fbpx

Serwis lamp drogowych z podnośnika koszowego

  • Dodano: 15.10.2020

  • Przez: EHC Karol Zagajewski

Lubisz wieczorem jechać pięknie oświetloną ulicą? My także! Dzięki przydrożnym latarniom nocna wyprawa jest bezpieczniejsza, ale też przyjemna. Dlaczego serwis oświetlenia jest tak ważny i do czego przyda się w takim wypadku podnośnik koszowy? Przeczytaj!

Kto odpowiada za oświetlenie na drogach?

Warto wspomnieć, że polskie drogi dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Każdy rodzaj dróg ma innego zarządcę. Są to: regionalny oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Powiatowy Zarząd Dróg lub Urząd Miasta albo Gminy. Jeżeli chodzi o drogi wewnętrzne, to odpowiedzialni za nie są np. zarządca nieruchomości, spółdzielnia mieszkaniowa czy konkretna osoba, lub firma, do której należy jezdnia.

Każdy z wyżej wymienionych podmiotów odpowiada za utrzymanie danej drogi, co oznacza również bycie odpowiedzialnym za jej oświetlenie. A dlaczego jest ono tak ważne? Chodzi głównie o bezpieczeństwo! Piesi i rowerzyści są dobrze widoczni dla kierowców, co minimalizuje ryzyko wypadków. Dodatkowo oświetlenie zwiększa komfort przemieszczania się – samochodem lub rowerem lub pieszo.

Kto więc powinien zająć się serwisowaniem oświetlenia? Komu należy zgłaszać usterki? Jeżeli zauważysz coś wymagającego naprawy, zgłoś to do odpowiedniego zarządcy drogi. W jego obowiązku leży wynajęcie ekipy, która naprawi zepsuty element oraz maszyny (na przykład podnośnika koszowego), dzięki której praca na wysokości będzie możliwa.

Czym różnią się oględziny oświetlenia od jego przeglądu?

Według Zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej z dnia 14 września 1987 r. w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji urządzeń oświetlenia elektrycznego, zarządcy dróg są zobowiązani do przeprowadzania tego typu czynności. Czym one się od siebie różnią?

Oględziny oświetlenia drogowego

Oględziny oświetlenia drogowego powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Co obejmują? Ocenę widocznych części lamp i ich przewodów, sprawdzenie czystości poszczególnych elementów oraz ocenę ubytków ilościowych w źródłach światła. Należy zweryfikować również stan ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej, a także napisów informacyjnych i ostrzegawczych.

Przegląd oświetlenia

Co w takim razie z przeglądem? Przeprowadzamy go co najmniej raz na dwa lata, jeżeli chodzi o oświetlenie drogowe głównych dróg, i przynajmniej raz na trzy lata w przypadku lamp przy innych jezdniach.

Jak wygląda taki przegląd? Należy szczegółowo sprawdzić stan całości oświetlenia, wykonać konieczne pomiary (na przykład ochrony przeciwporażeniowej oraz natężenia oświetlenia), sprawdzić stan opraw i osłon, i wykonanie prac konserwacyjnych oraz naprawczych.

Oględziny i przegląd oświetlenia – jak wykonać je bezpiecznie?

Ze względu na fakt, że kontrola oraz ewentualna naprawa oświetlenia jest wykonywana na wysokości, konieczne będzie zapewnienie pracownikom komfortowych warunków. Jak je uzyskać?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wynajęcie zwyżki. Doświadczony operator wraz z maszyną przyjedzie na miejsce i zadba o to, aby pracownik pracujący z kosza podnośnika czuł się w pełni bezpiecznie na wysokości.

Bardzo ważne jest, aby pracujący na wysokości serwisanci mieli na sobie kask ochronny, odpowiednie obuwie oraz kamizelkę odblaskową, a także uprząż przypiętą do punktu asekuracyjnego. Należy pamiętać także o tym, że tego typu prace powinno się wykonywać przy wyłączonym napięciu. Gdy wszystkie te wymagania są spełnione, można przystąpić do wykonywania zlecenia!

Jesteś zarządcą dróg i czeka Cię kolejny przegląd oświetlenia? Chętnie pomożemy Ci wykonaniu tej usługi. Zadzwoń do nas, a nasz ekspert postara się dobrać dla Ciebie odpowiednią usługę! +48 502 602 577

Newsletter

Proszę czekać, trwa wysyłanie

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Aby zapisać się do newslettera należy zaznaczyć zgody.

NASI KLIENCI

Wszelkie prawa zastrzeżone EHC promopixel.pl