fbpx

Bezpieczna praca na podnośniku koszowym przy montażu paneli fotowoltaicznych

podnośnik a montaż fotowoltaiki
 • Dodano: 05.05.2022

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Fotowoltaika jest popularna na polskim rynku. Istnieje wiele firm zajmujących się sprzedażą oraz instalacją paneli (z reguły na dachu budynku). Przy tym drugim działaniu bardzo często jest wykorzystywany podnośnik koszowy. Jesteś ciekaw, jak zwyżka może Ci pomóc w montażu fotowoltaiki? Koniecznie przeczytaj!

Dlaczego montujemy panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne mają wiele zalet. Jednak ich główne zastosowanie to zamienianie promieni słonecznych w energię elektryczną. Do ich atutów można zaliczyć:

 • Oszczędność – początkowy koszt zakupu i montażu paneli wiąże się z pewnymi nakładami pieniężnymi. Mimo to inwestycja potrafi się dosyć szybko zwrócić. Dlaczego? Ponieważ fotowoltaika wytwarza energię, którą w większości możemy wykorzystywać za darmo.
 • Ekologiczne rozwiązanie – stanowią naturalne źródło energii, dzięki czemu ich posiadanie przyczynia się do ekologicznego wytwarzania prądu.
 • Łatwy montaż – na rynku dostępna jest szeroka oferta firm, które zawodowo zajmują się montażem fotowoltaiki. Najczęściej korzystają one z usług podnośników koszowych, które ułatwiają transport oraz instalacje na wysokości. Dzięki doświadczeniu obydwóch stron realizacja przebiega sprawnie i bez większych utrudnień.
 • Długi okres użytkowania – większość przedsiębiorstw daje gwarancję, że żywotność paneli fotowoltaicznych może osiągnąć nawet 30 lat. Informują również o braku negatywnego wpływu czasu na moc urządzenia (o ile dba się np. o czystość powłoki).

fotowoltaika a zwyżka

Od czego zależy bezpieczeństwo podczas realizacji na wysokości?

Podczas prac na wysokości bardzo ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo. Odpowiedzialność za to leży po stronie wszystkich osób biorących udział w pracach.

Do wymogów dla osób zajmujących się zakładaniem fotowoltaiki, zalicza się przede wszystkim:

 • posiadanie kasku,
 • ubranie odblaskowej odzieży roboczej,
 • założenia specjalnych butów z blachą,
 • przypięcie się pasami asekuracyjnymi w koszu zwyżki.

panele fotowoltaiczne a zwyżka

Dobre przygotowanie zlecenia w znaczący sposób przyczynia się do bezpieczeństwa realizacji. Proces ten można przedstawić w kilku etapach, które zawierają się w aspektach wykonywanych przed akcją i w jej trakcie.

 1. Dyspozytor podczas przyjmowania zamówienia powinien się dowiedzieć, jaka jest waga ładunku. Informacja ta umożliwia dobranie odpowiedniej zwyżki do tego zadania.
 2. Kolejno ważne jest, by zebrać wzmianki na temat miejsca realizacji. Może się okazać, że ukształtowanie terenu będzie stanowiło wyzwanie. Wtedy Operator ma możliwość wcześniejszego dokonania wizji lokalnej.
 3. Następnie sprawdza się stan techniczny maszyny.
 4. Przed rozpoczęciem prac ważne jest, by poprawnie rozłożyć podnośnik koszowy, tak by uniknąć ewentualnego zagrożenia.
 5. Na koniec zabezpiecza się teren na którym będzie wykonywana realizacja.

Zwyżka kontra montaż fotowoltaiki!

Piątek, późne popołudnie. Już po głowach chodzi nam powiedzonko  – “piątek, weekendu początek”. Aż tu nagle nasz manager Karol dostaje telefon od stałego Klienta z firmy fotowoltaicznej.

– Cześć Karol, potrzebowałbym na jutro zwyżkę do montażu paneli. Macie coś? 

Karol szybko sprawdza kalendarz i okazuje się, że dostępny jest tylko podnośnik koszowy H-27. 

– Hej, w sumie mamy wolną tylko jedną zwyżkę. Powiedz mi, gdzie miałaby się odbyć realizacja oraz jaki jest wymagany potrzebny udźwig kosza. 

Po uzyskaniu tych informacji okazuje się, że zwyżka H-27 będzie idealna. Zapisujemy jutrzejszy termin na godzinę 9.00.

panele fotowoltaiczne a zwyżka

W sobotę z samego rana Piotrek dociera w wyznaczone miejsce realizacji. Stała Ekipa od montażu paneli fotowoltaicznych już na niego czeka. Mile się witają i szybko przechodzą do ustalenia szczegółów.

Operator szybko ustawia maszynę. Ekipa przechodzi do działania. Całą akcję pracownicy  rozpoczynają od przygotowania potrzebnych elementów i narzędzi wykorzystywanych do instalacji fotowoltaiki. Następnie dwóch montażystów wchodzi do kosza zwyżki. Przypinają się za pomocą specjalnych lin asekuracyjnych do obudowanej platformy. Lecimy w górę!

Pracownicy rozpoczynają instalację paneli od odpowiedniego ulokowania ich na dachu budynku. Następnie poszczególne elementy fotowoltaiki są przytwierdzane do zabudowy za pomocą haków oraz śrub. Po około 3 godzinach akcja kończy się sukcesem!

Jeśli i Ty szukasz zwyżki lub dźwigu, które pomogą Ci przy transporcie oraz montażu fotowoltaiki, to koniecznie skontaktuj się z nami pod numerem +48 502 602 577. Dołożymy wszelkich starań, by akcja przebiega bezpiecznie i sprawnie!

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl