fbpx

EHC od kuchni: Wywiad z Karolem Zagajewskim, właścicielem firmy

Właściciel firmy EHC
  • Dodano: 18.04.2019

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Arborysta, wielbiciel argentyńskiego Malbeca oraz dwóch desek: snowboardowej i surfingowej, trzykrotny prezes grupy BNI (United), kolekcjoner mocnych wrażeń, pogromca wysokości – i przede wszystkim właściciel firmy EHC – Karol Zagajewski opowie dzisiaj o historii, wartościach i planach rozwoju przedsiębiorstwa.

Co spowodowało, że postanowiłeś stworzyć EHC?

Długa historia. Po tym, jak wróciłem do Krakowa po zakończeniu pracy w firmie, gdzie byłem Project Managerem odpowiedzialnym za stawianie cegielni, okazało się, że moi znajomi potrzebują pomocy. Chodziło o pracę na linach.

Miałem już doświadczenie w pracy w dostępie linowym, ponieważ za czasów licealnych wspólnie bawiliśmy się speleologią, a dokładniej w alpinizm jaskiniowy. Kiedy rozpoczynaliśmy współpracę, byłem na etapie budowy domu.

Umówiliśmy się więc, że jeśli tylko będą mieć dla mnie zlecenia, to będę działać z nimi. A jeśli nie, to będę zajmować się swoją budową. Jednak szybko okazało się, że pracy jest tak dużo, iż w efekcie byłem praktycznie cały czas poza domem ; )

Dzięki pracy z nimi zobaczyłem, jaki potencjał mają prace wysokościowe. Szybko więc, a dokładnie w grudniu 2009, otworzyłem działalność gospodarczą i wszedłem wraz z moimi znajomymi we współpracę B2B. Firmę nazwałem „EHC”, co oznaczało z angielskiego „Expert of High-Tech Consulting”. Wykonywałem szereg prac wysokościowych, instalacyjnych, naprawczych.

Pojawiało się coraz więcej Klientów. Na początku lutego 2010 razem ze znajomymi postanowiliśmy się rozejść – każdy w swoją stronę. Od tego momentu przy wsparciu żony zdecydowałem się działać tylko na własny rachunek, budując rodzinną markę.

prace wysokościowe

Dlaczego dźwigi i podnośniki?

Tak jak wspomniałem, od początku 2010 roku zaczęliśmy się bardzo szybko rozwijać, m.in. pracowaliśmy przy montażu reklam. Zaczęliśmy pracować przy coraz większych formatach. Wszystko dotychczas robiliśmy z lin lub wynajętych podnośników.

I wtedy zapadła decyzja, że kupujemy pierwszą zwyżkę – podnośnik H-27. Następnie wybór padł na zwyżkę H-22, w następnym roku kolejny podnośnik H-22, aż w końcu w 2017 dorobiliśmy się największej maszyny tego typu na południu Polski, a więc podnośnika koszowego H-45! : D

EHC Karol Zagajewski obsługuje podnośnik

Tym samym umocniliśmy swoją pozycję na rynku podnośników w Krakowie i szybko okazało się, że do wielu realizacji potrzebny jest żuraw samojezdny. W drugiej połowie 2018 nabyliśmy pierwszy dźwig o udźwigu 50 ton! Było to poprzedzone licznymi przygotowaniami, szukaniem odpowiedniej maszyny oraz szkoleniami operatorów.

praca na dźwigu

Co jest dla Ciebie najważniejsze w firmie?

…żeby prosperowała i się rozwijała. Inne założenia są dla firmy rodzinnej, a inne dla korporacyjnej. Firma rodzinna inwestuje w to, żeby przetrwała przez kolejne lata lub pokolenia. Nie ma problemu, żeby zainwestować w maszyny czy w ludzi.

To ludzie tworzą wartość tej firmy i są jej fundamentem. Najważniejsze dla mnie w firmie jest to, żeby ekipie dobrze się tutaj pracowało, ponieważ jesteśmy stabilną firmą i chcemy ją rozwijać przez kolejne lata, a nawet pokolenia.

Podsumowując:

  • Ludzie.
  • Bezpieczeństwo.
  • Jakość.

prace z podnośnika przy kościele mariackim

EHC to firma rodzinna. Czy podoba Ci się taki model biznesu?

Ogólnie tak. Jest to biznes normalny, niezwariowany, możemy sobie tutaj o wszystkim powiedzieć zamiast zamiatać pod dywan. Jeśli jest coś nie tak – możemy sobie to wyjaśnić.

Staramy się ten pozytywny wizerunek firmy utrwalać – nie zamierzamy zmieniać modelu biznesowego.

Czy zaczynając 10 lat temu, spodziewałeś się takiego sukcesu w branży i rozrostu firmy? Czy może widziałeś to inaczej?

10 lat temu, gdy otwierałem firmę, nie spodziewałem się, że 4 lata później będę miał swój pierwszy podnośnik i nie wiedziałem, że będą potrzebne kolejne… To potrzeba rynku na bieżąco inspiruje nas, w jakie maszyny inwestować i jakie podejmować działania. Kilka lat temu byłem przekonany, że firma będzie się skupiała głównie na pracach wysokościowych zamiast na wynajmie maszyn.

Mając już podnośniki, wiedziałem na pewno, że pójdę również w rynek dźwigów i to też sukcesywnie realizujemy. Mamy plany co do rozwoju firmy na przynajmniej najbliższe 5-10 lat.

Jakie były największe wyzwania przez te 10 lat?

Znaleźć odpowiednich ludzi do współpracy oraz odpowiedni serwis dla maszyn. Te 10 lat to cały okres poszukiwania odpowiednich ludzi i coraz lepszych rozwiązań dla firmy.

Gdybyś mógł cofnąć czas, to czy zmieniłbyś coś w sposobie prowadzenia przedsiębiorstwa?

Tak, wcześniej zacząłbym współpracę z ludźmi zamiast prowadzić przedsiębiorstwo samemu. Szybciej zatrudniłbym pracowników, by móc delegować rzeczy do innych firm, osób.

Czy możesz opowiedzieć jakąś anegdotę związaną z firmą?

Mogę podać przykład jak rywalizujemy sami ze sobą. Dzwoni mój Klient, którego obsługujemy, że potrzebuje zamontować klimatyzator. Ustalamy cenę.

W międzyczasie dzwoni do mnie Ania w sprawie swojego znajomego, który też czeka na montaż klimatyzatora. Kolega ma już firmę, która mu to wykona i chce zamówić dla niej nasz podnośnik.

Później okazuje się, że Klient, który trafił do nas bezpośrednio i drugi (przez znajomego) to ta sama jednostka! ; ) Porównywali ceny, dostępność i parametry maszyn. Świat jest mały, a Kraków jeszcze mniejszy.

A co w czasie wolnym?

Czas wolny w firmie rodzinnej jest taki, że praca jest życiem, życie jest pracą, nie ma czasu wolnego! Nawet jak jesteśmy na wyjeździe, to żyjemy firmą. Będąc poza Polską, myślami jest się w pobliżu Krakowa przy dziecku, które mamy na stanie, dziecku zwanym „EHC”.

Jakie plany rozwoju EHC na najbliższe lata?

  • Rozwój segmentu podnośników (utrzymanie go).
  • Rozwój segmentu dźwigów.
  • Znalezienie bazy, gdzie będziemy mogli przenieść wszystkie nasze maszyny oraz część firmy, by była „pod dachem”.
  • Znalezienie miejsca, gdzie będziemy mogli maszyny na bieżąco serwisować.

Przede wszystkim… cały czas do przodu! : )

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl