fbpx

Sztuczny bluszcz na niebieskim budynku – scenografia tworzona na planie “Safe Inside”

Tworzenie scenografii na wysokości z podnośnika
 • Dodano: 07.05.2020

 • Przez: EHC Karol Zagajewski

Safe Inside to produkcja, która decyzją jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Diego została nagrodzona w kategorii: Najlepszy Thriller. Nasze podnośniki miały przyjemność brać udział w jej powstaniu. Jak wyglądał montaż scenografii w tym filmie?

Dlaczego podnośnik do montażu scenografii na wysokości?

Do pomocy przy pracach wykonywanych na wysokości najczęściej wykorzystuje się podnośnik koszowy lub rusztowanie. Różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami są duże. Główną z nich jest to, że prace z pomocą zwyżki są wykonywane szybciej niż z rusztowania. Właśnie ze względu na to podnośnik jest częściej wybierany przez ekipy filmowe.

Jeśli chcesz poznać więcej różnic pomiędzy tymi rozwiązaniami, zapraszamy do naszego wpisu na blogu: https://www.ehc-krakow.pl/blog/podnosnik-koszowy-czy-to-sie-oplaca/. Zostały one tam szczegółowo opisane.

Jak sprawić, by bluszcz na ścianie urósł w jeden dzień? 

Plan był prosty: znaleźć niebieski budynek porośnięty bluszczem. Dlaczego akurat taki? Bo tak zakładał scenariusz. Budynek co prawda udaje się znaleźć, ale pojawia się wyzwanie – brakuje na nim wspomnianej rośliny. Jak sprawić, aby znalazła się tam i oplotła w jeden dzień ściany? Nasz podnośnik zna na to sposób…

Na tej realizacji pojawia się nasza najzwinniejsza zwyżka: podnośnik koszowy H – 22. Jej zadaniem jest pomoc w zawieszeniu bluszczu na ścianach budynków. To, czego nie stworzyła natura, możesz przecież zrobić sam. Co prawda liście rośliny są sztuczne, ale z daleka nie da się tego zauważyć.

Tworzenie scenografii na wysokości z podnośnika

Zawieszenie na dolnych partiach można wykonać z ziemi. Jednak, jak się okazuje, niektóre z tych prac lepiej jest zrobić z podnośnika. Łatwiej w ten sposób sięgnąć i dostać się do zamierzonego miejsca niż przedostawać się do niego przez skarpę lub zarośniętą przestrzeń.

Tworzenie scenografii na wysokości z podnośnika

Jak wygląda zawieszanie bluszczu na budynku z podnośnika? Safe Inside zza kulis

Wykonanie tej realizacji trwa kilka godzin. Ale zacznijmy od początku. A wszystko rozpoczyna się tak…:

 • Zwyżka przyjeżdża na miejsce i melduje swoją gotowość do działań!
 • Tam spotyka montera, który zapoznaje się z planem rozwieszenia rośliny na ścianach budynku.
 • W międzyczasie ekipa przygotowuje materiały do pracy – czyli sztuczny bluszcz. Na planie zdjęciowym pojawia się około 10 pudeł.
 • Następnie pracownik ubrany w środki ochrony indywidualnej wchodzi do kosza. Zabiera ze sobą jedno pudło sztucznej rośliny i odpowiednie narzędzia. Przypina się do punktu kotwiącego i wyrusza na wysokość.
 • Rozpoczynamy pracę!

Tworzenie scenografii na wysokości z podnośnika

 • Dzięki mobilnemu ramieniu monter bluszczu dojeżdża w każdy zakamarek budynku. Jest ono sterowane z dołu przez operatora.
 • Ma także możliwość wykonać tę czynność z kosza podnośnika – tam również znajduje się panel do zmiany położenia. Czasem z niego korzysta.
 • Listek po listku, gałązka po gałązce… – następuje mocowanie rośliny. Wszystko przebiega sprawnie! Gdy jedno pudło materiałów się kończy, wracamy po następne.
 • … i tak ściana po ścianie przez 4 godziny. Po tym czasie budynek jest gotowy do nagrania scen!

Tworzenie scenografii na wysokości z podnośnika

Trailer Safe Inside możesz obejrzeć tutaj: https://www.imdb.com/video/vi2848570393?ref_=tt_pv_vi_aiv_1. Około 26 sekundy możesz znaleźć kadr z „przystrajanym” przez nas domem.

A jeśli zajmujesz się obsługą techniczną planów filmowych i tworzeniem scenografii, chętnie pomożemy Ci w Twojej pracy naszymi maszynami! Jeśli masz jakieś pytania, dzwoń śmiało pod numer +48 502 602 577.

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl