fbpx

Dźwig kołowy do demontażu żurawia wieżowego

żuraw wieżowy a żuraw samojezdny
  • Dodano: 19.04.2022

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Integralnym elementem placu budowy jest żuraw wieżowy. Tam wspiera on wiele różnorodnych prac. Sam montaż oraz demontaż tej maszyny może stanowić duże wyzwanie. Dlatego najczęściej do tego zadania wykorzystuje się mobilny dźwig kołowy. Przeczytaj, jak radzi on sobie ze złożeniem olbrzyma!

Podział żurawi

Podczas prac na placu budowy wykorzystuje się wiele maszyn. Jedną z najważniejszych jest dźwig. Może się wydawać, że żuraw to żuraw, ale tak naprawdę wyróżnia się ich aż 3 rodzaje:

  • Żuraw samojezdny

Dźwig na podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnym podwoziu samojezdnym. Najczęściej wykorzystywany do przeładunków, montaży i demontaży. Pojazd może mieć napęd mechaniczny, elektryczny lub hydrauliczny. Co więcej, posiada jednoramienny wysięgnik, który najlepiej sprawdza się przy cięższych wagowo wyzwaniach.

  • Żuraw wieżowy 

Urządzenie dźwignicowe zaliczane do największych maszyn roboczych. Może osiągać wysokości nawet do 100 metrów. Posiada pionowy maszt oraz poziomy wysięgnik. Służy głównie do przenoszenia ładunków. Jego charakterystyczną cechą jest stacjonarność, dlatego najczęściej jest wybierany do długich i dużych realizacji.

  • HDS, czyli żuraw przeładunkowy 

Uważany za jeden z najbardziej wszechstronnych pojazdów do zadań specjalnych. Jest to hydrauliczny dźwig samochodowy, który wykorzystuje się zwykle do zadań załadunkowych. Posiada on jedno lub dwa ramiona, które są poruszane za pomocą siłowników hydraulicznych.

demontaż żurawia wieżowego

Demontaż żurawia wieżowego praktycznie!

W Krakowie ku końcowi zbliżała się kolejna budowa w pobliżu dzielnicy Mydlniki. Jakiś czas temu, nasz operator Daniel, za pomocą dźwigu kołowego, stawiał tam żurawia budowlanego.

W piątek z samego rana z naszym managerem Karolem skontaktowała się kierowniczka budowy.

– Dzień dobry Panie Karolu. Jak już postawiliście nam tego żurawia wieżowego, to fajnie byłoby jakbyście nam pomogli go jeszcze zdemontować! 

– Jasna sprawa! Na kiedy Pani planuje te działania? 

– Z firmą od żurawi budowlanych wstępnie umówiłam się w środę na godzinę 9.00. Czy wy też dacie wtedy radę? 

Karol sprawdza kalendarz i okazuje się, że jeden dźwig jest wolny w tym czasie. Szybko wraz z Kierowniczką ustala szczegóły oraz zapisuje realizację w harmonogramie.

demontaż żurawie wieżowego

W umówionym terminie Daniel zjawia się w miejscu pracy. Zadanie wydaje mu się dosyć proste, bo jak już tego żurawia stawiał, to tym bardziej poradzi sobie z jego demontażem. Przecież teren jest mu dobrze znany. 

Żuraw wieżowy został już wcześniej złożony do pozycji pionowej. Dlatego zadanie będzie się w głównej mierze opierać na podniesieniu i obróceniu maszyny, tak by pracownicy firmy mogli zamontować koła u dołu konstrukcji. Następnie trzeba go ustawić na drodze do wyjazdu. Nic prostszego!

Daniel zaczyna rozstawiać żurawia samojezdnego, tak by zostawić sobie, jak największe pole manewru. Całe zadanie rozpoczyna od ściągnięcia betonowych balastów, za pomocą dźwigu kołowego, które znajdują się na żurawiu wieżowym. A dopiero później przejdzie do demontażu żurawia budowlanego.

żuraw budowlany a dźwig kołowy

Po skończonym rozładunku, operator musi wykonać zadanie przelinowania, ponieważ konstrukcja waży zdecydowanie więcej niż poprzedni ładunek. Jest to koniecznie, by żuraw samojezdny mógł podnieść urządzenie ważące 16 t. Po około 20 minutach jest już gotowy. Zaczyna podnosić ramię dźwigu kołowego. Następnie opuszcza łańcuchy (zawiesia), które zostają przymocowane do specjalnych uchwytów na ładunku.

Operator ostrożnie podnosi konstrukcję do góry, tak by Ekipa miała miejsce i możliwość przykręcenia kół. Całe działanie idzie bardzo sprawnie. Po około godzinie został już tylko ostatni etap prac, czyli ustawienie żurawia wieżowego do wyjazdu.

Daniel wraz z pracownikami ustala szczegóły, gdzie konkretnie chcą ustawić maszynę. Po uzgodnieniu od razu zabierają się do pracy.

Po raz kolejny operator opuszcza ramię żurawia samojezdnego, tak by Ekipa mogła przyczepić zawiesia do demontowanej konstrukcji. Kolejno urządzenie jest podnoszone do góry i transportowane na wysokość drogi. Daniel musi mieć oczy dookoła głowy, ponieważ maszyna znajduje się bardzo blisko postawionego budynku. Cała akcja kończy się sukcesem!

Jeśli i Ty będziesz potrzebował pomocy przy montażu lub demontażu żurawia wieżowego, to koniecznie skontaktuj się z nami pod numerem: +48 502 602 577. Wykorzystamy swoje doświadczenie, by i Twoją realizację zakończyć sukcesem!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl