zwyżki?

Po przyjeździe na realizację operator musi ocenić otoczenie, w którym będzie pracował, aby móc przejść do dalszych działań ze zwyżką. W tym celu sprawdza się rzeczy, które mogą przeszkodzić w rozłożeniu oraz manewrowaniu wysięgnikiem podnośnika. Trzeba zwrócić uwagę na:

  • Drzewa – w przypadku, gdy znajdują się blisko ramienia, należy rozważyć czynności umożliwiające bezpieczną pracę np. przestawienie maszyny, przycięcie konarów.
  • Budynki – warto upewnić się, że zwyżka znajduje się w odpowiedniej odległości od zabudowań. Trzeba pamiętać o przestrzeni do rozsunięcia podpór i obracania ramienia. Jeśli istnieje ryzyko kolizji maszyny z budynkiem, operator musi wybrać inne miejsce, gdzie podnośnik koszowy będzie mógł zostać bezpiecznie rozstawiony.
  • Przewody elektryczne lub telekomunikacyjne – również stanowią poważną przeszkodę dla pojazdu. Operator musi upewnić się, że maszyna stoi z dala od przewodów, aby uniknąć ryzyka zerwania lub porażenia prądem.
  • Inne przeszkody takie jak: słupki, parasole, wiaty, latarnie, ogrodzenia, ławki. Jeżeli istnieje możliwość, należy je usunąć z przestrzeni wokół podnośnika koszowego. W innym wypadku Operator musi sam ocenić, czy stanowią one przeszkodę w pracy.

wynajem zwyżek

Odległość podnośnika koszowego od miejsca pracy

W przypadku, gdy przeszkody uniemożliwiają bezpieczne przeprowadzenie działań, konieczne jest wybranie innego miejsca rozłożenia maszyny. Podnośnik musi być ułożony tak, aby mógł manewrować w bezpieczny sposób. W przypadku, gdy zwyżka jest ustawiona zbyt daleko od miejsca pracy, wychył boczny może być zbyt krótki i tym samym ograniczyć wykonanie działań. Z drugiej strony, rozstawienie maszyny zbyt blisko obiektu może ograniczać manewrowanie ramieniem i koszem.

To, czy zwyżka sięgnie miejsca, w którym chcemy wykonać pracę. Można sprawdzić na wykresie technicznym. Jak to zrobić pokazujemy na poniższym filmie:

Jeśli brak jest możliwości wykonania pracy z jednego ustawienia podnośnika koszowego, konieczne jest przestawienie maszyny. Operator musi pamiętać, że przestawienie zwyżki wymaga czasu i może wpłynąć na długość zlecenia. Dlatego ważne jest, aby dokładnie ocenić sytuację i podjąć decyzję, która będzie zapewniała bezpieczeństwo oraz optymalizowała działania z podnośnikiem.

Obecność przeszkód na wysokości oraz odległość od miejsca pracy są ważnymi czynnikami, które muszą zostać wzięte pod uwagę przez operatora przed rozpoczęciem używania maszyny. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo podczas realizacji.

Chcesz wynająć podnośnik koszowy? Zadzwoń do nas pod numer +48 502 602 577. Chętnie opowiemy Ci o maszynach z naszej oferty i pomożemy wybrać odpowiednią zwyżkę do Twojej realizacji.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC